Ubezpieczenie opon – co to za polisa?
Wbrew pozorom ubezpieczenie opon może przydać się podczas podróży. Jak podaje Europ Assistance, problemy z ogumieniem to jedna z trzech najczęstszych awarii skłaniających do wezwania pomocy drogowej, zaraz obok awarii silnika oraz rozładowanego akumulatora. Jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczenie ogumienia, w przypadku problemów z oponami możemy liczyć na wsparcie z zewnątrz.
Przede wszystkim ubezpieczenia opon nie można mylić z usługą, jaką zawierać w sobie może podstawowa polisa assistance. W obu przypadkach – ubezpieczenia opon i AC – mamy do czynienia z ochroną kierowcy podczas podróży, ale zakres świadczenia jest inny.
O ile w przypadku AC towarzystwo ubezpieczeniowe może zorganizować pomoc i pokryć koszty naprawy uszkodzonej opony, przy ubezpieczeniu samego ogumienia może wyłącznie zapłacić za usługę sprowadzającą się do wymiany koła, ewentualnie zwrócić koszty odholowania do najbliższego warsztatu i późniejszej naprawy, jeżeli samochód nie ma zapasowego koła.
Na co można liczyć w ramach ubezpieczenia opon?
Produkt, jakim jest ubezpieczenie opon, można wykupić dodatkowo dla polisy OC oraz AC. W ramach ochrony możemy liczyć na organizację oraz pokrycie kosztów wymiany koła na miejscu awarii. Ewentualnie ubezpieczyciel pokryje koszty za holowanie i naprawę w warsztacie wulkanizacyjnym. Oczywiście korzystanie z takich usług ma pewne ograniczenia, tj.:
- maksymalna kwota ubezpieczenia otrzymana za wszystkie zdarzenia;
- limity dotyczące konkretnych usług (np. maksymalna odległość odholowania pojazdu, limit kwoty sfinansowania naprawy opon na miejscu);
- limit zdarzeń objętych naprawą (np. tylko pierwsze uszkodzenie ogumienia);
- okoliczności zdarzenia kwalifikujące do skorzystania z ubezpieczenia (np. wjechanie w dziurę);
Oprócz tego towarzystwa ubezpieczeniowe w inny sposób rozumieją termin uszkodzonej opony. Różny jest także zakres terytorialny, na jakim obowiązuje dana polisa. Zdarza się, że ubezpieczenie obowiązuje wyłącznie na terenie Polski, innym razem również za granicą, aczkolwiek i tak z pewnymi wyjątkami (np. tylko państwa należące do Unii Europejskiej, Europa z wyłączeniem Rosji itp.).
Szczegółowych informacji dotyczących ubezpieczenia opon w danym towarzystwie szukać należy na jego stronie internetowej. Mimo iż na pierwszy rzut oka takie polisy wydają się identyczne, w rzeczywistości mają one różne zapisy.
Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?
Ważne, aby po awarii koła nie likwidować szkody samodzielnie, ale skontaktować się z ubezpieczycielem. Wprawdzie od tej reguły występują wyjątki (m.in. brak możliwości połączenia z biurem obsługi klienta, zbyt długi czas oczekiwania na pomoc drogową), ale zawsze wymagany jest kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Instrukcji w tym obszarze należy szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W innym wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty środków. Oprócz tego w OWU znajdują się zapisy wskazujące okoliczności, kiedy ubezpieczyciel jest zwolniony od wypłaty odszkodowania, np.:
- rażące niedbalstwo ze strony kierowcy lub celowe uszkodzenie ogumienia;
- uszkodzenie opony w związku z usiłowaniem lub popełnieniem przestępstwa;
- prowadzenie pojazdu bez uprawnień;
- prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu, nietrzeźwości lub innych zabronionych środków i substancji;
- w wyniku działań wojennych, strajków, aktów terroru;
- użycie pojazdu podczas wyścigów, treningów itp.;
- po katastrofie nuklearnej, wskutek wycieków, zanieczyszczeń itp.;
- użytkowanie pojazdu niezgodnie z zaleceniami producenta;
- jeżeli pojazd nie ma ważnych badań technicznych;
- jeżeli pojazd został unieruchomiony wskutek nadmiernego obciążenia;
- kiedy naprawy ogumienia dokonano poza godzinami pracy warsztatu wulkanizacyjnego;
- uszkodzenie ogumienia na nieutwardzonej drodze;
- uszkodzenie opony w wyniku wypadku;
- uszkodzone opony o bieżniku o grubości mniejszej niż 1,6 mm;
- nie można było wykonać świadczenia wskutek działania siły wyższej.
Przeczytaj też: “Czym jest wskaźnik TWI zużycia opony?”
Ile kosztuje ubezpieczenie opon?
Co nie jest bez znaczenia, ubezpieczenie opon jest bardzo tanie. W zależności od ubezpieczyciela oraz zakresu polisy rocznie należy zapłacić za nie maksymalnie kilkadziesiąt złotych, choć często jest to wyłącznie kilkanaście lub nawet kilka złotych. Oczywiście wraz z droższą polisą jej zakres ochrony może być szerszy, a limit ubezpieczenia kół wyższy.
Dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na cenę ubezpieczenia opon, ale również cały pakiet takiej polisy. Kluczowe jest, aby porównać oferty przynajmniej kilku firm ubezpieczeniowych i wybrać tę najbardziej spełniającą nasze oczekiwania. Zwykle jest to ubezpieczenie połączone z polisą OC czy AC i trwa 12 miesięcy. Dlatego nawet najtańsze ubezpieczenie OC można wzbogacić o dodatkową polisę dla opon.
Co jest bardzo ważne, likwidacja szkody z ubezpieczenia opon nie powoduje utraty zniżek za bezszkodową jazdę. Jeżeli nawet korzystamy z tej polisy, nie tracimy zniżek, które wpływają na cenę ubezpieczenia assistance.
Przeczytaj też: “Smart Casco – co to za ubezpieczenie?”
Podsumowując, ubezpieczenie opon jest dodatkową polisą z przeznaczeniem dla zmotoryzowanych. Jest to polisa bardzo tania, która pozwala skorzystać z pomocy drogowej w razie uszkodzenia ogumienia. Jeżeli samochód poszkodowanego ma koło zapasowe, polisa pokrywa koszty jego wymiany na miejscu zdarzenia. W innym wypadku pokrywane są koszty odholowania pojazdu do warsztatu i naprawę uszkodzonej opony. Natomiast żadne ubezpieczenie nie zagwarantuje rekompensaty za zakup materiałów niezbędnych do naprawy opony, podobnie jak nowego ogumienia, dętek czy obręczy. Ochronie nie podlega także kradzież opon.