Zanim pojedziesz za granicę, zadbaj o polisę
Każdy, kto planuje pojechać samochodem za granicę, np. na wakacje czy w celu odwiedzenia przyjaciół, powinien zadbać o to, by posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Obowiązkowa polisa OC, którą musi mieć każdy właściciel pojazdu, jest honorowana we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej oraz w tych, które są stroną Porozumienia Wielostronnego funkcjonującego w ramach Systemu Zielonej Karty.
Porozumienie Wielostronne działa w ramach Systemu Zielonej Karty – kierowcy pojazdów zarejestrowanych w państwach, które są jego sygnatariuszami, mogą poruszać się po terytoriach tych państw bez konieczności posiadania Zielonej Karty.
Obowiązkowa polisa OC nie chroni jednak przed skutkami zniszczeń, uszkodzeń czy kradzieży samochodu. Z tego względu warto zakupić polisę AC, czyli autocasco.
Jest to forma polisy dobrowolnej, którą warto wybrać zwłaszcza wtedy, gdy nasz samochód jest nowy i wartościowy. Przed wyjazdem za granicę należy też upewnić się, iż posiadana przez nas polisa AC zapewnia ochronę w państwie, do którego chcielibyśmy pojechać.
Polisa OC przy stłuczce za granicą – jaką ochronę zapewnia?
Posiadanie ważnej polisy OC jest niezwykle ważne zarówno w przypadku poruszania się samochodem na terenie Polski jak i poza jej granicami. W niektórych krajach, przede wszystkim należących do UE oraz w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Norwegii honorowane jest polskie OC. W innych konieczne jest posiadanie zielonej karty – mowa tutaj np. o Albanii, Azerbejdżanie, Iranie, Maroko, Mołdawii czy Macedonii.
Dokument ten jest swego rodzaju potwierdzeniem, iż właściciel samochodu posiada ważną polisę OC. W przypadku, gdy zapomnimy o wyrobieniu Zielonej Karty, konieczne będzie zakupienie ubezpieczenia granicznego na terenie danego państwa, co może być bardzo kosztowne.
Jaki zakres ochrony oferuje obowiązkowa polisa OC w przypadku kolizji bądź wypadku samochodowego za granicą? Ochrona dotyczy sytuacji, w których spowodujemy kolizję bądź uszkodzimy czyjeś mienie. Jeśli dodatkowo chcielibyśmy zabezpieczyć samochód na okoliczność jego uszkodzenia bądź kradzieży, warto zakupić polisę AC.
Dobrą opcją na zabezpieczenie się na okoliczność wypadków samochodowych za granicą jest także zakup assistance – w ramach takiej usługi oferujemy pomoc prawną, drogową a nawet medyczną. Wiele pakietów zawiera też pomoc ze strony tłumacza. Sprawdź ubezpieczenie assistance na warta.pl i dowiedz się więcej.
Wypadek za granicą – jak należy się zachowywać?
O czym koniecznie trzeba pamiętać podczas stłuczki bądź wypadku drogowego, który nastąpi poza granicami kraju? Przede wszystkim nie należy panikować. Podstawowe zasady postępowania, bez względu na to, w jakim kraju się znajdujemy, są dokładnie takie same.
Mianowicie: w pierwszej kolejności należy właściwie zabezpieczyć miejsce kolizji bądź wypadku – w tym celu uruchamiamy światła awaryjne oraz kładziemy trójkąt ostrzegawczy we właściwym miejscu. Dobrym pomysłem jest także założenie kamizelki odblaskowej – zwłaszcza, gdy wypadek miał miejsce w nocy bądź wcześnie rano. Jeśli są osoby poszkodowane, należy też jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy 112.
Kolizja lub wypadek – czy wzywać policję?
W przypadku, gdy dojdzie do kolizji bądź wypadku za granicą, należy zadzwonić na policję. Nawet gdy stłuczka nie wygląda groźnie i jej uczestnicy spisali oświadczenie, gdzie sprawca przyznał się do winy, może to być wymagane przez przepisy prawa danego kraju.
Wypadek z winy innego kierowcy za granicą a OC
Jeśli sprawcą wypadku bądź kolizji w danym kraju jest drugi kierowca, mamy prawo do otrzymania odszkodowania z jego polisy OC. Jeśli chcemy, by sprawa została rozpoznana jak najszybciej, najlepiej jest zgłosić zdarzenie do zagranicznego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Równie dobrze można też zgłosić szkodę już po powrocie do Polski – trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe. W tym celu udajemy się do polskiego przedstawiciela ds. roszczeń zagranicznej firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku. Każdy europejski ubezpieczyciel ma takiego reprezentanta w innych krajach. Cała procedura uzyskiwania odszkodowania przebiega na identycznych zasadach jak w przypadku, gdyby sprawcą był mieszkaniec Polski.
Należy pamiętać o tym, że w przypadku, gdy wypadek spowodował pojazd zarejestrowany w Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii nie ma możliwości zgłoszenia szkody w kraju poszkodowanego.
Artykuł sponsorowany