Chcesz uchronić tapicerkę samochodową przed plamami? Wystarczy ją zaimpregnować odpowiednio dobranym preparatem, aby w materiał nie wsiąkły rozlane płyny. Jak wybrać środek do impregnacji i samodzielnie przeprowadzić zabieg?
Impregnacja tapicerki – co to daje?
Impregnacja polega na pokryciu materiału specjalnymi preparatami, które chronią przed wsiąkaniem płynów. Tapicerkę samochodową impregnuje się podobnymi sposobami, jak inne wyroby skórzane (np. buty czy torebkę). Tkanina lub skóra nabiera właściwości hydrofobowych. Dzięki temu płyn, albo w ogóle nie wsiąknie, albo przepłynie między włóknami i zabrudzi gąbkę pod tapicerką, co nie będzie widoczne na zewnątrz.
Na impregnację tapicerki często decydują się kierowcy samochodów rodzinnych – cola lub soczek rozlane na siedzenie przez malucha przestają być wtedy problemem. Zabieg warto przeprowadzić także wtedy, gdy autem często przewozimy zwierzęta.
Jakie preparaty wybrać?
Do impregnacji przeznaczone są specjalne preparaty. Na rynku dostępne są środki w buteleczkach wyposażonych w spryskiwacz, który ułatwia rozprowadzanie substancji. Można również sięgnąć po impregnaty w spreju lub preparaty w pudełeczkach, które nakłada się za pomocą gąbki (często są do nich dołączone specjalne aplikatory).
Preparaty w spreju już po kilkudziesięciu minutach wsiąkają w tapicerkę. Środki na bazie wody potrzebują na to nawet do kilku godzin. Czas ich utrwalania jest dłuższy, ale często zapewniają wyższą ochronę niż te z dodatkami rozpuszczalników lotnych.
Podczas dobierania środków do impregnacji, warto pamiętać, że efekt zabiegu w dużej mierze uzależniony jest od materiału, z którego wykonano tapicerkę. Najlepiej dobierać specjalne impregnaty przeznaczone np. do skóry, weluru czy zamszu (w zależności od rodzaju tapicerki).
O czym pamiętać podczas impregnacji?
Preparat odpowiednio zabezpieczy tylko czysty i suchy materiał. Dlatego najlepiej impregnację tapicerki zaplanować zaraz po zakupieniu auta. W przypadku samochodów używanych, konieczne może być oddanie tapicerki do prania (gdy widoczne są na niej plamy). Przed samym zabiegiem należy wyczyścić materiał i poczekać aż wyschnie.
Zanim nałożymy impregnat, powinniśmy wykonać próbę, aby nie okazało się, że preparat odbarwi tapicerkę. Odbarwieniu najczęściej ulegają materiały sztuczne, dlatego szczególną ostrożność należy zachować podczas impregnacji tapicerki tkaninowej.
Do tapicerki skórzanej należy używać wyłącznie impregnatów przeznaczonych do naturalnej skóry. Tapicerkę welurową z powodzeniem można zaimpregnować także preparatem przeznaczonym do skóry.
Impregnacja tapicerki krok po kroku
Przed impregnacją należy powierzchownie oczyścić tapicerkę (do tego zabiegu wystarczy preparat czyszczący oraz zwyczajna gąbka) i poczekać aż dokładnie wyschnie (minimum kilka godzin). W przypadku prania zachodzi prawdopodobieństwo, że impregnat wejdzie w reakcję chemiczną z pozostałościami środka piorącego i nie będzie działać.
Kolejnym krokiem jest nałożenie spreju do impregnacji. Warto nałożyć 3 cieniutkie warstwy (kolejne warstwy nakłada się po około 10-minutowych przerwach). W przypadku, gdy używamy preparatu z aplikatorem, warto pamiętać, że środek należy mocno wetrzeć w materiał.
Jak długo utrzyma się efekt?
Impregnacja niestety nie zawsze daje spektakularne efekty znane z reklam telewizyjnych. Jednak w większości przypadków płyn o wiele wolniej wnika w tkaninę, co pozwoli nam go zebrać (chusteczkami lub papierowymi ręcznikami) przed wsiąknięciem w tapicerkę i jej trwałym zaplamieniem.
Efekt impregnacji jest uzależniony od rodzaju tkaniny oraz preparatu, który wybraliśmy. Zabieg najlepiej powtórzyć po kilku miesiącach (przy mniejszej częstotliwości użytkowania, efekty powinny utrzymać się nawet do kilkunastu miesięcy).
2 Responses
W swoim aucie po narodzinach dzieciaka zabezpieczyłem fotele pokrowcami od https://speedszop.pl/ i nie żałuję, bo gdyby nie one to moje fotele były by już nieźle zmaltretowane, a tak jeszcze rok pojeżdżę w pokrowcach, a później fotele będą jak nówki ^^
Ja swoje pokrowce znalazłem na https://gsmarkt.pl/96-pokrowce-samochodowe i bardzo sobie chwalę.