Wynajem długoterminowy samochodu
Wynajem długoterminowy samochodu to jedna z alternatywnych form finansowania dla nabycia auta za gotówkę. O ile wiedza wśród kierowców o leasingu jest duża, o tyle wynajem długoterminowy to dla wielu wciąż nie do końca odkryty rodzaj finansowania. Jednak widać wyraźnie, że auta na abonament cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce. Wynika to z korzyści, jakie zapewnia wynajem długoterminowy aut. Szczególnie po zmianach wprowadzonych przez tzw. Polski Ład, przez co leasing samochodów z niską ratą wykupu jest mniej opłacalny niż przed nowelizacją reformy podatkowej. Dlatego sprawdzamy, czym jest długoterminowy wynajem samochodów.

W artykule przeczytasz

Wynajem długoterminowy samochodów – co to jest?

Zakup samochodu za gotówkę i na własność to tylko jeden z wielu rodzajów finansowania. Popularne są także alternatywne formy, w tym znane od dawna kredyty samochodowe czy leasing. W ostatnich latach szybko na udziale w rynku zyskuje również wynajem długoterminowy samochodu. To usługa, która występuje także pod innymi pojęciami (np. Car Fleet Management – CFM, auto na abonament).

W najprostszym tłumaczeniu długoterminowy wynajem samochodu jest niejako formą dzierżawy auta:

  • najemca może korzystać z wybranego samochodu danej marki przez określony czas;
  • firma wynajmująca, w zamian za oddanie do użytkowania auta klientowi, otrzymuje stałą miesięczną opłatę.

 

Kluczowym dokumentem, który definiuje warunki między stronami – wynajmującym i najemcą, jest umowa długoterminowego najmu pojazdu. Dokument określa m.in.:

  • Czas trwania najmu – zwykle wynajem długoterminowy nowych samochodów trwa od 3 do 5 lat. Można też wynajmować auta używane, które wciąż są stosunkowo młodymi pojazdami.
  • Wysokość raty za korzystanie z pojazdu – opłata jest stała i z góry ustalona, różna dla marki, modelu, okresu najmu, opłaty wstępnej czy rocznego przebiegu.
  • Limit przebiegu pojazdu – po przekroczeniu umówionego limitu, najczęściej rocznego, wynajmujący jest zobowiązany dopłacić kwotę zgodną ze stawkami za kilometr w umowie.
  • Dodatkowe warunki – w zależności od warunków umowy, po zakończeniu najmu najemca może na przykład mieć możliwość wykupu auta. Opisuje także warunki serwisu czy ubezpieczenia.

Wynajem długoterminowy samochodu – koszty

Koszty najmu długoterminowego aut są różne w zależności od warunków umowy oraz pojazdu, tj.:

  • Opłata wstępna – nie jest wymagana (0 zł), ale możliwa. Wysokość opłaty nalicza się od wartości auta, dzięki czemu wynajmujący może liczyć na niższe miesięczne raty najmu.
  • Rata wynajmu – płatna każdego miesiąca i z góry ustalona.
  • Opłata dodatkowa – opłacana, jeżeli najemca w ciągu roku przekroczy limit przebiegu kilometrów ustalony w umowie. Zwykle kształtuje się na poziomie od 20 gr do 50 gr za każdy kilometr ponad limit.

Sprawdź: wynajem samochodu Warszawa

Koszty najmu są więc różne w zależności od warunków umowy. Kluczowe znaczenie dla wysokości miesięcznej raty mają także inne czynniki – rodzaj, marka i model użytkowanego pojazdu, okres trwania umowy i dodatkowe usługi w ramach umowy.

Dla kogo długoterminowy wynajem auta?

Wynajem długoterminowy dotyczy klientów biznesowych, ale również osób fizycznych. Najem długoterminowy auta jest bowiem usługą, z której mogą skorzystać:

  • duże korporacje z flotą kilkudziesięciu samochodów;
  • firmy z sektora MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa);
  • mikroprzedsiębiorcy;
  • osoby fizyczne prowadzące JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza);
  • osoby fizyczne nieprowadzące firmy.

Długoterminowy najem samochodów – zalety

Wynajem długoterminowy samochodu to forma finansowania, która niesie w sobie mnóstwo korzyści. Do największych zalet najmu pojazdu w długim terminie należą m.in.:

  • Szeroki wybór marek i modeli – najemca ma do wyboru szeroką ofertę marek i modeli samochodów różnego rodzaju (np. samochody klasy premium, samochody osobowe, auta dostawcze).
  • Korzyści podatkowe – korzyść dla przedsiębiorców, ponieważ cała miesięczna rata najmu może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Przedsiębiorca obniża w ten sposób wysokość podatku, jaki musi zapłacić na rzecz fiskusa.
  • Brak wpłaty własnej – opłata wstępna jest możliwa, przez co niższe są raty miesięczne raty wynajmu. Jednak najemca nie ma konieczności uiszczać wpłaty własnej, a wówczas pierwszy koszty stanowi dopiero rata najmu.
  • Stałe koszty przez cały okres umowy – rata najmu jest niezmienna przez cały okres trwania umowy.
  • Usługi dodatkowe wpisane w miesięczne raty – najemca ma wliczone w raty usługi dodatkowe (np. ubezpieczenie, serwis, przegląd, wymiana i przechowywanie opon, przegląd, samochód zastępczy, usługi door-to-door, karty paliwowe, zarządzanie flotą).
  • Możliwość zakupu auta po zakończeniu umowy najmu – wraz z zakończeniem umowy najemca decyduje, co zrobi z przedmiotem użytkowania – wykupi pojazd do majątku prywatnego lub firmy, czy zwróci firmie wynajmującej, po czym bez dodatkowych opłat może wziąć w najem inny nowy lub używany samochód.
  • Oszczędność czasu – wszystkie obowiązki administracyjne i serwisowe związane z pojazdem (m.in. ubezpieczenie, rejestracja) leżą po stronie firmy wynajmującej. Najemca każdego miesiąca otrzymuje tylko fakturę, a więc oszczędza wiele czasu, szczególnie przy dużej flocie pojazdów.
  • Serwisowanie w ASO – dzięki przeglądom serwisowym w Autoryzowanej Stacji Obsługi pojazd jest w doskonałym stanie technicznym.

Długoterminowy najem samochodów – wady

Przy wielu zaletach wynajem długoterminowy samochodu ma również swoje wady, aczkolwiek zalety zdecydowanie przykrywają cechy negatywne najmu pojazdu na długi termin. Do największych wad wynajmu długoterminowego należą m.in.:

  • Dodatkowa opłata za przekroczenie limitu kilometrów określonego w umowie – najemca powinien dobrze przemyśleć kwestię rocznego przebiegu. Warto ustalić granicę na nieco wyższym poziomie, ponieważ po przekroczeniu limitu naliczana jest dodatkowa opłata, zwykle w wysokości kilkudziesięciu groszy za każdy pokonany kilometr ponad limit.
  • Serwisowanie w ASO – co jest zaletą, może być traktowane także jako wada. Serwis w ASO to wyższe koszty, co oznacza wyższe raty najmu. Przy ewentualnym wykupie więcej trzeba zapłacić także za samochód, który jest utrzymany w znakomitym stanie i ma pełną historię serwisową w ASO.
  • Utrata zniżek OC – najemca nie musi opłacać składek ubezpieczeniowych, ponieważ obowiązek ubezpieczenia auta leży po stronie firmy wynajmującej pojazd. Sama rata jest dzięki temu niższa, a koszt ubezpieczenia wliczany w ratę najmu. Jednak osoba, która użytkuje pojazd, nie gromadzi zniżek za bezszkodową jazdę. Dlatego w momencie zakupu auta na własność i ubezpieczenia pojazdu koszty polisy będą wyższe.

 

Przeczytaj też: “Kredyt samochodowy. Jaki kredyt na samochód wybrać?

Wynajem długoterminowy a leasing – różnice

Wynajem długoterminowy samochodów bardzo często jest porównywany z leasingiem. Z pewnością między obiema formami finansowania są podobieństwa, ale również widocznych jest sporo różnic, np.:

  • Wysokość miesięcznych rat – w przypadku leasingu miesięczna rata jest wyższa, ponieważ spłaca się całą wartość samochodu. W wynajmie długoterminowym płaci się jedynie za użytkowanie, dlatego po zsumowaniu wszystkich kosztów jest on zwykle tańszy od leasingu.
  • Zakres usług – leasingodawca jest odpowiedzialny wyłącznie za finansowanie, dlatego leasingobiorca ma znacznie więcej obowiązków. Z kolei w przypadku najmu długoterminowego jest to często finansowanie z pakietem usług dodatkowych (m.in. ubezpieczenie OC + AC, przegląd, serwisowanie, wymiana i przechowywanie opon, samochód zastępczy, usługi door-to-door, karty paliwowe, zarządzanie flotą). Jest to z korzyścią zwłaszcza dla firm z większą liczbą pojazdów, ponieważ firma zyskuje przewidywalność wydatków w zakresie obsługi floty.
  • Sposób zakończenia umowy – przy leasingu bardzo często ostatnia rata wykupu jest niższa, chociaż tzw. Nowy Ład sprawił, że jest to mniej opłacalne niż wcześniej (m.in. VAT naliczany od wartości samochodu, a nie wysokości ostatniej raty). W przypadku wynajmu długoterminowego wykup również jest możliwy, ale kwota wykupu jest wyższa. Dlatego najczęściej pojazd jest zwracany firmie wynajmującej, po czym następuje podpisanie nowej umowy na wynajem kolejnego auta.
  • Sposób użytkowania samochodu – najem długoterminowy jest bardziej rygorystyczny i narzuca m.in. limit przebiegu. Przy leasingu zasady są bardziej liberalne.

 

Natomiast największym i najważniejszym podobieństwem między obiema formami finansowania alternatywnymi dla zakupu gotówkowego – leasingiem operacyjnym i wynajmem długoterminowym – jest możliwość zaliczenia miesięcznych rat do kosztów uzyskania przychodów. W ten sposób przedsiębiorca może obniżyć wysokość podatku płaconego na poczet urzędu skarbowego. Również okres, na jaki można zawrzeć umowę leasingu i najmu są podobne. Zwykle to od 24 do 72 miesięcy w przypadku leasingu i od 36 do 60 miesięcy przy wynajmie długoterminowym. Oczywiście minimalny i maksymalny okres trwania umowy jest różny. Zależy on od firmy, ale również przedmiotu leasingu (np. samochód nowy czy używany).

Czy warto wybrać wynajem długoterminowy samochodu?

Bez wątpienia wynajem długoterminowy to forma finansowania, która ma wiele zalet. Przede wszystkim dla przedsiębiorcy to korzyści podatkowe i możliwość obniżenia podatku do urzędu skarbowego, co obniża koszty korzystania z auta. Jednocześnie najczęściej to wiele usług w ramach oferty, włącznie z ubezpieczeniem i serwisem. Pozwala to oszczędzić czas na procedury związane z obsługą auta. Oprócz tego zawsze to stosunkowo nowy, ponieważ najwyżej kilkuletni samochód.

Do największych wad należy zaliczyć fakt, że samochód wciąż jest własnością firmy wynajmującej. Przedmiotem należącym do najemcy może zostać dopiero po zakończeniu umowy, o ile zdecyduje się on na wykup pojazdu. Najemca nie gromadzi także zniżek za bezszkodową jazdę. Jednak korzyści przykrywają wady, ponieważ wynajem długoterminowy samochodów szybko zyskuje na popularności. Jak podaje Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), tylko w 2022 roku udział najmu aut na długi termin urósł o 10,5 proc.

Z pewnością duża w tym zasługa zmian podatkowych w ramach tzw. Nowego Ład. Po zmianach, jakie wprowadziła nowelizacją reformy podatkowej, leasing jest mniej opłacalny niż wcześniej, tj.:

  • Możliwość odsprzedaży samochodu przeniesionego z leasingu do majątku prywatnego bez płacenia podatku dochodowego dopiero po 6 latach – wcześniejsza sprzedaż jest uznawana za przychód z działalności gospodarczej (wcześniej był to okres zaledwie 6 miesięcy).
  • Podatek VAT przy wykupie samochodu na cele prywatne jest liczony od realnej wartości pojazdu – wcześniej był liczony od ostatniej raty, która często była najniższa (np. 1% wartości pojazdu).
  • Odsprzedaż przed upływem 6 lat od przeniesienia auta do majątku prywatnego podwyższa przychód z działalności, co oznacza konieczność zapłacenia wyższej składki zdrowotnej – od 2022 roku składka zdrowotna jest płacona w zależności od dochodu (4,9 proc. dochodu – podatek liniowy, 9 proc. dochodu – skala podatkowa).

Przeczytaj też: “Polski Ład – leasing aut od 1 stycznia 2022

Wprawdzie istnieje możliwość obejścia przepisów i szybszą odsprzedaż auta bez naliczenia podatku poprzez podarowanie go w darowiźnie, leasing samochodu w Nowym Ładzie jest mniej opłacalny. Na pewno również dlatego długoterminowy najem samochodów ma coraz większy udział w rynku.

Artykuł zawiera lokowanie usługi flextogo.com

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 1]

FAQ

Czym jest wynajem długoterminowy aut?

Najem długoterminowy pojazdu to forma finansowania polegająca na dzierżawieniu przedmiotu przez najemcę w zamian za opłacanie miesięcznych rat firmie wynajmującej.

Kto może skorzystać z wynajmu długoterminowego pojazdów?

To usługa finansowania dostępna dla firm, w tym jednoosobowych działalności gospodarczych, jak również dla osób prywatnych.

Od czego zależy wysokość miesięcznej raty w wynajmie długoterminowym?

Jest kilka czynników decydujących dla wysokości miesięcznej raty, w tym rodzaj, marka i model pojazdu. Wysokość rat można zmieniać poprzez zerową, mniejszą lub większą opłatę wstępną. Koszt jest też różny w zależności od ustalonego limitu kilometrów i dostępnych usług dodatkowych (np. ubezpieczenie, serwis, wymiana opon).

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

2 Responses

    1. Dzień dobry

      Wszystko zależy od umowy. Najczęściej szkody z winy klienta pokrywane są z ubezpieczenia AC, natomiast klient może zostać obarczony opłatą. Istotne znaczenie ma tzw. wkład własny wyliczany procentowo (np. 500 zł, 2000 zł) lub kwotowo (np. 5% czy 10% wartości całej szkody).

      Pozdrawiamy
      Autobaza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Co jest najważniejsze przy wyborze samochodu z drugiej ręki?