Zmęczony kierowca to osoba stanowiąca realne zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie i swoich pasażerów, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Zaśnięcie za kierownicą to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych, które często odbywają się w nocy, bądź wczesnym ranem. Ogólne zmęczenie, ziewanie, swędzące oczy to główne symptomy, których za kierownicą nie powinno się bagatelizować. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, aby bezpiecznie dotrzeć do docelowego punktu? W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka praktycznych porad, które pozwalają walczyć ze sennością.
a
Krótki odpoczynek od jazdy
Poczułeś pierwsze zmęczenie w czasie jazdy? Warto poszukać na trasie miejsca, w którym można zatrzymać się na 15 -20 minut. W tym czasie warto pospacerować na świeżym powietrzu oraz wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. To bez wątpienia najlepszy sposób na szybkie dotlenienie organizmu, dzięki któremu obudzi się on z letargu.
a
Komfort jazdy
W czasie, w którym będziecie wykonywać ćwiczenia warto pozostawić uchylone drzwi w samochodzie w celu wywietrzenia jego wnętrza. Nie jest tajemnicą, że wyższa temperatura sprzyja zasypianiu, dlatego warto zadbać o odpowiedni poziom ciepła. Niezwykle istotnym elementem jest również pozycja w fotelu. Powinna być ona bardziej wyprostowana, ponieważ delikatny dyskomfort w znaczący sposób zmniejsza ryzyko zaśnięcia.
a
Kofeina
Kawa to najpopularniejsza metoda walki z sennością. Zawarta w niej kofeina pobudza organizm, zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne. Kofeinę do organizmu można dostarczyć również w formie specjalnych cukierków oraz napojów energetycznych, jednak w naszej opinii kawa jest znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ wymaga zatrzymania się na stacji bądź w punkcie gastronomicznym. Czekając za jej przygotowaniem, można wykonać również wyżej zalecane czynności, czyli spacer oraz dokładne wywietrzenie samochodu.
a
Przygotowanie do jazdy
Każdy kierowca powinien pamiętać, że senność organizmu może być spowodowana zarówno uczuciem przejedzenia, jak i głodu, dlatego przed każdą wielogodzinną podróżą warto odpowiednio się do nie przygotować. Przed jazdą odradzamy spożywania tłustych oraz wysokokalorycznych posiłków, a w czasie jazdy polecamy zrobić sobie przerwę na zjedzenie czegoś lekkostrawnego. Takie podejście z pewnością zminimalizuje ryzyko pojawienia się uczucia zmęczenia.
a
Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze metody walki z sennością w pewnym momencie stają się zupełnie nieskuteczne. Organizm ludzki jest w taki sposób zaprojektowany, że odpoczynek jest mu niezbędny. Jeżeli sami mu go nie zapewnimy, może to zrobić mimowolnie, dlatego nie warto ryzykować i w nieskończoność odwlekać odpoczynku. Czasem lepiej jest się zatrzymać i przespać kilka godzin, niż ryzykować własne życie.