Uchwyt na telefon do samochodu
Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie dziś życia bez smartfona pod ręką. Trzeba sprawiedliwie przyznać, że obecnie telefony służą już nie tylko do nawiązywania połączeń głosowych oraz pisania wiadomości tekstowych. To prawdziwe centra rozrywki. Z poziomu telefonu możemy dziś korzystać z komunikatorów internetowych, robić zakupy, sprawdzać pocztę e-mail, oglądać filmy i wiele więcej. Telefon często wykorzystujemy również w samochodzie, także podczas prowadzenia auta, chociażby korzystając z nawigacji i prowadzenia rozmów. Jeżeli telefon nie jest podłączony do systemu multimedialnego, aby wygodnie korzystać z nawigacji, konieczny jest odpowiedni uchwyt. Sprawdzamy, jakie są rodzaje mocowań oraz jak wybrać uchwyt na telefon do samochodu.

W artykule przeczytasz

Dlaczego warto używać uchwytu na smartfona podczas jazdy?

Uchwyt na telefon do samochodu to jedno z ważniejszych akcesoriów, w które warto wyposażyć swój pojazd. Podczas jazdy z telefonu trzeba korzystać z rozwagą. Na pewno nie wolno:

  • trzymać smartfona w ręce;
  • kłaść telefonu luzem na fotelu pasażera;
  • opierać urządzenia o deskę rozdzielczą;
  • trzymać telefonu w płytkiej przegródce.

 

Używanie telefonu w nieodpowiedni sposób podczas jazdy samochodem jest przede wszystkim niebezpieczne. Samo zerkanie na mapę nawigacji oznacza, że na chwilę należy oderwać wzrok od drogi. Znacznie większe niebezpieczeństwo stanowi szukanie telefonu po omacku, kiedy ten zaczyna dzwonić i odbieranie rozmowy telefonicznej podczas jazdy. Niezabezpieczony smartfon może też wpaść kierowcy pod pedały, na przykład w trakcie hamowania. To wszystko jest niebezpieczne. Sam smartfon może też zostać uszkodzony.

Jak niebezpieczne może być korzystanie ze smartfona w nieodpowiedni sposób, najlepiej świadczą statystyki. Okazuje się, że nawet co czwarty wypadek może być spowodowany używaniem telefonu przez kierowcę.

Jaki mandat za używanie telefonu w samochodzie przez kierowcę podczas jazdy?

Nic dziwnego, że używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu jest surowo karane. Podstawą prawną jest tutaj art. 45 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Do końca 2021 roku mandat z tego tytułu wynosił 200 złotych. Od 1 stycznia do 16 września 2022 roku było to 500 złotych i 5 punktów karnych. Jeszcze surowiej to wykroczenie jest karane od 17 września 2022 roku, kiedy w życie wszedł nowy taryfikator punktów karnych. Od tego dnia za używanie telefonu podczas jazdy, które wymaga trzymania go w ręku, grozi:

  • mandat finansowy w wysokości 500 złotych;
  • 12 punktów karnych.

 

Przeczytaj też: “Mandat za rozmowę przez telefon w czasie jazdy – teraz to aż 12 punktów karnych!

W dużym błędzie są kierowcy, którzy uważają, że trudno udowodnić takie wykroczenie. Niekoniecznie, zwłaszcza że w wyłapywaniu kierowców, którzy nie stosują się do tego przepisu, policji pomagają dziś drony. Sam mandat w wysokości 500 złotych jest wysoki. Fatalne skutki może mieć też dopisanie do konta kierowcy aż 12 punktów karnych. Zwłaszcza że według nowych przepisów kasują się one dopiero po 2 latach od dnia opłacenia należności.

Jaki uchwyt na telefon do samochodu – rodzaje akcesoriów

Jest więc wiele powodów do tego, aby używać uchwytów i umieścić w nich swojego smartfona. To akcesoria, które:

  • ułatwiają korzystanie z nawigacji i odbieranie połączeń (przełączając rozmowę na głośnik);
  • zwiększają bezpieczeństwo i komfort jazdy w czasie podróży;
  • pozwalają uchronić się przed wysokim mandatem;
  • mają niską cenę (najtańsze w cenie kilkunastu złotych).

Podział uchwytów pod względem mocowania

Uchwyt na telefon do samochodu jest więc ważnym wyposażeniem pojazdu. Same mocowania różnią się między sobą sposobem montażu, kształtem, rozmiarem i ceną. W sprzedaży są dostępne uchwyty dedykowane konkretnym smartfonom i uniwersalne akcesoria. Dlatego pod względem mocowania wyróżnia się kilka rodzajów uchwytów samochodowych na smartfony, tj.:

  • Uchwyt na telefon mocowany do szyby samochodu – standardowe i najpopularniejsze uchwyty na smartfony do auta, które mają przyssawkę i są montowane do płaskich powierzchni. Tak zamocowany telefon znajduje się na wysokości wzroku kierowcy. Jest też w zasięgu jego ręki. Pewną wadą jest ograniczenie widoczności kierowcy, chociaż minimalne. Poza tym przyssawka może odczepić się od szyby pod wpływem temperatury – wysokiej i niskiej. Dlatego warto regularnie sprawdzać, czy uchwyt solidnie trzyma się przedniej szyby auta.
  • Uchwyt samochodowy na telefon mocowany do płaskiej powierzchni – powinny to być uchwyty z taśmą klejącą, które najczęściej mocuje się do deski rozdzielczej, ale zastępczo można też montować na szybie. Ważne, aby takie akcesorium miało solidne mocowanie, aby dobrze trzymać się powierzchni.
  • Mata antypoślizgowa – przyczepiana do deski rozdzielczej, na której układa się telefon. Nie zaleca się tego rozwiązania, ponieważ telefon łatwo może się od niej odkleić, na przykład podczas gwałtowanego manewru.
  • Uchwyt samochodowy na smartfona mocowany do kratki nawiewu – wsuwany na wysokości otworu wentylacyjnego. Nie ogranicza widoczności, jest też w zasięgu ręki kierowcy. Może jednak wpływać na pracę wentylacji i sprzyjać nagrzewaniu telefonu zimą podczas korzystania z klimatyzacji. Oprócz tego zazwyczaj nie trzyma się tak solidnie, jak uchwyt montowany przyssawką czy taśmą klejącą. Obciążony telefonem może wypaść z kratki na przykład podczas pokonywania nierówności.
  • Uchwyt na telefon do samochodu mocowany do kierownicy –  nie są zalecane, ponieważ montaż uchwytu na kierownicy może ograniczać ruchy. Poza tym tak zamontowane akcesoria mogą stanowić dodatkowe zagrożenie podczas wypadku.

Podział uchwytów pod względem trzymania telefonu

Uchwyty samochodowe na telefon podzielić można też pod kątem trzymania smartfona. Wyróżnia się wówczas uchwyty:

  • manualne – zaciskane ręcznie, zazwyczaj dość proste i tanie, które mocno trzymają telefon;
  • grawitacyjne – zaciskane automatycznie pod wpływem ciężaru telefonu, ale mogące zmniejszyć zacisk, kiedy smartfon się trzęsie, na przykład podczas jazdy po nierównościach.;
  • elektryczne – wymagają zasilania i samodzielnie zaciskają telefon z wykorzystaniem silniczka, kiedy czujnik wykryje przyłożenie smartfona;
  • magnetyczny – trzymający się dzięki magnesom, dlatego wymaga przyklejenia stalowej blaszki lub magnesu do telefonu, ewentualnie użycia odpowiedniego etui.

Podział uchwytów pod względem ładowania

W końcu uchwyty do samochodu na telefon można podzielić ze względu na ładowanie, tj.:

  • bez ładowania – wyłącznie trzymają telefon, a do ładowania konieczne jest podłączenie przewodu;
  • z ładowaniem bezprzewodowym – z przewodem podłączanym do uchwytu, w którym telefon ładuje się bezprzewodowo (zalecana moc ładowania na poziomie 15 W, a minimum 7,5 W).

 

W powyższych zestawieniach skupiliśmy się na uchwytach uniwersalnych. Poza tym w sprzedaży można znaleźć uchwyty dedykowane konkretnym modelom czy rodzajom smartfonów. Dobrym przykładem są uchwyty samochodowe MagSafe do mocowania iPhone’ów. To uchwyty z magnetycznym trzymaniem i indukcyjnym ładowaniem.

Jak wybrać uchwyt na telefon komórkowy do samochodu?

Jest kilka kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru uchwytu samochodowego, tj.:

  • wymiary smartfona – wiele telefonów z baterią jest dość grubych, a przede wszystkim dużych i wraz z etui mogą mieć szerokość nawet 85 mm;
  • waga telefonu – jeżeli smartfon jest dość ciężki, a może ważyć nawet ćwierć kilograma, do czego dochodzi obudowa, niektóre uchwyty mogą nie poradzić sobie z utrzymaniem telefonu (np. ciężki telefon może odpaść podczas wstrząsów z uchwytu magnetycznego, a uchwyt montowany w kratce wentylacyjnej całkowicie wypaść pod ciężarem smartfona);
  • zakres regulacji ramion – im jest on szerszy, tym lepiej, ponieważ nie będzie trzeba zmieniać uchwytu przy wymianie modelu telefonu;
  • sposób mocowania uchwytu w kabinie – najlepsze i najsolidniejsze są uchwyty mocowane za pomocą przyssawki lub taśmy klejącej;
  • sposób mocowania telefonu do uchwytu – najczęściej telefon do uchwytu mocuje się ręcznie (manualnie);
  • możliwość regulacji ramienia uchwytu na telefon – powinien dawać możliwość ustawienia w taki sposób, aby smartfon był skierowany ekranem w stronę kierowcy;
  • orientacja pionowa i pozioma – głowica powinna dawać możliwość obrócenia smartfona z pozycji pionowej do poziomej i odwrotnie.

 

Podsumowując, uniwersalny uchwyt samochodowy na telefon komórkowy to niezwykle przydatne akcesorium, o którym powinien pomyśleć każdy właściciel pojazdu. Wybierając uchwyt na smartfona, należy dopilnować, aby było on dopasowany do urządzenia, dobrze trzymał się powierzchni i solidnie utrzymywał telefon. Poza tym nie powinien znacząco ograniczać widoczności, dlatego zaleca się go zamontować na środku szyby lub górze deski rozdzielczej. Ważne też, aby uchwyt dawał możliwość regulacji, do czego konieczna jest ruchoma głowica i długie ramię. Dzięki temu kierowca może sięgnąć do telefonu ręką bez konieczności nachylania się i zmieniania pozycji na fotelu. Pod uwagę warto też wziąć możliwość podłączenia kabla do ładowania, aby ten nie plątał się w okolicy lewarka zmiany biegów czy kierownicy.

Wybór samych uchwytów na telefon do samochodu jest bardzo szeroki. Dlatego są to również akcesoria dostępne w różnej cenie i na każdą kieszeń. Za mocowanie samochodowe na smartfona zapłacić należy od kilkunastu do kilkuset złotych. Zwykle uniwersalny i dobry uchwyt na telefon do samochodu, zapewniający stabilne trzymanie telefonu i z możliwością regulacji, kosztuje kilkadziesiąt złotych.

FAQ – najczęstsze pytania o uchwyt na telefon do samochodu

Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Od 17 września 2022 roku, kiedy w życie wszedł nowy taryfikator punktów karnych, mandat za korzystanie ze smartfona podczas prowadzenia samochodu jest bardzo wysoki. Grozi za to 500 złotych i aż 12 punktów karnych.

Gdzie można zamontować w samochodzie uchwyt na telefon?

Najczęściej uchwyt samochodowy na smartfona mocuje się do przedniej szyby lub na górę deski rozdzielczej. Inne rodzaje akcesoriów pozwalają mocować je do kratki nawiewu wentylacji czy kierownicy auta.

Ile kosztują uchwyty na smartfona do auta?

Za uchwyt na telefon do samochodu zapłacić trzeba przynajmniej kilkanaście złotych. Dobry uchwyt gwarantujący solidne mocowanie i trzymanie smartfona kosztuje kilkadziesiąt złotych. Za te najdroższe zapłacić trzeba kilkaset złotych.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.