Kiedy warto znać datę wygaśnięcia OC
W jakich sytuacjach sprawdzenie OC jest istotne? Najoczywistszy przypadek dotyczy właścicieli pojazdów, którzy po prostu nie pamiętają terminu wygaśnięcia polisy i chcą go sobie przypomnieć. Przegapienie daty choćby o jeden dzień może być bowiem bardzo kosztowne w skutkach z uwagi na ryzyko otrzymania kary finansowej od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która może być nałożona w sposób zdalny, bez konieczności przeprowadzenia kontroli drogowej.
Inna sytuacja, w której wiedza na temat terminu upływu OC jest przydatna, dotyczy kupna używanego auta. Mimo że sprzedawca jest zobowiązany do podania takiej informacji, to dla pewności warto ją zweryfikować, aby nie mieć wątpliwości co do jego wiarygodności. Również w momencie wypadku sprawdzenie polisy sprawcy jest ważną kwestią z punktu widzenia poszkodowanych osób, które będą się ubiegać o odszkodowania. A zatem skoro już wiemy, dlaczego informacje na temat tego, kiedy wygasa ubezpieczenie samochodu, są ważne, przejdźmy do omówienia sposobów ich weryfikacji.
Umowa ubezpieczenia
Najłatwiejszą i najbardziej oczywistą metodą na sprawdzenie aktualności polisy jest po prostu sprawdzenie umowy, na podstawie której ona obowiązuje. Z pewnością jedną z podstawowych danych w niej zawartych jest data wskazująca, od i do kiedy właściciel dysponuje ubezpieczeniową ochroną od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone na drodze jako kierowca. Ta metoda ma jednak pewne ograniczenia, tzn. jest dostępna wyłącznie dla posiadacza polisy – osoby postronne są przecież pozbawione wglądu w prywatną umowę ubezpieczeniową. Nie ma też prawnego obowiązku wożenia ze sobą kwitka poświadczającego o posiadaniu polisy, co np. w przypadku zdarzenia drogowego może sprawiać trudności z weryfikacją OC. Jakie są wobec tego inne rozwiązania?
Serwis internetowy UFG
Będąc osobą poszkodowaną w stłuczce, kolizji czy wypadku lub kupując auto np. w Niemczech (więcej o jego rejestracji przeczytasz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/jak-zarejestrowac-samochod-z-niemiec/), możesz zdalnie sprawdzić OC sprawcy lub sprzedawcy w zależności od sytuacji. W tym celu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnił specjalny serwis internetowym, w którym zbierane są informacje na temat wszystkich zawartych w Polsce polis OC. Aby je uzyskać, należy w formularzu uzupełnić pole z numerem rejestracyjnym lub numerem VIN i określić datę. Następnie błyskawicznie wyświetla się komunikat, na podstawie którego można się dowiedzieć, czy w danym dniu pojazd był objęty obowiązkowym OC i w jakim zakładzie ubezpieczeniowym została wykupiona polisa. W serwisie UFG można poznać także jej dokładny numer.
Aplikacje UFG
W taki sam sposób działają przeznaczone na smartfony aplikacje Na Wypadek i Kup Auto, które również za darmo udostępnił UFG. Różnica pomiędzy nimi a omówionym przed chwilą serwisem internetowym polega na tym, że podają więcej informacji na temat pojazdu, które mogą być pomocne np. w przypadku podejmowania decyzji o kupnie danego modelu lub wręcz przeciwnie – przy rezygnacji z jego nabycia.
Materiał zewnętrzny