Samochód to dobro, bez którego trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Niestety ze względu na coraz wyższe ceny paliw, droższe ubezpieczenia OC i kosztowne części eksploatacyjne corocznie koszta jego eksploatacji rosną. Nic dziwnego, że to jaki samochód kupić, spędza sen z powiek wielu kierowcom. Co opłaca się bardziej — samochód nowy czy używany?
Zakup nowego samochodu
Mimo że w Polsce wyniki sprzedaży nowych aut od dealerów samochodowych są coraz lepsze, to jednak nadal wielu nie może sobie na to pozwolić ze względu na ich wysokie ceny. Mając na uwadze miesięczne wydatki z tytułu opłat za mieszkania, media, spłatę kredytów hipotecznych czy nawet samą konsumpcję, odłożenie kilkuset złotych każdego miesiąca w wielu przypadkach jest zwyczajnie trudne. Zresztą przy takich oszczędnościach odkładanie na samochód z salonu trwać musiałoby kilka czy kilkanaście lat. Oczywiście istnieje możliwość zaciągnięcia na zakup pojazdu kredytu samochodowego, ale te wśród Polaków nie są najpopularniejsze i wydaje się, że trend ten nadal będzie się utrzymywał. Wyniki sprzedaży nowych pojazdów poprawić mogą też abonamenty i inne tym podobne rozwiązania, o których więcej piszemy w artykule pt. “Alternatywne sposoby finansowania zakupu auta, czyli samochód w abonamencie“, ale do tych Polacy na razie podchodzą nieufnie.
* zalety samochodu z salonu
Zastanawiając się, jaki samochód kupić, wymienić należy wszystkie wady i zalety danego auta. Swoje plusy i minusy mają również samochody z salonów. Największą ich zaletą jest oczywiście pewne pochodzenie. Przynajmniej w początkowym okresie eksploatacji takiego auta powinno obejść się też bez większych usterek, choć o bezawaryjnych samochodach produkowanych w końcówce ubiegłego wieku można dziś pomarzyć. Inżynierowie wespół z konstruktorami projektują dziś pojazdy, które mają zagwarantować bezproblemową jazdę przez kilkadziesiąt pierwszych kilometrów, co przekłada się na kilka lat eksploatacji.
* wady nowego auta
Samochód z salonu to wbrew pozorom również wiele wad i niedogodności. O największym minusie po części już wspomnieliśmy. Mowa o cenach takich pojazdów. Nawet w przypadku wyprzedaży roczników 40-50 tys. zł to kwoty, które w tej sytuacji nie mogą zaskakiwać. Co gorsza, corocznie pojazd taki traci na swojej wartości nawet do kilkudziesięciu procent.
Jaki samochód kupić, aby mieć gwarancję? Oczywiście pojazd z salonu. W tej kryje się jednak pewien haczyk. Dla jej podtrzymania niezbędne są bowiem okresowe przeglądy w Autoryzowanej Stacji Obsługi. To już kolejne koszta, które potrafią uderzyć po kieszeni właściciela takiego pojazdu.
Nie zapominajmy, że nowe auto to również łakomy kąsek dla przestępców. O tym, że złodzieje samochodów wzięli sobie na cel drogie i nowoczesne auta, więcej pisaliśmy w artykule pt. “Spada liczba kradzieży pojazdów“. Dodając do tego fakt wyższych polis OC, widzimy wyraźnie, że nad tym, jaki samochód kupić warto się dokładnie zastanowić. Jak się okazuje, zakup nowego pojazdu wcale nie musi być wyborem najlepszym.
Zakup samochodu na rynku wtórnym
Zakup auta używanego to dla wielu kierowców jedyna możliwość, aby dysponować własnym samochodem. Oczywiście wiąże się to ze sporym ryzykiem. Na rynku obok rzetelnych sprzedawców, którzy chcą odsprzedać swoje auto, dobrze prosperują również handlarze. Jaki samochód kupić nabywając go od handlarza? Zanim rozpoczniecie negocjacje ze sprzedawcami, polecamy artykuł pt. “Jak nie dać się nabrać sprzedawcy samochodu?“. Podsumowujemy w nim krótko najczęściej fałszowane informacje, które zawierają w sobie anonse sprzedażowe.
* zalety samochodów używanych
Największą zaletą pojazdów używanych jest ich zdecydowanie niższa cena. Tym samym znacznie mniej tracą one na swojej wartości. Ze względu na dostępne części zamienne, co tyczy się przede wszystkim starszych, popularnych i prostszych konstrukcyjne pojazdów, stosunkowo tanie jest też usuwanie w nich drobnych usterek. Dodając do tego tańsze ubezpieczenie i mniejsze ryzyko kradzieży wielu nie zastanawia się długo i wie, jaki samochód kupić, szukając go właśnie na rynku wtórnym.
* wady aut z rynku wtórnego
Samochody używane nie są też pozbawione wad. W związku z tym, że często mają one już swoje lata, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych usterek. Częściej przydarzają się też awarie drobne, co jednak i tak kierowców nie odstrasza.
Jak zweryfikować samochód używany?
Zakup auta używanego może być dobrym pomysłem, jeśli taki samochód zostanie przez nas zweryfikowany. Sprzedawcy cofają liczniki, oferują samochody powypadkowe czy maskują źródła korozji i wycieki. Wszystko po to, aby klient nie dotarł do źródła poważnego problemu i nabył auto, nie bacząc na jego stan techniczny. Na szczęście są sposoby na to, aby dokładnie sprawdzić taki pojazd. Na oględziny samochodu zabrać można ze sobą mechanika. Dodatkowo warto pojazd poddać przeglądowi. Wiele informacji o jego historii daje natomiast raport VIN. Zawiera on w sobie m.in. dane techniczne oraz wyposażenie pojazdu, informacje o jego szkodach, kolizjach i wezwaniach serwisowych, chronologiczną historię czy nawet archiwalne zdjęcia. Dodatkowo Raport Historii Pojazdu to również sprawdzenie danego auta w bazach kradzieżowych. Dzięki temu zainteresowany jego nabyciem klient ma pewność, że pojazd nie pochodzi z kradzieży. Raport taki zamówić można w serwisie autobaza.pl.
Czy warto kupować auto używane?
Na pytanie, jaki samochód kupić, każdy odpowiedzieć musi sobie osobiście. Nabycie pojazdu używanego w polskich realiach jest często koniecznością. Nie ulega jednak wątpliwości, że samochód taki może być naprawdę dobrą inwestycją. Jeśli jest to auto w dobrym stanie technicznym, które następnie eksploatowane będzie zgodnie z zaleceniami, posłużyć kierowcy może wystarczająco długo. Dlatego tak ważna jest jego wcześniejsza weryfikacja.
3 Responses
Jeśli są pieniądze to nie ma żadnego problemu z kupnem samochodu. Jeśli ich nie ma to warto zainstalować lpg optima. Gaz jest dużo tańszy a co za tym idzie więcej zostaje w portfelu.
Lepiej wejść na Motonegocjator.pl – nie dość, że samochody NOWE, to i z wysokimi rabatami, więc można zaoszczędzić sporą sumkę. Miałam akurat to szczęście, że kupiłam samochód za pośrednictwem tego portalu i to ze zniżką prawie 30%, więc z czystym sumieniem mogę polecić każdemu 🙂
chcę kupić sobie opla mokke x nie wiem czy to dobry wybór jeśli tak to z jakim silnikiem 1.6 benzyna czy 1.4 turbo benzyna diesla nie chcę czy ktoś może mi doradzić