W co zapakować choinkę?
Zanim o tym, jak przewieźć choinkę zgodnie z przepisami, najpierw sprawdźmy, w co można zapakować świąteczne drzewko. Jak zauważyliśmy wyżej, większość choinek jest sprzedawanych w specjalnych siatkach. Jeżeli jest inaczej, należy zaopatrzyć się w taki produkt i naciągnąć siatkę na choinkę. Najpierw potrząsamy drzewkiem, żeby pozbyć się luźnych igieł. Następnie naciągamy siatkę od dołu drzewka, oczywiście robiąc to na tyle uważnie, aby nie złamać żadnych gałęzi.
Jeżeli nie mamy siatki, możemy ją zastąpić plandeką lub kocem, ale tylko wówczas, kiedy nie jest to szczególnie rozłożyste drzewko. Kilkanaście złotych wydanych na siatkę to w tym przypadku zdecydowanie lepszy pomysł.
Jak bezpiecznie przewieźć żywą choinkę do domu?
Co jest oczywiste, przy wyborze choinki bierzemy pod uwagę jej wysokość. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że od jej szczytu do sufitu zostać powinno przynajmniej 20 centymetrów wolnej przestrzeni. Jednak warto oszacować także długość dachu naszego auta. Oczywiście, jeżeli jest ona na tyle duża, że nie zmieści się na tylnym siedzeniu lub w bagażniku, a będziemy transportować ją samochodem osobowym, a nie busem, vanem czy pick-upem.
Jeżeli przewozimy choinkę samochodem, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Tak więc choinka:
- musi być solidnie zamocowana,
- nie może utrudniać kierowania pojazdem,
- nie może zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych i tablic rejestracyjnych samochodu.
Jak przetransportować dużą choinkę w kabinie?
Do transportu choinki możemy złożyć tylne siedzenia czy przedni fotel pasażera. Najważniejsze, aby przewożone drzewko nie utrudniało nam jazdy i nie ograniczało widoczności. Dlatego po zapakowaniu choinki należy upewnić się, czy nie mamy problemów z obserwacją sytuacji na drodze.
Choinkę możemy też transportować z otwartym, aczkolwiek solidnie przymocowanym bagażnikiem. Jednak jeżeli jest to możliwe, warto unikać takiej sytuacji z powodu dostających się do wnętrza spalin. Oprócz tego zwykle klapa może być otwarta tylko minimalnie. Najczęściej w tej części auta znajduje się bowiem tylna tablica rejestracyjna, która musi być widoczna.
Dodatkowo wystające drzewko może wymagać oznaczenia czerwoną chorągiewką z materiału. Jest to wymagane, jeżeli drzewko wystaje poza tylny obrys pojazdu na więcej niż 50 cm.
Jak przewieźć choinkę na dachu samochodu?
Choinkę możemy przetransportować również na dachu samochodu. Żeby było ono w jak najmniejszym stopniu podatne na działanie wiatru, układamy ją pniem do kierunku jazdy. Przymocowanie choinki znajdującej się w siatce na dachu do belek bagażnika dachowego jest dość poste. Jeżeli auto nie ma bagażnika dachowego, najpierw należy otworzyć wszystkie drzwi pojazdu i przymocować drzewo do dachu za pomocą liny, od pierwszych gałęzi aż do szczytu.
Oczywiście, o ile choinka wystaje z tyłu ponad pół metra za obrys pojazdu, trzeba na niej umieścić kawałek czerwonego materiału. Wprawdzie przy transporcie choinki do domu jest to mało prawdopodobne, ale należy pamiętać też o kilku innych zasadach przewożenia ładunku, tj.:
- całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie może przekraczać 255 cm (300 cm przy szerokości pojazdu 255 cm, ale pod warunkiem, że z jednej strony wystaje maksymalnie na 23 cm);
- z tyłu ładunek nie może wystawać na więcej niż 200 cm od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu;
- z przodu ładunek nie może wystawać na więcej niż 50 cm od przedniej płaszczyzny obrysu pojazdu i nie więcej niż 150 cm od siedzenia kierowcy;
- ładunek może sięgać maksymalnie do 400 cm wysokości.
Przy transporcie choinki, zwłaszcza umieszczonej w siatce, nie musimy martwić się tymi przepisami, ale warto mieć je na uwadze. Tak więc na pewno oprócz siatki (jeżeli choinka nie jest sprzedawana w siatce) i linek, przyda się również miarka.
Jaki mandat za nieprawidłowe przewożenie choinki?
Choinkę należy zamontować solidnie i prawidłowo głównie z uwagi na bezpieczeństwo. Czynnikiem motywującym mogą być też kary finansowe, tj.:
- 500 złotych mandatu – za nieprawidłowe zabezpieczenie choinki na dachu samochodu;
- 200 złotych mandatu – jeżeli drzewko zasłania światła pojazdu;
- 150 złotych mandatu – za brak czerwonej chorągiewki, kiedy choinka wystaje ponad 50 cm za tylny obrys pojazdu;
- 100 zł mandatu – jeżeli drzewko (np. wystające z bagażnika) zasłania tablicę rejestracyjną.
Kodeks drogowy nie przewiduje natomiast za takie wykroczenia punktów karnych.
Przeczytaj też: “Zimowe mandaty. Za co można dostać mandat zimą?”
Jak widać, transport choinki nie jest szczególnie wymagający. Z pewnością jest to o wiele prostsze, jeżeli znajduje się ona w specjalnej siatce. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że po złożeniu siedzeń tylnej kanapy i fotela pasażera drzewko w całości zmieści się w kabinie pojazdu. W innym wypadku możemy wykorzystać do tego dach samochodu, ale ten sposób wymaga solidnego przymocowania i zabezpieczenia przewożonego ładunku. W końcu zawsze możemy wypożyczyć przyczepkę, poprosić o pomoc kogoś ze znajomych, czy zlecić dostawę drzewka sprzedawcy lub firmie zewnętrznej.