Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu w świetle przepisów Kodeksu drogowego
Zatrzymany dowód rejestracyjny może mieć wiele przyczyn. W świetle przepisów prawa kluczowy jest Kodeks drogowy. Możliwość zatrzymywania dokumentów pojazdu przez funkcjonariusza daje art. 129, punkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dokładniej o zabraniu dowodu rejestracyjnego mówi art. 132 Kodeksu drogowego. Policjant może zatrzymać dowód w kilku przypadkach, jeżeli funkcjonariusz:
- stwierdzi, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska;
- stwierdzi, że pojazd nie ma ważnego badania technicznego;
- uzna, że dowód rejestracyjny jest zniszczony i nieczytelny;
- ma uzasadnione podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego;
- stwierdzi, że badanie techniczne przeprowadził nieuprawniony do tego podmiot;
- nie otrzyma lub nie odnotuje potwierdzenia umowy obowiązkowej polisy OC pojazdu zarejestrowanego w Polsce;
- stwierdzi, że dane w dowodzie rejestracyjnym nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
Zatrzymany dowód rejestracyjny ze względu na zły stan techniczny pojazdu
Funkcjonariusz zatrzyma dokument, jeżeli podczas kontroli stwierdzi, że auto jest w złym stanie technicznym, a w związku z tym zagraża bezpieczeństwu ruchu. Mowa tu na przykład o pojazdach uszkodzonych w wypadku czy kolizji drogowej, kiedy zniszczeniu uległy zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy.
Przeczytaj też: “Zatrzymanie prawa jazdy. Sprawdź, za co stracisz prawko!”
Jednak do wad technicznych zaliczają się również inne usterki. Najczęściej występują one w starszych pojazdach, ale nie jest to reguła. Warto mieć na uwadze, że jeżeli zachodzą podejrzenia co do stanu technicznego auta, funkcjonariusz przeprowadzający kontrolę ma prawo wsiąść za kierownicę lub kazać kierowcy wykonać czynności pozwalające na weryfikację stanu pojazdu.
Usterki techniczne mogące skutkować zabraniem dowodu rejestracyjnego:
- wady ogumienia (m.in. zbyt niski bieżnik; pęknięcia opon, niedostateczna nośność opon; ogumienie różnej konstrukcji na tej samej osi – wyjątek stanowi koło dojazdowe; zbyt szerokie opony);
- wady układu hamulcowego (m.in. wyciek płynu hamulcowego; uszkodzony przewód hamulcowy);
- uszkodzenia świateł (brak lub niesprawne światła mijania i drogowe; niedziałające światła stop; niewłaściwa barwa; słabe światło; światła zamontowane w niewłaściwym miejscu; przepalone żarówki; niefabryczne oświetlenie);
- wady układu kierowniczego (m.in. luzy wyczuwalne na kole kierownicy; pęknięcie koła kierownicy; zacinająca się przekładnia kierownicza; ciężko pracująca przekładnia kierownicza w autach ze wspomaganiem);
- uszkodzenia podwozia i nadwozia (m.in. pęknięcie ramy lub podłogi; odkształcenie zawieszenia; nadmierna korozja; pęknięcie elementów zawieszenia);
- uszkodzone lub nieprawidłowe szyby (m.in. pęknięte szyby; szyby o zbyt wysokim poziomie przyciemnienia – powyżej 75 proc. szyba czołowa, powyżej 70 proc. szyby boczne przednie, nie dotyczy szyby tylnej i bocznych szyb tylnych);
- naruszenie wymagań dotyczących ochrony środowiska (m.in. nadmierny hałas; nieprawidłowa praca silnika; wyciek oleju z silnika, mostów napędowych czy skrzyni biegów; przekroczenie dopuszczalnych norm spalin);
- nieprawidłowe wyposażenie pojazdu.
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego ze względu na brak lub nieprawidłowe badanie techniczne
Funkcjonariusz zatrzyma dowód rejestracyjny również wówczas, kiedy stwierdzi, że pojazd nie ma wymaganego badania technicznego, ewentualnie został on wykonany przez nieuprawniony do tego podmiot. Druga sytuacja ma miejsce rzadko. Zdarzyć się jednak może, że auto przeszło obowiązkowe badanie techniczne kilka dni przed kontrolą, podczas kiedy jest w złym stanie technicznym. Może to wzbudzić podejrzenia policjanta, że przegląd został wykonany bez wizyty na stacji kontroli pojazdów. Oprócz tego może on stwierdzić, że termin badania wyznaczono nieprawidłowo. Jednak najczęściej dowód rejestracyjny jest zatrzymany przez policję w przypadku braku ważnego badania technicznego.
Zabrany dowód rejestracyjny za niezgodność danych i informacji o pojeździe
Zdarza się, że dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany nawet wówczas, kiedy auto ma ważne badanie techniczne, a jego stan techniczny nie zagraża bezpieczeństwu. Będzie tak, jeżeli dokument jest nieczytelny i budzi podejrzenia. Funkcjonariusz może stwierdzić, że jest on podrobiony lub przerobiony. Podobnie jest, kiedy zostanie stwierdzona niezgodność między danymi faktycznymi pojazdu i danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym (np. inny numer VIN, inne numery rejestracyjne).
Takie same konsekwencje ma brak polisy. Przypomnijmy, że obecnie nie ma obowiązku wożenia przy sobie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia. Podczas kontroli funkcjonariusz dane te sprawdzi w systemie. Jeżeli stwierdzi brak ważnego OC, policjant może nie tylko zatrzymać dowód rejestracyjny, ale dodatkowo poinformuje o tym fakcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Kary za brak OC dla samochodów osobowych sięgają kilku tysięcy złotych.
Przeczytaj też: “Kara za brak OC auta w 2021 roku znowu w górę”
Czym jest wirtualne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?
Po zmianach w prawie od 1 października 2018 roku nie mamy obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia opłacenia obowiązkowej polisy OC. W związku z tym zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję ma formę wirtualną w systemie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Urząd jest informowany o zatrzymaniu dokumentu w trybie online.
Jest ono równoznaczne z fizycznym zatrzymaniem dowodu, a taki pojazd nie powinien poruszać się po drogach. Możliwe jest natomiast wydanie przez organ kontroli ruchu drogowego pokwitowania, które pozwala użytkować samochód przez określony czas, ale nie dłużej niż 7 dni. W tym czasie właściciel może naprawić usterki, które były powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego.
Żeby do odebrać, nie potrzeba wizyty w urzędzie. Odbywa się to online poprzez odnotowanie odpowiedniej informacji w CEPiK. Dzięki nowym przepisom od 4 października 2020 roku nie ma nawet obowiązku informowania urzędu o pozytywnym wyniku badania technicznego. Zrobi to diagnosta, o czym piszemy w artykule “Elektroniczny zwrot dowodu rejestracyjnego w stacji kontroli“.
Jak widzimy, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może mieć wiele przyczyn, ale zwykle winny jest zły stan techniczny pojazdu. Wówczas należy usunąć usterkę i udać się na stację kontroli pojazdów na badanie techniczne.
2 Responses
Czy auto pokolizyjne po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego po naprawie może jechać na przegląd na własnych kołach ,czy potrzebna jest laweta.
Na własne ryzyko, jak dowód był zabrany… Musisz mieć zaświadczenie z policji, dowód rejestracyjny i koszt też będzie większy, bo pokolizyjne 90 zł plus okresowe 100.