Czym jest Leasing z Tarczą?
Jako że w światowej gospodarce nie dzieje się najlepiej, wielu przedsiębiorców i osób prywatnych, które chcą sfinansować zakup pojazdu właśnie leasingiem, otrzymuje odmowę na leasing auta. Rozwiązaniem problemu ma być Leasing z Tarczą. W największym skrócie leasing tego rodzaju można sprowadzić do trzech założeń, tj.:
- niska rata miesięczna;
- brak obowiązku wykupu auta po ustaniu umowy;
- możliwość zwrotu auta w każdej chwili i rezygnacji z umowy.
Bez wątpienia tak stworzona umowa leasingu to mniejsze ryzyko, że klient nie poradzi sobie ze spłatą rat. Są one niskie, a leasingobiorca może w każdej chwili zrezygnować z umowy. Podobnie jak przy zwykłym leasingu, nie ma też obowiązku wykupu samochodu po ustaniu umowy. Szczególnie że sam wykup jest dość wysoki i maksymalnie wynosi 50 proc. wartości.
Obecnie taki produkt oferuje Carsmile wespół z firmą VEHIS. Wydaje się, że leasing w tym wariancie może wzbudzić zainteresowanie klientów leasingiem. Niska rata i wyeliminowanie ryzyka związanego ze spłatą należności są tutaj kluczowe. Szczególnie w dobie wysokich cen energii, wzrostu obciążeń podatkowych czy ryzyka stagflacji. W takim otoczeniu Leasing z Tarczą to naprawdę ciekawy produkt.
Przeczytaj też: “Polski Ład – leasing aut od 1 stycznia 2022”
Czego obawiają się leasingobiorcy?
Zaniepokojenie obecną sytuacją wyrażają zresztą sami konsumenci, którzy interesują się leasingiem. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Carsmile aż 86 proc. ankietowanych ma obawy, że w 2023 roku pogorszy się ich sytuacja finansowa. Widać też wyraźnie, że kierowcy coraz częściej wybierają tańszy pojazd (25 proc. w ostatnich 12 miesiącach) lub w ogóle rezygnują z leasingu.
Najczęstsze bariery powstrzymujące konsumentów przed zakupem samochodu w leasingu:
- wysoka rata;
- niepewna sytuacja ekonomiczna;
- wzrost raty w następstwie podwyżek stóp procentowych.
Z całą pewnością Leasing z Tarczą to dobre narzędzie dla obniżenia miesięcznej raty za samochód w czasie kryzysu. Niższa rata i możliwość zwrotu pojazdu to duża korzyść dla osób prywatnych i działalności gospodarczych. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że niższa rata oznacza, iż klient spłaca mniejszą część wartości samochodu. W takiej sytuacji na koniec umowy, jeżeli oczywiście jest chęć wykupu pojazdu, należy być przygotowanym na tzw. ratę balonową w wysokości nawet 50 proc. wartości samochodu.
Obniżenie miesięcznej raty i to nawet o 1/3 jest dużym plusem, ale nie każdy może sobie pozwolić na wysoką ostatnią płatność. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że w takiej sytuacji wielokrotnie leasing w tej formie będzie traktowany jako abonament na samochód. Oczywiście taką możliwość mają też klienci w tradycyjnym leasingu. Jednak wówczas wcześniejszy zwrot pojazdu i zakończenie umowy przed jej ustaniem wiąże się z dodatkowymi opłatami. Prowizja z tego tytułu może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Podsumowując, Leasing z Tarczą ma wiele zalet, ale wciąż jest to produkt finansowy i zobowiązanie. Mimo wszystko wydaje się, że w tym wariancie może budzić zainteresowanie. Na razie jest on oferowany przez firmę Carsmile. Jednak jest bardzo możliwe, że swoim klientom produkty na podobnych zasadach zaoferują też inne firmy leasingowe.
FAQ – najczęstsze pytania o Leasing z Tarczą
Czym jest tarcza na leasing samochodu?
Leasing z Tarczą to specjalny program dla leasingodawców, który obniża miesięczną ratę za auto nawet o ponad 30 proc.
Jakie są korzyści Leasingu z Tarczą?
Tarcza leasingowa niesie w sobie kilka zalet. Przede wszystkim jest to niższa miesięczna rata za samochód. Poza tym leasingobiorca ma możliwość zwrócić pojazd i zrezygnować z umowy w dowolnym momencie. Z kolei na jej zakończenie może oddać samochód lub go wykupić, co wiąże się z obowiązkiem zapłacenia wyższej opłaty końcowej wynikającej z niższych rat miesięcznych.
Jakie firmy oferują Leasing z Tarczą?
Tarczę leasingową oferuje m.in. Carsmile. Bardzo możliwe, że niebawem również inne firmy leasingowe przygotują podobne oferty.