Samochody od komornika – skąd biorą się takie auta?
Zanim podpowiemy, jak wygląda kupno samochodu od komornika, najpierw należy odnieść się do samych aut, jakie można tam znaleźć. Jak łatwo się domyślić, podobnie jak w przypadku nieruchomości, również auta z licytacji komorniczych pochodzą z majątku dłużników. Najpierw właściciel pojazdu nie spłaca zobowiązań w terminie, z czasem ma coraz większe problemy i jego dług rośnie, aż w końcu staje się niewypłacalny.
W takiej sytuacji wierzyciel osoby niewypłacalnej, w celu zaspokojenia roszczeń, zwraca się do komornika, który ma pomóc w odzyskaniu należnych wierzytelności. Sprzedaż pojazdu pozwala zaspokoić roszczenia wierzycieli. Po odjęciu kosztów egzekucyjnych środki z licytacji pojazdów pokrywają długi dłużnika.
Inne pojazdy są sprzedawane w licytacjach przez urzędy celne i skarbowe. To podmioty, które w drodze licytacji nie wystawiają na sprzedaż aut dłużników, ale pojazdy zarekwirowane w drodze przemytu lub działalności przestępczej.
Kto może kupić samochód z licytacji komorniczej?
Na kupno samochodu od komornika pozwolić sobie może niemal każdy. Listę osób wykluczonych z licytacji komorniczej określają przepisy Kodeksu cywilnego. Przede wszystkim dotyczy to dłużnika, komornika i ich najbliższych, tj.:
- komornik;
- dłużnik;
- najbliższa rodzina komornika (tj. małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo);
- najbliższa rodzina dłużnika (tj. małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo);
- osoby obecne na licytacji w związku z pełnionym urzędem;
- tzw. osoby opieszałe (osoby, które wygrały aukcję w przeszłości, ale nie uiściły należnej kwoty).
Oprócz powyższych wyłączeń samochód z licytacji komorniczej może kupić każdy, kto o danej godzinie stawi się we wskazanym miejscu. Nie ma wymogu zgłaszania wcześniejszego uczestnictwa. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Konieczne jest natomiast wpłacenie wadium.
Czym jest wadium?
Wadium jest zabezpieczeniem dla komornika, że zwycięzca licytacji uiści pozostałą kwotę. Wynosi ono 10% wartości licytowanego przedmiotu i należy je wnieść najpóźniej w dniu poprzedzającym licytację. Przykładowo wadium wynosi:
- 1000 złotych, jeżeli licytowany pojazd wyceniono na 10 000 złotych;
- 2000 złotych, jeżeli licytowany pojazd wyceniono na 20 000 złotych;
- 5000 złotych, jeżeli licytowany pojazd wyceniono na 50 000 złotych itp.
W zależności od sytuacji licytanta wadium:
- jest zaliczane na poczet ostatecznej ceny – w przypadku licytanta, który wygrał licytację i musi uiścić pozostałą kwotę;
- jest zwracane – w przypadku licytanta, który nie wygrał licytacji;
- przepada – w przypadku licytanta, który wygrał licytację, ale odstąpił od obowiązku zakupu wylicytowanego przedmiotu.
Jak wygląda licytacja komornicza samochodu?
Jak wskazaliśmy wyżej, udział w licytacji komorniczej pojazdu mogą wziąć osoby, które nie są wykluczone przez prawo i wpłaciły wadium. Jednak sama licytacja ma charakter publiczny, a więc każdy może pojawić się w roli widza. Na znaczeniu zyskują także licytacje samochodów komornicze online.
Przebieg licytacji komorniczej krok po kroku:
- Podanie ceny wywoławczej przez komornika i wezwanie do licytowania.
- Podawanie coraz wyższych kwot przez licytantów, bez ograniczeń co do kwoty i czasu trwania licytacji.
- Koniec licytacji w momencie, kiedy nikt nie chce podać kwoty wyższej niż ostatnio zaproponowana – komornik ogłasza zwycięzcę i udziela tzw. przybicia.
Zwycięzca licytacji jest zobowiązany do zapłaty za wylicytowany przedmiot. Przy zapłacie za przedmiot licytacji, w tym przypadku pojazd, wadium zalicza się na poczet wylicytowanej wartości. W zależności od wylicytowanej ceny przedmiotu zapłaty należy dokonać:
- od razu – jeżeli wartość wylicytowanego przedmiotu nie przekracza 500 złotych;
- do dnia następnego – jeżeli wartość wylicytowanego przedmiotu przekracza 500 złotych (w momencie tzw. przybicia zwycięzca musi zapłacić 20% licytowanej kwoty).
Jeżeli zwycięzca aukcji nie zapłaci za przedmiot, jego wadium przepada. Dotyczy to również 20% wpłacanych po przybiciu, jeżeli do następnego dnia nie uiści pozostałej sumy licytowanego przedmiotu.
Skarga na przebieg licytacji
Może zdarzyć się, że inny licytant lub dłużnik złoży skargę na przebieg licytacji. To duży problem dla zwycięzcy licytacji, który nie otrzyma przedmiotu aukcji aż do rozpatrzenia skargi przez sąd. Jednak interesy zwycięzcy chroni zapis, że może on odstąpić od zakupu, jeżeli sąd nie rozstrzygnie skargi w ciągu 7 dni. W takiej sytuacji wadium i inne środki wpłacone w ramach licytacji są zwracane w całości.
Gdzie szukać informacji o licytacjach komorniczych?
Kupno samochodu od komornika może być dobrą alternatywą dla nabycia pojazdu w inny sposób. Jednak nie każdy wie, gdzie szukać takich aukcji. Tymczasem jest to dość proste, szczególnie że w ostatnich latach na popularności zyskały internetowe aukcje komornicze. Informacji o licytacjach najlepiej szukać na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.
To portal, na którym umieszcza się informacje o wszystkich aukcjach komorniczych. Zawsze znaleźć tam można kluczowe informacje o aukcji, tj.:
- przedmiot licytacji;
- data i miejsce licytacji;
- cena wywoławcza;
- szczegóły dotyczące przedmiotu licytacji;
- zdjęcia przedmiotu licytacji (opcjonalnie).
Na stronie znajduje się wyszukiwarka, która powala znaleźć aukcje odbywające się w okolicy, również z uwzględnieniem kategorii przedmiotu. Poza tym strona zawiera podział na kategorie (np. samochody osobowe; samochody ciężarowe; przyczepy i naczepy; motocykle, skutery i quady).
Oprócz tego informacje o aukcjach komorniczych pozyskać można z innych źródeł, tj.:
- obwieszczenie w budynku sądu oraz lokalu organu gminy (komornik musi poinformować publicznie w formie obwieszczenia o planowanej licytacji przynajmniej 2 tygodnie przed jej terminem);
- strona internetowa komornika;
- lokalna prasa.
Zalety zakupu samochodu z licytacji komorniczej:
- niższa cena w porównaniu z wartością rynkową pojazdu;
- brak obciążenia pojazdu zobowiązaniami finansowymi;
- pojazd łatwy w odsprzedaży nawet bez konieczności rejestrowania na siebie.
Wady zakupu samochodu z licytacji komorniczej:
- ryzyko w związku z brakiem możliwości szczegółowego sprawdzenia samochodu podczas jazdy próbnej i przeglądu w warsztacie;
- nie ma możliwości złożenia reklamacji;
- konieczność dysponowania odpowiednią kwotą pieniędzy;
- ryzyko złożenia skargi na przebieg aukcji przez dłużnika lub innego licytanta, co wydłuża proces odbioru pojazdu;
- obowiązek zapłaty podatku PCC w wysokości 2% wartości pojazdu w ciągu 14 dni od wydania postanowienia sądu o przysądzeniu własności (jeżeli pojazd jest wart ponad 1000 złotych).
Przeczytaj też: “Rękojmia na samochód używany”
Kupno auta od komornika ma kilka zalet, ale jest też obarczone pewnym ryzykiem. Przede wszystkim sporą niewiadomą jest stan techniczny samochodu i jego historia. Na szczęście dziś wiele o aucie dowiedzieć się można w trybie online przez raport historii pojazdu. To narzędzie, które pozwala zagłębić się w dane techniczne samochodu, ale także historię jego eksploatacji i inne informacje (m.in. fabryczne wyposażenie, informacje o szkodach i kolizjach, rzeczywisty przebieg, informacje o wezwaniach serwisowych, archiwalne zdjęcia pojazdu, weryfikacja w bazach kradzieżowych). Żeby to zrobić, wystarczy numer VIN pojazdu.
Kwestią dyskusyjną jest też polisa OC. Jednak komornik, który zajmuje pojazd, nie staje się jego właścicielem. W związku z tym nie ma podstaw, aby anulować polisę ubezpieczeniową dłużnika. Natomiast po nabyciu pojazdu w licytacji komorniczej zwycięski licytant może przejąć OC dłużnika lub wypowiedzieć umowę. Wygląda to tak samo, jak przy umowie kupna-sprzedaży samochodu.
Przeczytaj też: “Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?”
FAQ – najczęstsze pytania o kupno samochodu od komornika
Kto może kupić auto w licytacji komorniczej?
Do licytacji samochodu od komornika może przystąpić niemal każdy. Wyłączeni są jedynie komornicy i dłużnicy wraz z rodzinami, osoby biorące udział w licytacji w związku z pełnioną funkcją oraz tzw. osoby opieszałe.
Ile wynosi wadium w licytacji komorniczej pojazdu?
Żeby przystąpić do licytacji komorniczej auta, należy wpłacić wadium w wysokości 10% wartości pojazdu. Wadium wygranego licytatora zalicza się na poczet wylicytowanej kwoty. Z kolei przegrani uczestnicy licytacji mają zwracane wadium w całości.
Gdzie szukać informacji o licytacjach komorniczych samochodów?
Najlepiej przez Internet na stronie Krajowej Rady Komorniczej. Obwieszczenia o aukcjach są umieszczane także w budynku sądu oraz lokalu organu gminy, na stronie komornika i w lokalnej prasie.
3 Responses
Ja tam bym się bał, jednak chyba wolę szukać po komisach czy po różnych portalach i skorzystać z pomocy autotesto
mi wlasnie pomogli przy zakupie auta, dostalem pelen raport z przegladu i mialem pewnosc ze kupuje sprawne auto
Czyli rozumiem, że polecanie. Sam się zastanawiałem nad ich usługami, bo muszę w końcu zmienić tego grata którym jeżdżę 😀