Wybór samochodu dla całej rodziny nie jest zadaniem łatwym. Pod uwagę wziąć należy bowiem wiele różnych czynników, a w tym typ nadwozia, bezpieczeństwo, niskie spalanie, atrakcyjną cenę, komfort jazdy czy też funkcjonalność. Zastanówmy się więc, jak wybrać auto rodzinne, bo nie ulega wątpliwości, że pojazdów właściwych dla rodzin jest na rynku mnóstwo.
Określenie potrzeb
O samochodach rodzinnych mówi się zazwyczaj w kontekście pojazdów typu kombi czy van. Nie jest jednak powiedziane, że ograniczać się trzeba jedynie do modeli z takim rodzajem nadwozia. Jako auto rodzinne sprawdzić się może także pojazd typu hatchback. Jeśli taki samochód ma służyć jedynie do dojeżdżania do pracy oraz rozwożenia dzieci do szkoły to w takim modelu nie ma nic złego. Ważne więc, aby dokładnie określić swoje potrzeby.
Jak wybrać auto rodzinne biorąc pod uwagę typ nadwozia? Na pewno należy mieć na uwadze, że większe samochody typu van w porównaniu z mniejszymi autami miejskimi będą charakteryzować się większym zużyciem paliwa. Ponadto w zatłoczonych centrach miast trudności przysparzać może ich zaparkowanie.
Z drugiej strony wielu specjalistów zaleca rodzinom większe auta ze względu na to, że są one bardziej komfortowe, mając więcej miejsca w bagażniku i na tylnej kanapie. To również dość kontrowersyjne. W wielu vanach tylna kanapa jest łączona, podczas kiedy w mniejszych autach znaleźć można wygodniejsze fotele oddzielne. Z kolei odnosząc się do miejsca w bagażniku, korzystając z jego dużej pojemności sporadycznie raz czy dwa razy w roku, równie dobrze postawić można na boksy dachowe. Więcej o tych akcesoriach samochodowych pisaliśmy w artykule pt. “Jak wybrać bagażnik dachowy?“.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Wśród wielu kierowców panuje przekonanie, że duży samochód jest także bezpieczniejszy. Na ogół rzeczywiście jest to zgodne z rzeczywistością, o czym wspominaliśmy w artykule pt. “Czy SUV to odpowiedni samochód dla seniora?“. Mimo wszystko zawsze warto sprawdzić wyniki testów zderzeniowych danego modelu. Ośrodków przeprowadzających crash testy jest mnóstwo, a najpowszechniejsze są testy Euro NCAP. Są one na tyle dokładne, że wyszczególniają bezpieczeństwo osób dorosłych oraz dzieci.
Funkcjonalność
Poza bezpieczeństwem na pewno ważna jest funkcjonalność takich pojazdów. Jak wybrać auto rodzinne zwracając uwagę na ten czynnik? W tym kontekście istotna jest między innymi wielkość tylnych drzwi, które powinny być jak największe, co ułatwi wkładanie fotelika dla dziecka. Sprawdzą się też liczne schowki i uchwyty na napoje, a wyższy komfort jazdy zagwarantuje dwustrefowa klimatyzacja. Łatwa w czyszczeniu musi być również tapicerka.
Nowy czy używany?
Odpowiedzią na to pytanie jest stan domowego budżetu. Sprzedaż samochodów nowych ma się w Polsce coraz lepiej, ale i tak lwia część pojazdów poruszających się po polskich drogach to auta nabywane na rynku wtórnym. Jeśli ma to być samochód używany, a jak mówią statystyki dzieje się tak bardzo często, musi on pochodzić z pewnego źródła. Do weryfikacji informacji zawartych w ogłoszeniu czy podawanych przez sprzedawcę zamówić można raport VIN, dostępny także w serwisie autobaza.pl. W raporcie takim znajduje się wiele kluczowych dla kierowcy informacji, a więc dane techniczne pojazdu czy jego fabryczne wyposażenie. Ponadto zawiera on w sobie archiwalne zdjęcia z poprzednich aukcji, informacje o szkodach, kolizjach i wezwaniach serwisowych, a nawet raport z baz kradzieżowych z Polski, Europy i Ameryki Północnej. Poza tym przyda się sprawdzenie samochodu w warsztacie, poddając go przeglądowi technicznemu.
Sposoby finansowania rodzinnego auta
Skoro wyjaśnione zostało, jak wybrać auto rodzinne, na koniec warto dodatkowo odnieść się do sposobów finansowania jego zakupu. Auta rodzinne kupuje się na ogół na dwa sposoby, a więc za gotówkę lub na kredyt. Uzbieranie całej potrzebnej kwoty trwa niekiedy dość długo. Ponadto wiele rodzin nie chce wydawać swoich oszczędności i mieć je na koncie w banku, przy zakupie posiłkując się kredytem. Jednak problemem okazać się może zdolność kredytowa. Zwłaszcza jeżeli na rodzinie ciąży już jakieś zobowiązanie bankowe.
Istnieje też pośrednie rozwiązanie, a więc zakup samochodu w abonamencie, co dotyczy też pojazdów używanych. Taka forma zakupu auta pozwala na użytkowanie pojazdu w zamian za raty płacone w systemie miesięcznym. Po upływie czasu określonego w umowie kierowca ma możliwość wymiany samochodu. Ponadto w kwocie abonamentowej zawarte są wszystkie koszty związane z eksploatacją auta, a więc wymiana opon, serwisowanie, a nawet pełen pakiet ubezpieczeniowy. Więcej o samochodowym abonamencie przeczytacie w artykule “Alternatywne sposoby finansowania zakupu auta, czyli samochód w abonamencie“.