Wybierając się w podróż po Europie, koniecznie trzeba się najpierw zapoznać z przepisami obowiązującymi w krajach, przez które planujemy przejeżdżać. W niektórych z nich sezonowa wymiana ogumienia jest obligatoryjna, a zaniedbanie tego obowiązku wiąże się z bardzo dotkliwymi karami finansowymi. Przede wszystkim, kierowcy powinni mieć jednak na względzie bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu.
W jakich krajach wymagane są opony zimowe?
Obecnie, obowiązek opon zimowych występuje w: Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Kosowie, Czarnogórze, Serbii, Rumunii, Turcji, Francji, Liechtensteinie, Chorwacji, Szwajcarii, Finlandii, Norwegii oraz Szwecji.
W tych krajach konieczne jest stosowanie odpowiedniego ogumienia w określonych sytuacjach, takich jak np. duże zaśnieżenie. Czasem zdarza się, że choć dane miejsce uchodzi za ciepłe, to w niektórych jego regionach przytrafiają się potężne śnieżyce, uniemożliwiające przejazd bez „zimówek” lub łańcuchów.
Są również państwa, w których sezonowa wymiana opon jest wymagana w konkretnym czasie obejmującym kilka miesięcy w roku. Należą do nich: Chorwacja, Włochy, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, a także Białoruś.
Gdzie wymiana opon nie jest wymagana?
Przepisy drogowe w Europie są bardzo zróżnicowane. Istnieje grupa państw, które w swoich regulacjach prawnych nie zawarły wymogu stosowania opon zimowych. Należą do nich Polska, Hiszpania, Portugalia, Ukraina, Bułgaria, Węgry, Malta, Albania, Grecja, Cypr, Belgia, Holandia, Islandia, Irlandia, Dania oraz Wielka Brytania.
Dlaczego warto wymieniać opony na zimowe?
Niezależnie od obowiązujących w Europie przepisów dotyczących stosowania opon zimowych, kierowcy, szczególnie ci, którzy jeżdżą w dalsze trasy, powinni decydować się na sezonową wymianę ze względu na bezpieczeństwo. Odpowiednio dostosowane do warunków zimowych ogumienie wyróżnia się nie tylko dobrze zaprojektowaną rzeźbą bieżnika, gwarantującą właściwą przyczepność podczas jazdy po ośnieżonej nawierzchni, ale również zupełnie inną mieszanką gumową niż wersje letnie. Dzięki temu zachowują swoje właściwości mimo bardzo niskich temperatur, umożliwiając bezpieczną oraz komfortową jazdę.
Czym się kierować wybierając opony zimowe?
Zakup opon zimowych wiąże się z dość dużym wydatkiem, dlatego warto go dobrze przemyśleć, aby wybrać model, który nie tylko usatysfakcjonuje nas pod względem parametrów jezdnych, ale również trwałości i cichej pracy. Pomocny może okazać się ranking opon zimowych, przygotowywany każdego roku przez serwis Oponeo.pl. Zestawienie tworzone jest na podstawie niezależnych testów przeprowadzanych przez renomowane w branży motoryzacyjnej organizacje i czasopisma.
Artykuł powstał we współpracy z OPONEO.PL S.A.