Polska jednym z nielicznych państw bez obowiązku posiadania apteczki samochodowej
Działania, które mają sprawić, że apteczka w aucie będzie obowiązkowa, podejmowane są od dawna. Na przykład w 2019 roku postulowała to Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obok opracowania zmian w prawie organ ten chciał wprowadzić polską normę apteczek samochodowych.
W ten sposób rozwiązano by problem z tanimi i niemal pustymi apteczkami, jakie można dostać już za kilka złotych. O wyposażeniu apteczek szerzej piszemy w artykule “Wyposażenie apteczki samochodowej – co musi się w niej znaleźć?“, choć nawet i najprostsze zestawy dziś nie są obowiązkowe.
Dla wielu zmotoryzowanych jest to niezrozumiałe. Zwłaszcza że Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, gdzie nie ma obowiązku wyposażenia auta w apteczkę, podczas kiedy trzeba wozić gaśnicę. To o tyle dziwne, że rocznie mamy do czynienia zdecydowanie więcej wypadków (ok. 24 tys.).
Przypomnijmy też, że zgodnie z prawem każdy z nas ma wymóg udzielenia pierwszej pomocy ofiarom przy wypadku drogowym. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy z zakresu medycyny i udzielania pomocy, wystarczy wezwać służby ratunkowe. Jednak nie ulega wątpliwości, że obowiązek posiadania apteczki zwiększałby szanse poszkodowanych lub przynajmniej pozwalałby zmniejszyć skutki wypadku.
Apteczka w aucie a wyjazd zagraniczny
Apteczka w aucie w Polsce to jedno. Na pewno nie otrzymamy mandatu za brak tego elementu wyposażenia samochodu osobowego. Apteczka w samochodzie jest natomiast obowiązkowa m.in. w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Grecji, Niemczech, Słowenii, na Litwie, Łotwie i Malcie. Jak jest z tym zatem podczas wyjazdu zagranicznego i czy apteczka jest nam niezbędna?
Uspokajamy, że zgodnie z przepisami nie otrzymamy mandatu, jeśli poruszamy się za granicą samochodem zarejestrowanym w Polsce. Nawet jeśli w danym kraju istnieje obowiązek posiadania apteczki samochodowej. Wynika to z wiedeńskiej Konwencji o ruchu drogowym, która została ratyfikowana przez wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej. Mówi ona, że pojazd musi mieć takie wyposażenie, jakie wymagane jest w kraju jego zarejestrowania.
Oznacza to, że przy wyjeździe zagranicznym wystarczy nam wyposażenie obowiązkowe w Polsce – trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Oczywiście, mimo iż nie jest to obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego, nie zmienia to faktu, że warto mieć dodatkowo apteczkę. Dotyczy to wszystkich aut, tak tych poruszających się tylko na terenie kraju, jak i wybieranych na wyjazd zagraniczny. Przyda się także kamizelka odblaskowa.
Przeczytaj też: “Czym jest Zielona Karta OC i kiedy jej potrzebujemy?“