Procedury serwisowe to dodatek do raportu historii pojazdu, jaki można otrzymać w serwisie Autobaza.pl. Dzięki temu każdy użytkownik weryfikujący pojazd przez raport VIN, otrzymuje zupełnie za darmo informacje o pracach związanych z dalszą eksploatacją pojazdu niezależnie od tego, czy przebieg auta jest prawdziwy. Wszystko dlatego, że Lista Procedur Serwisowych zawiera w sobie procedury serwisowe, które przypisane są do auta z uwagi na wiek pojazdu, ale i w ujęciu dystansowym.
Z czego składa się raport czynności serwisowych?
Nie ulega wątpliwości, że raport VIN to ogromna korzyść dla kierowcy, który szuka sobie auta na rynku wtórnym. Znajdzie on w nim m.in.:
- Dane techniczne oraz wyposażenie auta
- Informacje o szkodach i kolizjach
- Chronologiczną historię pojazdu
- Sprawdzenie baz kradzionych pojazdów
- Informacje o wezwaniach serwisowych
- Archiwalne zdjęcia pojazdu
W ten sposób uchronić się można przed zakupem pojazdu wypadkowego, z przekręconym licznikiem czy kradzionego. Poza historią auta ważne są jednak także kwestie związane z eksploatacją pojazdu. W tym celu powstał raport czynności serwisowych, który jest dodatkowym źródłem informacji o pojeździe.
Podczas tworzenia listy procedur serwisowych skupiono się na dwóch aspektach:
- Procedurach serwisowych, jakie powinny mieć miejsce w przeszłości podczas eksploatacji pojazdu.
- Procedurach serwisowych do wykonania podczas dalszej eksploatacji pojazdu (w odniesieniu do wieku i przebiegu).
To wszystko przy oparciu o doświadczenie mechaników, ale też listę charakterystycznych usterek dla danego modelu. W ten sposób, zapoznając się z listą procedur serwisowych i koniecznych do wykonania napraw, łatwiej ustalić koszt nabycia pojazdu. W innym wypadku, kiedy kierowca zakupi samochód w atrakcyjnej cenie lub z niskim przebiegiem do rocznika, może nie tyle trafić na okazję, ile zwyczajnie się oszukać, będąc narażonym na wysokie koszty usunięcia usterki.
Raport “Procedury serwisowe“ zawiera w sobie m.in.:
- Nagłówek raportu (logotyp marki i model).
- Rodzaj paliwa i deklarowany przebieg pojazdu.
- Chronologiczną listę procedur serwisowych (przełączaną między przedziałem czasowym a przebiegiem).
- Procedury serwisowe dla danego modelu pojazdu (wskazówki, co powinno zostać wymienione i zrobione w aucie).
- Dalsze prace serwisowe konieczne dla użytkowania pojazdu.
Bez wątpienia procedury serwisowe są więc wartością dodaną dla raportu VIN. Pozwalają jeszcze dokładniej sprawdzić weryfikowany pojazd. Dzięki temu można m.in.:
- porównać wpisy z Listy Procedur Serwisowych z wpisami w książce serwisowej, która może być podrobiona,
- porównać listę napraw do wykonania z deklarowanymi przez sprzedawcę,
- zyskać informacje o kosztach do poniesienia przy dalszej eksploatacji pojazdu.
Mając takie informacje, które całkowicie bezpłatnie dostępne są wyłącznie w serwisie Autobaza, łatwiej ocenić opłacalność zakupu auta, jak i rozpocząć negocjacje jego ceny. Po wszystkim można zasiąść do podpisywania umowy kupna-sprzedaży, którą w szczegółach opisuje artykuł pt. “Umowa kupna-sprzedaży samochodu — co sprawdzić przed jej podpisaniem?“.