Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce – trójkąt i gaśnica
Zanim rozstrzygniemy, ile wynosi mandat za brak gaśnicy, najpierw trzeba odnieść się do przepisów, które poruszają kwestię obowiązkowego wyposażenia samochodów. Kluczowe dla sprawy jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów. Zgodnie z jego zapisem każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Natomiast samo rozporządzenie nie stawia wygórowanych wymogów odnośnie tych elementów wyposażenia, tj.:
- Trójkąt ostrzegawczy – musi mieć znak homologacji oraz wysuwane nóżki, które pozwolą ustawić go na drodze.
- Gaśnica – musi mieć pojemność minimum 1 kilograma, homologację ABC oraz znajdować się w łatwo dostępnym miejscu.
Przynajmniej na razie nie ma natomiast obowiązku posiadania apteczki, która może być kluczowa przy niesieniu pomocy poszkodowanym. Nic dziwnego, że wielokrotnie postulowano, aby włączyć ją do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Za brak apteczki nie można dostać mandatu, choć od ogólnie przyjętego prawa są pewne wyjątki. Apteczka jest obowiązkowa w autobusach, taksówkach, samochodach ciężarowych przewożących osoby oraz pojazdach do nauki jazdy i egzaminowania. Dlatego, jeżeli chcesz kupić apteczkę, szerzej o jej wyposażeniu przeczytasz w artykule “Wyposażenie apteczki samochodowej – co musi się w niej znaleźć?”
Obecnie obowiązkowe są tylko trójkąt i gaśnica. W innym wypadku kierowcy grozi mandat. Co absurdalne, o ile prawo wymaga posiadania gaśnicy w samochodzie, przepisy nie odnoszą się do jej świadectwa legalizacji. Jeśli nawet gaśnica dawno je straciła, policjant i tak nie powinien ukarać kierowcy. Za brak legalizacji i wożenie przeterminowanej gaśnicy nie można dostać mandatu. Co innego za brak gaśnicy.
Mandat za brak gaśnicy – kara nawet do 500 zł
Jeśli podczas kontroli funkcjonariusze stwierdzą, że brakuje któregoś z obowiązkowych elementów wyposażenia, mandat za brak gaśnicy czy trójkąta wynieść może nawet 500 złotych. Zwykle, o ile policjant w takiej sytuacji decyduje się ukarać kierowcę mandatem, grzywna jest niższa. Według taryfikatora minimalna wysokość mandatu za takie wykroczenie wynosi bowiem 20 złotych. Ostateczną decyzję co do wysokości kary podejmuje policjant uznaniowo do sytuacji.
Większy problem pojawi się w sytuacji, kiedy auto trawi pożar, a nawet uległo ono zwyczajnej awarii. Jeżeli kierowca nie ma przy sobie trójkąta ostrzegawczego i nie oznaczy właściwie miejsca postoju auta, naraża siebie i innych na niebezpieczeństwo, za co można dostać mandat w wysokości 150 zł. Podobnie jest w przypadku pożaru i braku gaśnicy w aucie, co uniemożliwia podjęcie reakcji i ugaszenie ognia.
Należy również pamiętać, że brak gaśnicy lub trójkąta w samochodzie może skutkować problemami przy badaniu technicznym. Diagnosta może wówczas nie zaliczyć badania. Natomiast podobnie jak w przypadku kontroli drogowej przez funkcjonariusza, nie ma znaczenia, czy gaśnica ma ważne świadectwo legalizacji. W aucie można więc mieć przeterminowaną gaśnicę. Ewentualny brak legalizacji nie ma tutaj znaczenia.
Oczywiście brak gaśnicy czy trójkąta, ale też apteczki, a nawet kamizelki może być dotkliwy przy podróży za granicę. Nawet pomimo tego, że zgodnie z konwencją wiedeńską w aucie należy mieć tylko te elementy wyposażenia auta, które są obowiązkowe w państwie rejestracji pojazdu. Oznacza to, że kierowca z Polski podróżujący za granicę powinien obowiązkowo posiadać tylko gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. W rzeczywistości lepiej zapoznać się z przepisami kraju przejazdu. Warto wiedzieć, że z reguły policjanci nie są pobłażliwi dla zagranicznych kierowców. Tak więc w najlepszym wypadku skutkuje to stratą czasu na udowodnienie swojej niewinności.