Co to jest numer VIN danego egzemplarza?
Zanim odpowiemy na pytanie, gdzie znaleźć numer VIN, najpierw musimy wyjaśnić, cym jest numer identyfikacyjny pojazdu. Tak więc numer VIN to numer nadwozia. Jak już zauważyliśmy, jest on numerem identyfikacyjny pojazdu zwykle nadawany przez producenta pojazdu. Ewentualnie musisz go wyrobić, ale jest to rzadka sytuacja, jeżeli numer VIN jest nieczytelny lub masz do czynienia z pojazdem własnej konstrukcji.
Przeczytaj też: “Nieczytelny numer VIN – co zrobić, gdzie się zgłosić?”
Sam numer VIN składa się z 17 znaków, które są tworzone przez ciąg cyfr i liter. Wyróżnia się trzy człony numeru identyfikacyjnego pojazdu, tj.:
- WMI – trzy pierwsze znaki numeru VIN wskazujące na producenta oraz kraj pochodzenia pojazdu.
- VDS – sześć kolejnych znaków określających typ i cechy pojazdu. W tych znakach producenci kodują między innymi informacje o rodzaju nadwozia i konstrukcji.
- VIS – osiem ostatnich i unikatowych znaków numeru VIN określających cechy konkretnego egzemplarza (m.in. wersja silnika, rodzaj napędu, wyposażenie, rok produkcji, miejsce produkcji).
Warto w tym miejscu podkreślić, że numer VIN muszą mieć wszystkie samochody zarejestrowane po raz pierwszy od 1995 roku i motocykle od 2003 roku. Nie ma takiego obowiązku dla pojazdów wolnobieżnych, ciągników rolniczych, przyczep oraz pojazdów z nadanym numerem nadwozia zgodnie z odrębnymi przepisami.
Gdzie znaleźć numer VIN w samochodzie?
Jest kilka miejsc, gdzie możesz znaleźć numer VIN pojazdu. Przede wszystkim numer VIN znajdziesz w rubryce “E” w dowodzie rejestracyjnym. Jednak identyczny ciąg znaków powinien być umieszczony na elementach samochodu i na podszybiu po stronie kierowcy. Jeżeli szukasz numeru VIN na elementach nadwozia, przede wszystkim sprawdź następujące elementy:
- słupek boczny po stronie kierowcy,
- prawe nadkole,
- przegroda czołowa,
- rama nośna przy prawym kole z przodu.
Jak rozkodować numer VIN?
Jeżeli chcesz rozkodować numer VIN, możesz w tym celu skorzystać z ASO. W Autoryzowanym Salonie Obsługi nie powinno być z tym problemu, jednak jest to usługa, która będzie kosztować. Oprócz tego możesz skorzystać z raportu GOV, ale nie jest to pełna usługa. Poza tym musisz znać datę pierwszej rejestracji pojazdu i numer rejestracyjny auta.
Przeczytaj też: “Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?”
Dokładniejsze dane uzyskasz z zewnętrznej bazy, na przykład serwisu Autobaza. W cenie kilkunastu złotych możesz pobrać kompletny raport, w którym sprawdzisz pełną historię pojazdu, jego dane techniczne, zgłoszenia serwisowe czy fabryczne wyposażenie.
Dlaczego warto sprawdzić numer VIN przy zakupie samochodu?
Sam fakt, że przed zakupem samochodu z drugiej ręki warto sprawdzić numer VIN pojazdu, nie budzi żadnej wątpliwości. W ten sposób sprawdzisz historię pojazdu, a w tym, czy nie uczestniczył on w żadnej kolizji, a jego licznik wskazuje faktyczny stan przebiegu kilometrów. Numer VIN pozwala też zweryfikować, czy samochód nie jest kradziony. Łatwo w ten sposób sprawdzić uczciwość sprzedawcy. Pamiętaj jednak, żeby nie tylko zweryfikować numer VIN w dowodzie rejestracyjnym, ale także na elementach pojazdu.
FAQ – najczęstsze pytania o to, gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?
Czym jest numer VIN pojazdu?
Numer VIN to numer identyfikacyjny samochodu, w którym zapisane są różne dane i informacje o pojeździe. Sprawdzisz w nim m.in. dane techniczne, fabryczne wyposażenie, informacje o szkodach, kolizjach czy wezwaniach serwisowych. Oprócz tego w ten sposób zweryfikujesz chronologiczną historię auta, w tym jego przebieg, ewentualne kolizje, a nawet będziesz mieć wgląd do archiwalnych zdjęć.
Gdzie znaleźć numer VIN w samochodzie?
Ważne, żeby numer identyfikacyjny pojazdu sprawdzić w więcej niż jednym miejscu. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na dowód rejestracyjny pojazdu. Porównaj go z numerem na elementach pojazdu (m.in. słupek boczny po stronie kierowcy, prawe nadkole, przegroda czołowa, rama nośna przy prawym kole z przodu).
Skąd pobrać raport historii pojazdu?
Raport możesz pobrać z rządowego serwisu. Jednak Historia Pojazdu GOV nie zawsze jest kompletna. Dostęp do większej ilości informacji zapewniają zewnętrzne serwisy, w tym Autobaza. W cenie od kilkunastu złotych możesz pobrać kompletny raport, który ustrzeże przed zakupem pojazdu kradzionego, wypadkowego lub z przekręconym licznikiem przebiegu.