Oświadczenie sprawcy kolizji przydaje się podczas stłuczki, jeżeli nie ma rannych ani zabitych, a ucierpiały wyłącznie pojazdy. Po wezwaniu służb na miejsce kolizji sprawca naraża się wówczas na wysoki mandat karny. Spisanie oświadczenia pozwala uniknąć wzywania na miejsce zdarzenia policji, a więc i mandatu. Tymczasem oświadczenie sprawcy wypadku jest niemal tak samo ważne, jak policyjna notatka. Dlatego podpowiadamy, jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji, kiedy warto spisać taki dokument oraz co w nim zawrzeć.

W artykule przeczytasz

Czym jest kolizja drogowa w świetle prawa?

Zanim podpowiemy, jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji, najpierw musimy przywołać definicję kolizji. W świetle prawa kolizja od wypadku różni się tym, że w zdarzeniu nie ma rannych i zabitych. Jeżeli są poszkodowani, wezwanie na miejsce policji jest obowiązkowe. Co więcej, po wypadku strony nie mogą nawet przestawić pojazdów, co utrudniłoby służbom odtworzenie przebiegu zdarzenia. Policję należy wezwać również wówczas, kiedy przynajmniej jeden kierowca pojazdu jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

O kolizji lub stłuczce mówimy w sytuacji, kiedy w wyniku zderzenia nie ma poszkodowanych osób, a ucierpiały wyłącznie pojazdy (np. obtarcia, zarysowania, wgniecenia). W takiej sytuacji oświadczenie sprawcy kolizji drogowej wystarczy, aby poszkodowany mógł ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC winowajcy zajścia.

Dlaczego warto spisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Oświadczenie sprawcy stłuczki to alternatywa dla wzywania na miejsce zdarzenia patrolu policji. Zaoszczędzi to czasu i stresu. Sam sprawca zyska też finansowo, ponieważ uniknie mandatu za spowodowanie kolizji. Ten od 1 stycznia 2022 roku wynosi:

  • 1000 złotych,
  • 6 punktów karnych.

 

Dodatkowo policjant może doliczyć do mandatu kwotę przypisaną dla przyczyny wypadku, jaka widnieje w taryfikatorze mandatów. Ostatecznie mandat może być więc nawet kilkukrotnie wyższy.

Przeczytaj też: “Mandat za spowodowanie kolizji 2022 – ile wynosi, czy trzeba wzywać policję?

Przy poważniejszych uszkodzeniach policjant zatrzyma też w sposób elektroniczny dowód rejestracyjny pojazdu. Dokument odebrać można dopiero po naprawie auta i uzyskania pozytywnego wyniku badania technicznego w stacji kontroli pojazdów. Oczywiście warto rozważyć dodatkowy przegląd nawet wówczas, kiedy spisywane jest wyłącznie oświadczenie sprawcy kolizji, ale pojazd jest mocno uszkodzony. Nie ma takiej potrzeby, jeżeli jest to niewielkie uszkodzenie w formie obtarcia, odkształcenia czy zarysowania.

Jak zachować się po drobnej kolizji?

Uczestnik stłuczki przede wszystkim musi zadbać o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dlatego warto umówić się z drugim uczestnikiem kolizji, aby zjechać na pobliski parking lub boczną drogę, co zapobiegnie tamowaniu ruchu.

Następny krok to ustalenie winnego. Oświadczenie sprawcy kolizji to przyznanie się do winy. Winowajca ponosi wszystkie związane z tym konsekwencje, w tym na pewno utratę zniżki na ubezpieczenie OC. Dlatego szczególnie przy niewielkich szkodach sprawca niekiedy przekazuje poszkodowanemu w gotówce środki mające pokryć naprawę pojazdu. Jeżeli dodatkowo spisywane jest również oświadczenie sprawcy, należy w nim odnotować fakt przekazania określonej sumy pieniędzy poszkodowanemu.

Po spisaniu oświadczenia sprawcy szkody poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie z OC winowajcy. To dokument dający takie same możliwości w dochodzeniu odszkodowania jak notatka policyjna z miejsca zdarzenia.

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji – kluczowe dane

Jeżeli obie strony nie mogą dojść do porozumienia, co do sprawcy kolizji, najczęściej na miejsce jest wzywana policja. Oprócz tego strony mogą spisać dokument, jakim jest oświadczenie o zdarzeniu drogowym. W odróżnieniu od oświadczenia sprawcy kolizji nie wskazuje ono winowajcy, a wyłącznie przebieg zdarzenia i tożsamość jego uczestników. Nie jest to więc zbyt dokładny i pomocny dokument.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku oświadczenia sprawcy kolizji po ustaleniu winnego stłuczki. Taki dokument pozwoli poszkodowanemu rozpocząć proces likwidacji szkody i uzyskać odszkodowania. Oczywiście oświadczenie sprawcy wypadku musi zawierać niezbędne informacje. Kluczowe są następujące dane:

  • dane osobowe i adresowe obu uczestników stłuczki (m.in. imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres do korespondencji, seria i numer dowodu osobistego, seria, numer i kategoria prawa jazdy);
  • dane pojazdów uczestniczących w kolizji (m.in. marka, model, numer rejestracyjny, informacje o właścicielach);
  • dane polisy OC sprawcy (m.in. nazwa ubezpieczyciela, numer polisy OC, ważność ubezpieczenia).

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – kartka papieru lub gotowy druk

Oświadczenie sprawcy kolizji można spisać na kartce papieru. Może to być nawet nagranie wideo z oświadczeniem sprawcy stłuczki, obowiązkowo uzupełnione zdjęciami dokumentów kierowców oraz pojazdów. Przydadzą się także zdjęcia z miejsca zdarzenia, w tym fotografie dokumentujące szkodę.

Natomiast najczęściej korzysta się z gotowego druku PDF do pobrania, który wystarczy wydrukować. Wzór oświadczenia sprawcy do pobrania można znaleźć w Internecie, również na stronie towarzystw ubezpieczeniowych. Najlepiej wydrukować taki formularz i na wszelki wypadek trzymać go w swoim samochodzie.

POBIERZ WZÓR OŚWIADCZENIA SPRAWCY KOLIZJI DROGOWEJ (PDF)

Ważne, żeby jak najdokładniej opisać całe zdarzenie i zawrzeć w nim wszystkie niezbędne informacje. Na pewno nie warto się spieszyć, szczególnie w momencie stresu wywołanego stłuczką. Z treści oświadczenia musi jasno wynikać, kto jest winowajcą kolizji. Należy także dokładnie opisać całe zdarzenie. Dlatego w treści trzeba zawrzeć m.in.:

  • okoliczności stłuczki (miejsce i godzina zdarzenia, przebieg wypadku);
  • dokładne opisy uszkodzeń pojazdów sprawcy i poszkodowanego;
  • informacje, czy w kolizji uszkodzono inne pojazdy lub przedmioty wraz ze stopniem uszkodzeń;
  • dane i podpisy świadków zdarzenia;
  • czytelne podpisy sprawcy i poszkodowanego.

 

Zasada jest prosta: im więcej szczegółowych informacji, tym ubezpieczyciel sprawcy szybciej zakończy proces likwidacji szkody i wypłaci poszkodowanemu należne ubezpieczenie. Dlatego przydadzą się zeznania świadków, oczywiście o ile są takie osoby. Będą one bezcenne w sytuacji, kiedy w procesie rozliczania szkody sprawca zmieni zdanie i nie będzie przyznawał się do winy.

Jeżeli informacji jest zbyt mało i nie są one szczegółowe, proces rozliczenia szkody trwa znacznie dłużej. Może zdarzyć się nawet, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty odszkodowania. Dlatego do oświadczenia warto dołączyć nagrania (np. materiały nagrane przez świadków, wideo z kamery samochodowej, zdjęcia zrobione smartfonem). Przyda się też mapka, na której wskazywany jest kierunek ruchu pojazdów, ich położenie po kolizji i występujące oznakowanie.

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji po szkodzie parkingowej?

Do niegroźnej stłuczki, najczęściej obtarcia, często dochodzi na parkingach. Jeżeli obie strony doszły do porozumienia, oświadczenie sprawcy kolizji sporządza się w identyczny sposób, jak podczas stłuczki drogowej. Warto przy tym pamiętać, że zwykle na parkingu obowiązuje zasada prawej ręki. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy na parkingu znajdują się znaki drogowe.

Oczywiście może się zdarzyć, że sprawca szkody odjechał z miejsca zdarzenia wcześniej, ponieważ celowo lub przez nieuwagę nie dostrzegł uszkodzenia innego auta. Po zauważeniu wgniecenia, zarysowania lub innej szkody, bez wiedzy o winowajcy wypadku, można poprosić sklep o udostępnienie materiału z monitoringu wideo. Natomiast w przypadku osobistej winy, należy zgłosić się do obsługi sklepu i poprosić o wywołanie właściciela pojazdu o wskazanych numerach rejestracyjnych. Można także zostawić swoje dane, np. karteczkę za wycieraczką z danymi kontaktowymi.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy po stłuczce?

Nie wystarczy wiedza, jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji. Po spisaniu dokumentu poszkodowany musi skontaktować się z ubezpieczycielem winowajcy. Można to zrobić na wiele sposobów, tj.:

  • pisemnie,
  • mailowo,
  • telefonicznie,
  • przez formularz na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego.

 

Formularz to najlepszy i najbardziej komfortowy wariant. Wystarczy krok po kroku wypełnić wymagane pola. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, aczkolwiek w przypadku kolizji na zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi poszkodowany ma aż 3 lata.

Towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponować może tzw. uproszczoną likwidację szkody. Wówczas rzeczoznawca współpracujący z ubezpieczycielem nie przeprowadza tradycyjnych oględzin pojazdu. Wszystko odbywa się drogą online na podstawie dokumentacji przebiegu zdarzenia oraz zdjęć. Znacząco skraca to proces likwidacji szkody.

Natomiast poszkodowany nie musi godzić się na takie rozwiązanie. Jeżeli uważa, że proponowane odszkodowanie jest zbyt niskie, może domagać się fizycznych oględzin auta przez rzeczoznawcę. Sama uproszczona likwidacja szkody jest stosowana wyłącznie przy niewielkim uszkodzeniu pojazdu.

Bezpośrednia Likwidacja Szkody u swojego ubezpieczyciela

Niektóre towarzystwa pozwalają też skorzystać z tzw. Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS). To sytuacja, kiedy przy niegroźnej stłuczce poszkodowany może skontaktować się z własnym ubezpieczycielem. Wypłaca on odszkodowanie, a następnie sam rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy.

To usługa z limitem kwotowym likwidacji szkody ustalanym przez Polską Izbę Ubezpieczeń na 30 000 złotych, chociaż niektóre towarzystwa mają wyższe limity. Poza tym ubezpieczyciel może stosować inne ograniczenia.

Kolizja ze sprawcą bez ważnego OC – co zrobić?

Może okazać się, że sprawca kolizji nie ma ważnego ubezpieczenia OC. Polisę sprawdzić można w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wchodząc na stronę ufg.pl. Wystarczą podstawowe dane auta, tj.:

 

Przeczytaj też: “Kupno samochodu bez OC – konsekwencje, co zrobić?

W takiej sytuacji należy zgłosić się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zalecany jest jednak kontakt z własnym ubezpieczycielem.

SPRAWDŹ OC POJAZDU!

Ile trwa rozliczenie szkody i wypłata odszkodowania?

Jeżeli oświadczenie sprawcy kolizji zawiera wszystkie niezbędne informacje, likwidacja szkody przez firmę ubezpieczeniową przebiega bardzo sprawnie. Dlatego warto zadbać, aby w dokumencie znalazły się m.in. data i miejsce zdarzenia, okoliczności stłuczki oraz dane pojazdów i uczestników kolizji.

Po zgłoszeniu szkody towarzystwo ubezpieczeniowe ustala okoliczności zdarzenia, w tym kontaktuje się ze sprawcą w celu potwierdzenia informacji z dokumentu. Finalnie poszkodowanemu wypłacane jest odszkodowanie na podstawie sporządzonego wcześniej kosztorysu, ewentualnie ubezpieczyciel przekazuje środki warsztatowi zajmującemu się naprawą pojazdu.

Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel powinien skontaktować się z taką osobą w ciągu 7 dni. Wypłata odszkodowania następuje w ciągu 30 dni od wpłynięcia zgłoszenia. Jeżeli okres ten jest dłuższy, na przykład brakuje informacji niezbędnych do określenia wysokości szkody, odszkodowanie jest wypłacane w ciągu 14 dni od rozwiania wątpliwości. Proces likwidacji szkody nie powinien trwać dłużej niż 90 dni.

Oczywiście od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać. Jedną z możliwości jest wystąpienie na drogę sądową. Wcześniej można zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego.

Podsumowując, warto wiedzieć, jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji. Jeżeli stłuczka jest niegroźna, a obie strony potrafią dojść do porozumienia w kwestii ustalenia winowajcy, jest to z korzyścią dla winowajcy i poszkodowanego. Dzięki temu nie trzeba na miejsce zdarzenia wzywać policji, co dla sprawcy skończyłoby się wysokim mandatem. Co najważniejsze z punktu widzenia poszkodowanego, oświadczenie sprawcy stłuczki pozwala rozpocząć proces likwidacji szkody i otrzymać odszkodowanie na naprawę pojazdu.

FAQ – najczęstsze pytania o oświadczenie sprawcy kolizji

Czym jest oświadczenie sprawcy stłuczki?

Oświadczenie sprawcy szkody to dokument, w którym winowajca zajścia przyznaje się do winy. Dzięki temu na miejscu zdarzenia nie musi zjawiać się policja. Jednocześnie oświadczenie sprawcy wystarczy do likwidacji szkody i wypłaty odszkodowania poszkodowanemu.

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

W dokumencie powinny znaleźć się kluczowe informacje o miejscu zdarzenia, jego przebiegu oraz dane kierowców i pojazdów. Warto dołączyć także dane i zeznania świadków oraz dokumentację fotograficzną.

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji najczęściej ma formę papierową. Może to być gotowy formularz do wypełnienia lub spisanie wszystkich informacji na zwykłej kartce papieru. Dopuszcza się też nagranie wideo z oświadczeniem sprawcy kolizji, do którego trzeba dołączyć zdjęcia praw jazdy, pojazdów oraz uszkodzeń.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Co jest najważniejsze przy wyborze samochodu z drugiej ręki?