Jazda próbna to jeden z najważniejszych elementów weryfikacji stanu pojazdu przed zakupem. Niezależnie od tego, kto jest sprzedawcą – komis, członek rodziny czy znajomy – powinieneś nalegać na jazdę próbną. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas testowania możliwości pojazdu.
Jazda próbna to jeden z najważniejszych elementów weryfikacji stanu pojazdu przed zakupem. Niezależnie od tego, kto jest sprzedawcą – komis, członek rodziny czy znajomy – powinieneś nalegać na jazdę próbną. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas testowania możliwości pojazdu.

W artykule przeczytasz

Przygotowania do jazdy próbnej

Pamiętaj, że jazda próbna to dobra wola sprzedającego. Postaw się po stronie sprzedawcy, który być może musiał wielokrotnie pokazywać auto kolejnym klientom, a ci ostatecznie z jakiegoś powodu rezygnowali z zakupu. Z drugiej strony brak zgody na jazdę próbną zapala lampkę ostrzegawczą. Jeśli pojazd faktycznie budzi duże zainteresowanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdyby był wolny od usterek, na pewno znalazłby już nabywcę.

Jeśli sprzedawca nie zgadza się na jazdę próbną, lepiej zrezygnować z oględzin takiego auta. Dlatego fakt ten ustal na etapie kontaktu ze sprzedawcą. Jeżeli udzieli on na to zgody, musisz się właściwie do niej przygotować.

Dobrze, kiedy zabierzesz ze sobą osobę, która nie jest emocjonalnie związaną z zakupem, np. mechanika specjalizującego się w samochodach danej marki. Poczytaj też o najczęstszych usterkach danego modelu i ich objawach.

W końcu musisz też ustalić telefonicznie plan jazdy testowej. Poinformuj sprzedawcę, że chcesz testować auto przynajmniej przez 30 minut, w tym czasie korzystając ze zwykłych dróg, tras szybkiego ruchu i dróg nieutwardzonych. Czas testów się wydłuży, kiedy jazdę próbną chcesz połączyć z wizytą w warsztacie lub ASO. Ustal też, kto prowadzi samochód: sprzedawca, Ty, czy wskazana przez Ciebie osoba.

Zaznacz też, że jazdę próbną chcesz odbyć na tzw. zimnym silniku. Wbrew pozorom to ważne, ponieważ niektóre usterki ustępują w miarę upływu czasu.

Z reguły nie jest to problemem, ponieważ jazdę próbną odbywasz po oględzinach pojazdu na miejscu u sprzedawcy. Musisz poświęcić na to odrobinę czasu, o czym w szczegółach przeczytasz w artykule pt. “Oględziny samochodu przed kupnem. Checklista oględzin (VIDEO)“. W ten sposób oględziny pojazdu przeprowadzisz krok po kroku, zatrzymując się przy każdym ważnym jego elemencie.

Kliknij TUTAJ i pobierz checklistę oględzin pojazdu

Jazda próbna krok po kroku

I. Przed jazdą próbną

Nie spiesz się i przygotuj do jazdy próbnej. Postępuj zgodnie z poniższą listą.

  • Zajmij optymalną pozycję za kierownicą

Na początku sprawdź, czy wsiadanie i wysiadanie z auta jest komfortowe. Ustaw fotel w wygodnej pozycji, podobnie jak kierownicę i lusterka. Musisz znaleźć optymalną pozycję za kierownicą, którą będziesz zajmować w przyszłości. Dzięki temu sprawdzisz też ergonomię wnętrza.

  • Odpal silnik

Skup się na uruchamianiu jednostki napędowej (czy rozrusznik nie kręci się zbyt długo, czy silnik nie wydaje podejrzanych odgłosów). Jeśli masz jakieś wątpliwości, od razu powiedz o nich sprzedawcy. Wprawdzie to skrajne przypadki, ale unikniesz w ten sposób nieporozumienia w razie wystąpienia usterki w trakcie jazdy.

Sprawdź też, czy po uruchomieniu pojazdu obroty jednostki napędowej ustabilizowały się na normalnym, niskim poziomie, czy może silnik pracuje nierówno i widoczne są ich wahania. Jeśli tak, musi to wzbudzić Twoją czujność, podobnie jak szarpanie w trakcie ruszania.

  • Sprawdź hamulec ręczny

Jeszcze przed wyruszeniem w trasę sprawdź działanie hamulca ręcznego. Raz – to ważne z uwagi na bezpieczeństwo, dwa – sprawdzisz w ten sposób, czy z rury wydechowej nie unosi się podejrzany kolor (np. bardzo ciemny czy niebieski). Jeśli zauważysz, że kolor spalin znacznie odbiega od normy, najprawdopodobniej to objaw poważnej usterki.

II. Jazda próbna

Zanim ruszysz z miejsca, poproś pasażerów o zachowanie ciszy, aby możliwie jak najlepiej wsłuchać się w odgłosy podzespołów samochodu. Wyłącz radio i nie prowadź głośnej konwersacji ze sprzedającym i innymi współpasażerami.

  • Sprawdź hamulce

Przetestuj hamulce, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Test hamulców wykonaj w momencie braku ruchu przed i za samochodem. Hamulec powinien szybko zatrzymać pojazd bez konieczności wciskania pedału w podłogę. Jeśli jest inaczej, może to oznaczać zużyte klocki hamulcowe i tarcze, ewentualnie konieczność wymiany płynu hamulcowego.

Pamiętaj o systemie ABS. Uprzedź pasażerów, że planujesz ostre hamowanie. Jeśli gwałtownie zahamujesz, powinieneś wyczuć pod stopą pulsowanie i zatrzymać się bez blokowania żadnego z kół. Samo działanie systemu ABS sprawdź też na luźnej nawierzchni.

  • Sprawdź działanie skrzyni biegów

Zwróć uwagę, czy skrzynia biegów jest sprawna i nie wydaje niepokojących dzięków. Sprawdź, czy biegi wchodzą precyzyjnie, czy przełożenia działają lekko, czy trzeba się z nimi szarpać, czy pedał sprzęgła musisz wciskać do samej podłogi. Zweryfikuj, jak zachowuje się auto, kiedy biegi zmieniasz zbyt szybko lub za późno względem obrotów.

Biegi nie powinny haczyć, wypadać i zwiększać obrotów przy wysprzęglaniu. Jeśli problem był już podczas ruszania, winne może być temu ślizgające się sprzęgło. Pamiętaj, że działanie skrzyni biegów najlepiej ocenić przy zmianie przełożeń z “dwójki” na “trójkę” i odwrotnie.

Jeśli jest to samochód z automatem, oceń, czy zmiany biegów są płynne. Przy zmianie przełożeń zwróć uwagę na obrotomierz, gdyż obroty nie powinny się zwiększać.

  • Sprawdź osiągi i silnik

W trakcie jazdy wykonaj kilka dynamicznych przyspieszeń. Tak sprawdzisz, czy odpowiadają Ci osiągi auta, a silnik nie wydaje żadnych niepokojących dźwięków i nie ma spadków mocy. Przetestuj jednostkę napędową na całym zakresie obrotów, wciskając mocno gaz na wysokim biegu i niskich obrotach. Jeśli poczujesz mocne drżenie silnika lub dźwigni zmiany biegów, może to być objaw zużytych poduszek układu napędowego.

Wprowadzając silnik na wysokie obroty, sprawdzisz też, czy nie występują wcześniej wykasowane błędy. W ten sposób ocenisz również poziom hałasu w kabinie i usłyszysz dźwięki z układu wydechowego, który nie powinien pracować zbyt głośno.

  • Oceń prowadzenie i zawieszenie pojazdu

Oceń, czy auto dobrze trzyma się drogi i nie znosi go na którąś ze stron. Musisz czuć, że masz nad nim kontrolę. Wsłuchaj się też w odgłosy zawieszenia, czy nic nie stuka i puka. Pracę zawieszenia ocenisz podczas pokonywania dziur i progów zwalniających, możesz też udać się na nierówną nawierzchnię. Jeśli coś stuka, oznacza to zużycie elementów, wycieki oleju lub rzadziej wady fabryczne.

Wprawdzie zużyty łącznik stabilizatora lub sworzeń to z reguły akceptowalne koszty wymiany, przy wahaczach lub pękniętej sprężynie naprawy mogą pochłonąć znacznie wyższe środki.

  • Sprawdź układ kierowniczy

O ile przy wysokich przebiegach głośną pracę zawieszenia można usprawiedliwić, o tyle odgłosy dobiegające z układu kierowniczego oznaczają usterkę. Nie może on wydawać żadnych pisków, ani też stawiać oporu na kierownicy, na którą nie powinny przenosić się też drgania, za co odpowiedzialne może być złe wyważenie kół. Podczas jazdy na wprost poruszaj kierownicą w lewo i w prawo. W ten sposób wyczujesz ewentualne luzy.

  • Oceń widoczność

Prawidłowe działanie układu kierowniczego sprawdź podczas skrętów, manewrów parkowania i zawracania z wykorzystaniem posesji. W ten sposób ocenisz też widoczność, jaką zapewniają lusterka i uwarunkowania konstrukcyjne samochodu. Widoczność mogą ograniczać na przykład zbyt szerokie słupki. Sprawdź też, czy zbyt duże nie jest tzw. martwe pole.

III. Po jeździe próbnej

  • Zajrzyj pod maskę

Jeśli zakończyłeś jazdę próbną, po zatrzymaniu pojazdu zajrzyj pod maskę i sprawdź, jak pracują podzespoły. Zwracaj uwagę m.in. na wycieki płynów, dymienie i stukotanie.

Pobierz: Jazda próbna – checklista (doc)
Pobierz: Jazda próbna – checklista (PDF)

Pamiętaj, że jazda próbna to tylko jedna z form weryfikowania stanu pojazdu. Właściwie ocenisz go po jeździe próbnej, podczas przeglądu w warsztacie, a wcześniej po sprawdzeniu auta przez raport VIN. W ten sposób m.in. pozyskasz informacje o ewentualnej wypadkowej historii, rejestrach przebiegu, fabrycznym wyposażeniu czy akcjach serwisowych.

Najważniejsze, aby do zakupu samochodu podejść z chłodną głową, próbując odłożyć na bok towarzyszące temu emocje. Wszystko musisz przeanalizować na spokojnie i po kolei.
Jeśli jesteś pewny swojej decyzji i czujesz, że warto zainwestować w taki samochód, przystąp do konstruowania umowy kupna-sprzedaży auta. Wszystkie informacje, które muszą znaleźć się w umowie i jej wzór znajdziesz w artykule “Umowa kupna-sprzedaży samochodu, rejestracja auta i podatek PCC3 – nasze nowe VIDEO na You Tube“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.