Samochód z Belgii. Jak znaleźć, sprawdzić i sprowadzić auto z Belgii?

Udostępnij
Wasza ocena
Samochód z Belgii. Jak znaleźć, sprawdzić i sprowadzić auto z Belgii?

W artykule przeczytasz

Samochód z Belgii może być lepszą alternatywą dla auta importowanego na przykład z Niemiec. Sprawdź, gdzie szukać używanych samochodów w tym kraju Beneluksu, jak je sprawdzić na miejscu u sprzedawcy i sprowadzić auto z Belgii, aby móc je legalnie zarejestrować w Polsce.

Import aut z Belgii w statystykach

Coraz więcej Polaków decyduje się na samochód z Belgii. To kraj, który w zestawieniu rynków importu aut przez Polaków w 2019 roku zajął 3. miejsce, wyprzedając między innymi Holandię.

O imporcie samochodów z Holandii więcej przeczytasz w artykule pt. Auta z Holandii. Czy warto kupić samochód z Niderlandów?, tymczasem według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, statystyki czterech największych rynków importu samochodów do Polski za 2019 rok wyglądają następująco:

  • Niemcy – 582 712 samochodów,
  • Francja – 98 635 samochodów,
  • Belgia – 70 377 samochodów,
  • Holandia (Niderlandy) – 41 919 samochodów.

Dlaczego warto importować samochody z Belgii?

Rosnąca popularność belgijskiego rynku samochodów używanych pośród Polaków nas nie dziwi. Jeśli zdecydujesz się na auto z Belgii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to samochód dobrze wyposażony i z oryginalnym przebiegiem potwierdzonym dokumentem Car-pass”. Musi go bowiem posiadać każdy belgijski samochód przeznaczony do sprzedaży.

Same przebiegi aut należących do osób prywatnych zazwyczaj są niskie. Inaczej wygląda to w autach poleasingowych. Wówczas nawet kilkuletni samochód ma duży przebieg, ale i tak jest autem zadbanym i regularnie serwisowanym, w którym wszystkie naprawy są wykonywane na bieżąco.

Belgowie pieczołowicie dbają bowiem o swoje prywatne środki transportu, serwisując je często w autoryzowanych serwisach. Co więcej, ubezpieczyciele w Belgii nawet niewielkie uszkodzenia często klasyfikują jako szkodę. Stąd też wielu Belgów nie naprawia lekko uszkodzonych aut, ale od razu przeznacza je na sprzedaż.

Dlatego rynek używany pojazdów w Belgii jest pełen perełek. Jeśli się postarasz i dopisze Ci szczęście, możesz natrafić na prawdziwą okazję i w niskiej cenie stać się właścicielem młodego, bogato wyposażonego samochodu tylko z niewielkimi uszkodzeniami, które w żaden sposób nie wpływają negatywnie na stan techniczny pojazdu.

Samochód z Belgii. Gdzie go szukać?

Różne auta z Belgii znajdziesz w polskich komisach i u handlarzy specjalizujących się w imporcie aut. Zwłaszcza ta druga opcja jest mocno ryzykowna. Często samochody z Belgii kuszą u nich niskimi cenami, ale wielokrotnie to egzemplarze powypadkowe, których wygląd nie oddaje faktycznego stanu technicznego pojazdu.

Dużo korzystniejsze jest poszukiwanie pojazdu na własną rękę, jego zakup od osoby prywatnej i bezpośredni import auta z Belgii. Samochód znaleźć możesz w komisie lub na jednej z giełd samochodowych, np.:

  • Gandawa (Automarkt Gent, Wiedauwkaai 52, 9000 Gent Antwerpia: A12 Automarkt),
  • Antwerpia (Boomsesteenweg 956, 2610 Wilrijk),
  • Bruksela (Automarkt Brussel, Werkhuizenkaai 22, 1210 Bruksela).

Ofert szukaj też w belgijskich motoryzacyjnych serwisach ogłoszeniowych:

Jeśli sprzedawcą jest prywatny właściciel auta, łatwiej o negocjację ceny pojazdu. Oczywiście wcześniej musisz dokładnie przeanalizować oferty, porównując ceny samochodów, ich wiek, wyposażenie czy przebieg. Bierz pod uwagę tylko te samochody, które dokładnie opisują stan techniczny i zawierają bogatą dokumentację fotograficzną. W ten sposób wyselekcjonujesz najlepsze oferty.

Jeśli wybrałeś kilka samochodów, którym chcesz przyjrzeć się bliżej, będzie optymalnie, kiedy kolejne miejsca oględzin dzieli stosunkowo niewielka odległość. Pamiętaj, że w cenę zakupu musisz wliczyć dojazd na miejsce i transport auta do kraju – na kołach lub lawecie, a Warszawę i Brukselę dzieli ok. 1300 km.

Do ustalenia szczegółów spotkania potrzebna jest znajomość jednego z języków obcych. Z belgijskim sprzedawcą porozumiesz się w języku francuskim lub niderlandzkim, ale wielu Belgów posługuje się też płynnie angielskim czy niemieckim.

Jak sprawdzić samochód z Belgii?

Zanim zdecydujesz się na finalizację umowy kupna-sprzedaży samochodu, wcześniej musisz go dokładnie sprawdzić na kilku płaszczyznach. Jeszcze w domu, podczas przeglądania ogłoszeń, najbardziej interesujące Cię auta możesz sprawdzić przez Raport pojazdu z Belgii.

W ten sposób pozyskasz informacje pochodzące wyłącznie z oficjalnych i legalnych źródeł. Przez raport zweryfikujesz m.in. dane techniczne, historię pojazdu oraz przebieg. Raport z Belgii zawiera kilka sekcji, tj.:

  • Status pojazdu (m.in. informacje o obecnym stanie auta, historia pojazdu w Belgii, data pierwszej i ostatniej rejestracji, status administracyjny, legalność pojazdu na terenie Belgii);
  • Informacje podstawowe (m.in. marka, model, typ nadwozia, ilość drzwi, ilość miejsc, kolor, kategoria pojazdu);
  • Historia pojazdu (m.in. informacje o rejestracji pojazdu w Belgii, status pojazdu, informacje o jego wypadkowości, kompletności, wycofaniu z ruchu, daty przeglądów oraz odnotowane przebiegi pojazdu);
  • Dane techniczne (m.in. silnik, masa, wymiary, przyczepa, osie);
  • Norma i emisja spalin (m.in. rodzaj paliwa, emisja CO2, średnie zużycie paliwa, klasa emisji spalin).

Zobacz: Przykładowy Raport historii pojazdu z Belgii

Historia samochodu w Raporcie pojazdu z Belgii
Historia samochodu w Raporcie pojazdu z Belgii

Pamiętaj, że ilość danych wyświetlanych w poszczególnych sekcjach zależy od sprawdzanego numeru VIN. Dodatkowo otrzymasz również weryfikację przebiegu Car-Pass. To instytucja publiczna, która zajmuje się zwalczaniem oszustw związanych z przekręceniem licznika pojazdów w Belgii.

Pozyskane w ten sposób informacje możesz porównać z tym, co znajdziesz w dokumencie Car-Pass od sprzedawcy, co jest jego obowiązkiem. Jeśli go nie otrzymasz, możesz odstąpić od zakupu lub domagać się unieważnienia transakcji w późniejszym czasie. Poza tym właściciel powinien Ci przedstawić inne dokumenty pojazdu, tj.:

  • książkę serwisową,
  • dowód rejestracyjny,
  • potwierdzenie przeprowadzenia badania technicznego.

Weź pod uwagę, że samochody w Belgii pierwszy przegląd przechodzą dopiero po 4 latach od daty pierwszej rejestracji, później obowiązkowe są one już rokrocznie. Aktualne badanie techniczne potwierdza, że pojazd nadaje się do eksploatacji. Z kolei książka serwisowa zawiera informacje o przeprowadzonych naprawach.

Wielu Belgów naprawy i serwis przeprowadza w ASO. Jeśli masz jednak wątpliwości, możesz dodatkowo udać się na jedną z belgijskich stacji diagnostycznych, gdzie sprawdzisz interesujący Cię pojazd. Oczywiście to dodatkowy koszt rzędu do 50 euro.

Jednak z reguły nie jest to potrzebne. Otóż przed sprzedażą Belg udaje się na szczegółowy przegląd techniczny, za który musi zapłacić 53 euro. W zamian otrzymuje dokument z oceną stanu samochodu, a jednocześnie świadectwo przeglądu Car-Pass. Pamiętaj tylko, że taki certyfikat ważny jest przez 2 miesiące od daty jego wystawienia.

Zawsze przydadzą się także dokładne oględziny na miejscu u sprzedawcy. Tutaj pomoże wiedza z zakresu motoryzacji, przyda się więc mechanik specjalizujący się w autach danej marki. Możesz też skorzystać z przygotowanej przez nas checklisty oględzin, szerzej opisanej w artykule Oględziny samochodu przed kupnem. Checklista oględzin (VIDEO)“. Możesz ją pobrać i wydrukować, następnie już na miejscu odhaczając kolejne punkty podczas oględzin.

Umowa kupna-sprzedaży

Jeśli auto nabywasz w belgijskim komisie, dokumentem potwierdzającym transakcję będzie faktura. Co innego, kiedy decydujesz się na samochód z Belgii od osoby prywatnej. Wówczas na miejscu musisz sporządzić umowę kupna-sprzedaży. Zgodnie z belgijskim prawem taka umowa musi zawierać w sobie następujące informacje:

  • Opis pojazdu (m.in. marka, model, rok pierwszej rejestracji, numer VIN, przebieg itp.);
  • Cena auta bez VAT;
  • Kwota zaliczki i saldo należności;
  • Miejsce i data zawarcia umowy;
  • Prawo odstąpienia od umowy (jeśli zawarto ją z dala od działalności sprzedawcy);
  • Podpis sprzedawcy i nabywcy z datą;
  • Potwierdzenie zapoznania się z informacjami i otrzymania kopii przez kupującego.

Za samochód w Belgii możesz zapłacić gotówką, o ile kosztuje on maksymalnie 30 000 euro. W przypadku zaliczki, z reguły właściciel żąda sobie 30% wartości auta.

Dokumenty samochodu z Belgii

Faktura lub umowa kupna-sprzedaży auta to tylko jeden z dokumentów, jakiego potrzebuje samochód sprowadzony z zagranicy do rejestracji w Polsce. Zwróć więc uwagę, czy belgijski właściciel przekazał Ci wszystkie niezbędne dokumenty, tj.:

  • Dowód rejestracyjny (Certificat d’immatriculation – po francusku, Inschrijvingsbewijs – po niderlandzku);
  • Karta pojazdu (jeśli była wydana);
  • Książka serwisowa;
  • Certyfikat COC (jeśli właściciel go posiada);
  • Dokument Car-pass;
  • Potwierdzenie przeprowadzenia badania technicznego.

Oczywiście wraz z dokumentami właściciel przekazuje Ci kluczyki do samochodu.

Czym jest europejski certyfikat zgodności (COC)?

Certificate of conformity (COC) to dokument, który pozwala w najprostszy sposób zarejestrować samochód importowany z kraju Unii Europejskiej. Gwarantuje on swobodny przepływ towarów na rynkach UE, szczególnie produktów podlegających homologacji i rejestracji.

COC to deklaracja producenta, że samochód jest zgodny z typem aprobaty UE. Zawiera on w sobie m.in. specyfikację techniczną auta, numer aprobaty i inne informacje dotyczące pojazdu oraz producenta. Certyfikat COC wydawany jest wyłącznie dla samochodów osobowych, motocykli i traktorów.

Transport do Polski. Co zrobić po zakupie samochodu z Belgii?

Samochód z Belgii możesz przetransportować do Polski na lawecie lub wrócić nim na kołach. Najprościej skorzystać z lawety, ale to dość wysokie koszty, przynajmniej jeśli korzystasz z usług firmy transportowej. Wówczas ceny wahają się w przedziale 900 – 1600 zł.

Jeśli chcesz wrócić do Polski samochodem na kołach, wcześniej musisz wyrejestrować auto, opłacić tymczasowe tablice rejestracyjne (wywozowe) i wykupić polisę OC. Wszystkie formalności z wyrejestrowaniem auta i zakupem tablic tymczasowych załatwisz jedynie w urzędzie City Atrium w Brukseli (Vooruitgangstraat 60). Cała procedura, choć może być załatwiona od ręki, często zajmuje nawet dwa dni.

W przypadku, kiedy samochód w Belgii ma ważny przegląd techniczny, łączny koszt wyniesie ok. 250 euro. Średnio 200 euro kosztuje bowiem ubezpieczenie OC, od 30 euro w górę zapłacisz za tablice wywozowe. Po upływie ich ważności samochód zyskuje status pojazdu wyrejestrowanego. Jeśli auto nie ma ważnego badania, ok. 50 euro zapłacisz za wizytę na stacji diagnostycznej.

Jak zarejestrować samochód z Belgii?

Samochód z Belgii sprowadzony do Polski nie oznacza końca Twoich obowiązków. W ciągu 30 dni musisz go zarejestrować, udając się do wydziału komunikacji właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Zrobisz to w urzędzie:

  • starostwa powiatowego,
  • miasta (dla miast na prawach powiatu),
  • dzielnicy (dla Warszawy).

Pamiętaj, że w urzędzie musisz stawić się osobiście jako właściciel lub skorzystać z pełnomocnictwa. To samo tyczy się współwłaścicieli, jeśli auto nie będzie należeć tylko do Ciebie. Z kolei w przypadku rejestracji auta na firmę, załatwi to właściciel przedsiębiorstwa lub jego pełnomocnik.

Jeśli nie zdążysz z rejestracją w terminie 30 dni od sprowadzenia auta z Belgii do Polski, narażasz się na karę administracyjną w wysokości od 200 do 1000 zł.

Akcyza

Przed złożeniem wniosku o rejestrację, maksymalnie w ciągu 30 dni, musisz opłacić akcyzę:

  • 3.1 proc. wartości pojazdu w przypadku silników do 2000 ccm,
  • 18,6 proc. wartości pojazdu w przypadku silników powyżej 2000 ccm.

Akcyzę za samochód z Belgii możesz opłacić w urzędzie skarbowym. Pobierz druk AKC-U/S i przelej kwotę na właściwy rachunek bankowy. Wypełnij też wniosek o wydanie zaświadczenia o zapłaconym podatku akcyzowym. Będzie szybciej, kiedy wszystko załatwisz przez portal PUESC. Wypełnij druk, opłać podatek akcyzowy i pobierz potwierdzenie uiszczenia opłaty.

Pamiętaj, że w ciągu 14 dni od transportu auta do kraju musisz złożyć Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U). W tym przypadku do wniosku musisz dołączyć kopię umowy lub faktury, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, jeśli była wydana.

Tłumaczenie dokumentów

Jeśli Twoja umowa nie jest sporządzona również w języku polskim, możesz być zmuszony do skorzystania z pomocy tłumacza przysięgłego. Zresztą nawet przetłumaczona umowa wymaga pieczęci tłumacza.

Jeśli nie znajdują się w nich dodatkowo zapiski, tłumaczyć z reguły nie trzeba dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Najlepiej, kiedy przed złożeniem wniosku o rejestrację zapoznasz się wymaganiami danego urzędu w tej sprawie.

Badanie techniczne

W końcu obowiązkowe jest badanie samochodu na stacji diagnostycznej. Jeśli jest to zwykły samochód osobowy, za badanie zapłacisz 99 zł. 162 zł kosztuje badanie samochodu z instalacją LPG.

Rejestracja auta z Belgii – dokumenty

Procedura rejestracyjna samochodu z Belgii nie różni się wiele od rejestracji krajowego auta. Potrzebujesz do tego następujących dokumentów:

  • wniosek o rejestrację (pobierz go w urzędzie lub ze strony WWW);
  • umowa kupna-sprzedaży lub faktura;
  • potwierdzenie opłaty akcyzy;
  • potwierdzenie badania technicznego w Polsce;
  • oryginalny belgijski dowód rejestracyjny;
  • tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku;
  • dokument tożsamości (dokument z CEIDG/KRS – osoba prawna);
  • potwierdzenie wniesienia opłat.

Urzędnik, który przyjmie wniosek, wyda Ci tzw. miękki dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Właściwy dowód rejestracyjny odbierzesz w ciągu 30 dni.

Ubezpieczenie OC samochodu z Belgii

Jeśli auto z Belgii sprowadziłeś na lawecie i nie ma ono ubezpieczenia, najpóźniej w dniu rejestracji powinieneś wykupić roczną polisę OC. Z kolei z tablicami wywozowymi możesz wykupić krótkoterminowe OC. Jest ono ważne przez 30 dni i nie przedłuża się automatycznie.

Ile kosztuje rejestracja auta z Belgii?

Jeśli interesują Cię zwyczajne tablice, rejestracja samochodu z Belgii kosztuje 256 zł. Koszt rośnie do 1176 złotych, jeśli są to tablice indywidualne, które kosztują 1000 zł.

Koszty rejestracji samochodu z Belgii:

  • 75 zł – karta pojazdu,
  • 80 zł – zwyczajne tablice rejestracyjne (1000 zł – tablice indywidualne),
  • 54 zł – dowód rejestracyjny,
  • 13,50 zł – pozwolenie czasowe,
  • 18,50 zł – nalepka kontrolna,
  • 12,50 zł – nalepka legalizacyjna,
  • 2,50 zł – opłata ewidencyjna.

Jak więc widzisz, sprowadzenie samochodu z Belgii nie różni się wiele od procedury importu auta z Niemiec, Holandii, Francji czy innego kraju UE. Jeśli szukasz używanego auta poza Polską, na pewno powinieneś zainteresować się belgijskim rynkiem aut używanych.

Możesz tam znaleźć samochód, który przez długie lata będziesz użytkować na polskich drogach. Wielokrotnie to auta w dobrym stanie technicznym, ze zweryfikowanym przeglądem, bogato wyposażone i do nabycia w atrakcyjnej cenie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4.8]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

black mercedes benz coupe on gray asphalt road

4Matic

4Matic to nic innego jak napęd na wszystkie koła, który znajdziemy w samochodach osobowych marki

używana Toyota RAV4

AWD

Skrót AWD (ang. All Wheel Drive lub 4WD, 4Wheel Drive) oznacza jeden z dostępnych napędów

Skrzynia biegów sekwencyjna

Skrzynia biegów sekwencyjna, a więc manualna zautomatyzowana czy też półautomatyczna jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy skrzyniami

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Co jest najważniejsze przy wyborze samochodu z drugiej ręki?