Kiedy zmienić opony na zimowe?
Zanim podpowiemy, jak sprawdzić opony zimowe, w pierwszej kolejności musimy przybliżyć termin zmiany ogumienia. Zacznijmy jednak od tego, że w Polsce nie ma obowiązku korzystania z opon zimowych. Równie dobrze właściciel może poruszać się zimą na ogumieniu letnim (podobnie jak latem na oponach zimowych), co jest jednak niebezpieczne i niekorzystne finansowo, bo opony zużywają się wówczas znacznie szybciej. Ogumienie na sezon letni i zimowy ma bowiem inną budowę. Opony zimowe są gęściej pokryte lamelami, które mają wgryzać się w śnieg. Różnica tkwi także w mieszance, a ogumienie na sezon zimowy jest bardziej elastyczne.
Uznaje się, że optymalny moment na zmianę opon z letnich na zimowe to okres, kiedy temperatury zaczynają spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. Jeżeli sugerować się tylko temperaturą, można skorzystać z na bieżąco aktualizowanych tabel pogodowych. Jednak należy pamiętać, że wskazana temperatura 7 st. C to tylko wskazówka. Warto opony zmienić wcześniej przy poruszaniu się poza terenem zabudowanym, ponieważ warunki na drogach otoczonych lasami czy polami są gorsze, a temperatury niższe. To samo może dotyczyć jazdy w trudnych warunkach (np. zapowiadane opady śniegu). Dlatego zapobiegawczo dobrym terminem dla sezonowej wymiany opon z letnich na zimowe jest początek października.
Przeczytaj też: “Jakie opony zimowe wybrać? Wybieramy ogumienie na zimę”
Jak sprawdzić opony zimowe samochodu – stan i głębokość bieżnika
Właściciel pojazdu, który chce sprawdzić opony zimowe, w pierwszej kolejności musi zwrócić uwagę na bieżnik ogumienia. W polskich przepisach minimalna głębokość bieżnika opony to 1,6 mm, bez rozróżniania opon całorocznych, letnich czy zimowych. Jeżeli bieżnik jest niższy, pojazd nie przejdzie badania technicznego. Z kolei podczas kontroli drogowej policja może odebrać właścicielowi dowód rejestracyjny takiego pojazdu.
Tyle, jeżeli chodzi o prawo. Producenci opon wskazują, że bieżnik zimowego ogumienia powinien mieć przynajmniej 3-4 mm. Zatem, jak zmierzyć głębokość bieżnika?
Pomiar wysokości bieżnika najlepiej wykonać miernikiem, który w sklepie motoryzacyjnym kosztuje kilkanaście złotych. Mniej precyzyjny jest pomiar monetą dwuzłotową. Przy pomiarze wykonywanym tą metodą, obwódka 2-złotówki powinna schować się w bieżniku. Ważne, aby pomiaru wysokości bieżnika dokonać w kilku miejscach opony. Koniecznie ocenić trzeba także stan bieżnika. Uwagę należy więc zwrócić na sposób ścierania poszczególnych klocków bieżnika, kształt czy możliwe ząbkowanie.
Uszkodzenia mechaniczne i data produkcji
Stan i wysokość bieżnika to nie wszystko przy ocenie stanu opony zimowej. Sprawdzić należy, czy ogumienie nie ma:
- pęknięć,
- uszkodzeń mechanicznych,
- punktów, które po napompowaniu mogą zmienić się w guza.
Pamiętać trzeba również o dacie produkcji opony. Ogumienie zimowe należy eksploatować nie dłużej niż przez 10 lat od daty produkcji, ponieważ przez taki okres opona zachowuje swoje właściwości. Oczywiście tylko wówczas, kiedy jest właściwie użytkowana i przechowywana, a przy tym ma wystarczająco wysoki bieżnik i nie ma uszkodzeń. W tym celu należy rozszyfrować informacje zapisane w kodzie DOT, który znajduje się na ścianie opony. Kluczowe dla określenia wieku opony są trzy lub cztery ostatnie cyfry, tj.:
- pierwsza lub dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień roku (np. 20 oznacza, że opony wyprodukowano w 20. tygodniu roku);
- kolejne dwie cyfry oznaczają rok produkcji (np. 20 oznacza, że opony wyprodukowano w 2020 roku, 18 – 2018 r., 22 – 2022 r. itp.).
Jak widać, sprawdzenie stanu opon zimowych wcale nie musi być trudne. Szczególnie że pomóc w tym może wskaźnik zużycia opony. Z drugiej strony lepiej zwrócić się w tym obszarze o pomoc do wulkanizatora, który oceni ich stan i podpowie, czy ogumienie nadaje się do dalszej eksploatacji, czy może jest to właściwy czas na zmianę ogumienia. To ważne, ponieważ opony zimowe w dobrym stanie mają lepszą przyczepność, a więc ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów i innych uczestników ruchu.
FAQ – najczęstsze pytania o to, jak sprawdzić opony zimowe
Czy w Polsce istnieje obowiązek poruszania się na oponach zimowych?
Nie, nie ma takiego obowiązku. Ważne, aby były to opony z minimalną głębokością bieżnika na poziomie 1,6 mm. Jednak w przypadku opon zimowych bieżnik powinien mieć minimum 3-4 mm, chociaż prawnie również ogumienie zimowe może mieć wysokość 1,6 mm.
W jaki sposób sprawdzić opony zimowe?
Ogumienie zimowe należy sprawdzić pod wieloma kątami. Przede wszystkim trzeba zweryfikować wysokość bieżnika. Oprócz tego należy sprawdzić stan bieżnika i opony, czy nie ma ona żadnych pęknięć i uszkodzeń mechanicznych.
Jak długo opona zimowa utrzymuje swoje właściwości?
Okres przydatności opony zimowej to maksymalnie 10 lat od momentu produkcji. Oczywiście pod warunkiem, że taka opona nie jest uszkodzona i ma wystarczająco wysoki bieżnik.