Raz na rok, albo po 10 tys. przejechanych kilometrów
Warto wyrobić sobie zwyczaj, by swojego mechanika odwiedzać nie rzadziej niż raz w roku. Kolejnym interwałem, jaki możemy przyjąć, jest 10 tys. przejechanych kilometrów. Odwiedzajmy go, po upływie roku od ostatniej wizyty lub po przejechanych 10 tys. kilometrów, zależnie od tego, co nastąpi pierwsze. Należy też stosować się do zaleceń z instrukcji obsługi samochodu i do przewidzianych w niej interwałów serwisowych. Nie zawsze jednak mamy do niej dostęp.
Na pewno nie należy wydłużać okresów między przeglądami. Gdy samochód pracuje w ciężkich warunkach, warto nawet je skrócić. Ciężkie warunki pracy to wbrew pozorom nie dalekie, wielokilometrowe trasy. Częsta jazda na krótkich odcinkach i ciągłe uruchamianie zimnego silnika – to są niekorzystne warunki pracy dla naszego samochodu. Ja jeżdżę tylko krótki kawałek rano do pracy i popołudniu wracam – to wcale nie jest przepis na długą i bezawaryjną eksploatację, jest wręcz odwrotnie.
Kiedy odwiedzać mechanika?
Jedna wizyta u specjalisty rocznie to będzie wręcz za mało. Okazji do odwiedzin powinno być znacznie więcej. Oto kilka podstawowych przyczyn naszych odwiedzin u specjalisty bądź w warsztacie:
- wymiana opon na letnie,
- wymiana opon na zimowe,
- badanie techniczne pojazdu,
- okresowy przegląd techniczny, najczęściej połączony z wymianą oleju silnikowego i filtrów.
W przypadku auta z instalacją gazową dojdzie powód kolejny – okresowy przegląd instalacji gazowej. Specjaliści od układu klimatyzacji również zapraszają nas do siebie co roku.
Warto znaleźć mechanika, który poprowadzi historię serwisową naszego pojazdu. Dobry mechanik doradzi nam, kiedy powinniśmy zmienić płyn hamulcowy lub jaką decyzję podjąć co do wymiany tarcz hamulcowych i klocków. Nawet jeśli mechanik będzie trochę myślał za nas, lepiej jest znać podstawowe terminy związane z obsługą pojazdu. Na przykład, co to właściwie znaczy: oddać samochód na przegląd.
Poznaj podstawowe terminy
Łatwo jest się zagubić w terminologii stosowanej przez fachowców i przez znajomych lepiej znających się od nas na samochodach. Kiedy ostatnio robiłeś mu przegląd? Takie pytanie może wywołać u nas zdziwienie. Odpowiedź wydaje się oczywista, przecież przegląd robi się co roku, po co więc pytać?
Tymczasem termin przegląd ma kilka znaczeń. Potocznie mówi się tak na obowiązkowe okresowe badania techniczne, ale oznacza też czynności serwisowe wykonywane po określonym przebiegu lub czasie. Bywają podobnie nazywane, ale to dwie, kompletnie różne sprawy. Poczytaj o różnicach między badaniem technicznym pojazdu a jego przeglądem technicznym. Z tą wiedzą lepiej zadbasz o stan techniczny swoje pojazdu. Regularne przeglądy techniczne pomogą ci zapobiec wysokim kosztom napraw.
Artykuł sponsorowany