Nie jest wykluczone, że już niebawem dokument uprawniający do prowadzenia samochodów i innych pojazdów będzie wyglądał nieco inaczej, aniżeli ma to miejsce dzisiaj. Nowe prawo jazdy może być bowiem pozbawione adresu zameldowania właściciela takiego dokumentu.
Prawo jazdy jak dowód osobisty
Czemu ma służyć taka zmiana? Ministerstwo Infrastruktury uważa, że adres na dokumencie uprawniającym do prowadzenia pojazdów jest zbędny. Wszystko dlatego, że miejsce zameldowania kierowcy funkcjonariusze i tak mogą odczytać z systemów informatycznych, a więc np. centralnej ewidencji ludności.
Jeżeli takie zmiany byłyby wprowadzone, nowe prawo jazdy byłoby kolejnym dokumentem po dowodzie osobistym, z którego zniknąłby właśnie adres zameldowania. Z dowodów adresy usunięto w roku 2015.
Na razie są to tylko proponowane zmiany, które na obecną chwilę nie mogą zostać wprowadzone. Możliwe będzie to jednak już w czerwcu, kiedy wdrożony zostanie system CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Kierowców. Z bazy tej poza policją korzystać będą też sądy czy organy wydające prawa jazdy.
Nowe prawo jazdy — zalety
Usunięcie z prawa jazdy adresu dla większości kierowców jest bez znaczenia. Zyskają natomiast wszyscy ci, którzy po wprowadzeniu takich zmian zmienią miejsce zamieszkania. Obecnie obowiązujące przepisy nakazują wymianę dokumentu w ciągu 30 dni po zmianie adresu, co wynikać może na przykład z przeprowadzki. To z kolei wymusza złożenie wniosku we właściwym dla adresu zameldowania oraz dołączeniu do niego fotografii o wymiarach 35 × 45 mm. Cały proces wymiany kosztuje 100,50 zł, do którego niekiedy doliczyć trzeba również koszt wyrobienia fotografii. Nowe prawo jazdy bez miejsca zamieszkania pozwoliłoby więc w takiej sytuacji oszczędzić czas i pieniądze.
Czym są mDokumenty?
Warto przypomnieć, że w życie wejść może wkrótce rozwiązanie, które całkowicie zwolni kierowców z posiadania przy sobie dokumentów i to nie tylko prawa jazdy, ale też dowodu rejestracyjnego auta, polisy OC czy dowodu osobistego. System mDokumenty, bo o nim mowa od strony technicznej jest już w zasadzie ukończony, ale jego wprowadzenie blokuje obecne prawo. Co gorsza, nie wiemy, ile potrwa proces legislacyjny, choć do wprowadzenia tego systemu na pewno jest już bliżej niż dalej. Także i w tym przypadku źródłem danych będzie baza CEPiK 2.0, której start zaplanowano na 4 czerwca. Przypomnijmy, że tego samego dnia w życie wchodzą nowe przepisy, które dotyczyć będą świeżo upieczonych kierowców. O tych więcej piszemy w artykule pt. “Nowe przepisy dla młodych kierowców“.
* jak działać będzie system mDokumenty?
Zasada działania systemu mDokumenty ma być dość prosta. W przypadku kontroli drogowej kierowca będzie musiał jedynie podać funkcjonariuszowi numer PESEL lub numer telefonu. Po wprowadzeniu go przez policjanta do systemu dostęp do danych uzyskany będzie po wpisaniu specjalnego kodu. Ten kierowca otrzymuje SMS-em na swój telefon komórkowy. Wcześniej natomiast usługa ta musi być aktywowana na portalu obywatel.gov.pl, do czego niezbędny jest Profil Zaufany (eGO).
Podsumowanie
Czy nowe prawo jazdy zda egzamin? Usunięcie z takiego dokumentu adresu z pewnością nie zaszkodzi. Wprawdzie większość kierowców i tak tych zmian nie odczuje, to jednak niewielka grupa może być zadowolona. Prawdziwe korzyści wprowadza natomiast system mDokumenty. Na ten musimy niestety jeszcze poczekać.
2 Responses
Mam prawo jazdy ukradziono mi go 10lat temu teraz jestem bez stałego miejsca zameldowania mam stała pracę i wynajmuje mieszkanie czy mogę go odzyskać i jak
10 lat temu ukradziono Ci prawko i nic z tym nie robiłeś? Nie za bardzo rozumiem…