Kiedy zmieniać opony z letnich na zimowe?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak wygląda prawidłowa konserwacja opon po sezonie, najpierw raz jeszcze przypomnijmy, kiedy zmienić ogumienie. Tak więc zgodnie z tym, co wskazuje większość specjalistów, ogumienie z letniego na zimowe warto zmienić, jeżeli w ciągu dnia temperatury na zewnątrz oscylują w granicy 7 stopni Celsjusza.
Dlatego wielu kierowców opony zmienia już w październiku, inni czekają z tym do listopada. Oczywiście kluczowe są temperatury na zewnątrz, aczkolwiek warto też zwrócić uwagę na inne czynniki. Wskazać tutaj trzeba na przykład na miejsce poruszania się samochodem. Nieco inaczej wygląda to, jeżeli pojazd jest eksploatowany głównie w warunkach miejskich, aniżeli poza terenem zabudowanym, gdzie warunki na drogach są trudniejsze. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w polskich przepisach prawa nie ma obowiązku wymiany opon z letnich na zimowe.
Przeczytaj też: “Jakie opony zimowe wybrać? Wybieramy ogumienie na zimę”
Konserwacja opon samochodowych po sezonie
Przed pozostawieniem opon na zimę w odpowiednim miejscu, o czym za chwilę, najpierw ogumienie należy poddać procesowi konserwacji. Jest to dość proste, aczkolwiek warto użyć specjalnych środków do pielęgnacji opon. Wskazana jest pianka do konserwacji ogumienia. To preparat o wielu zaletach, który:
- chroni gumę przed promieniami słonecznymi, ozonem i spękaniem;
- usuwa kurz i zanieczyszczenia;
- pozwala zachować właściwy wygląd opony.
Samo użycie pianki również jest proste. Taki preparat wystarczy rozprowadzić na powierzchni opony, która została oczyszczona z zabrudzeń, po czym poczekać aż środek wyschnie.
Przeczytaj też: “Felgi na zimę – stalowe czy aluminiowe?”
Przechowywanie opon w garażu po sezonie – o czym pamiętać?
Przy wymianie opon wielu kierowców zastanawia się, co zrobić z letnim ogumieniem. Odpowiednia konserwacja ogumienia to przede wszystkim ich właściwe przechowywanie. Opony powinny być opisane przez wulkanizatora kredą odporną na działanie wody. Jeżeli weźmiemy pod uwagę miejsce przechowywania opon, powinno ono:
- mieć stałą i niską temperaturę;
- nie być zawilgocone;
- nie być nasłonecznione;
- być wolne od olejów i innych płynów eksploatacyjnych, które mogą wejść w kontakt z gumą.
Mając właściwe miejsce do przechowywania opon, należy jeszcze zwrócić uwagę na sposób ich składowania. Dobrze sprawdza się regał czy wieszak na opony. Ważne, aby opon nie układać jedna na drugiej, co może doprowadzić do ich odkształcenia. Bezpieczniej jest ustawić opony pionowo obok siebie.
FAQ – najczęstsze pytania o konserwację opon po sezonie
Kiedy zmieniać opony na zimowe?
Zmiana opon z letnich na zimowe zalecana jest w momencie, kiedy w ciągu dnia temperatura na zewnątrz wynosi ok. 7 stopni Celsjusza.
Jak przechowywać opony?
Najlepiej, jeżeli opony są ustawione obok siebie, na przykład na wieszaku lub regale. To bezpieczniejsze dla opon w porównaniu z ich układaniem na stosie. Ważne jest też odpowiednie miejsce przechowywania, które powinno być wolne od wilgoci, promieni UV oraz olejów i innych płynów eksploatacyjnych. Z kolei temperatura powinna być stała i niska, aby opony zachowały swoje właściwości.
Jak zakonserwować opony po sezonie odpowiednimi kosmetykami w domu?
Komplet opon po wymianie u wulkanizatora należy wyczyścić, a następnie poddać konserwacji. Najlepsze są specjalne preparaty do konserwacji opon. Skorzystać można z pianki, którą rozpyla się na powierzchni opony.
Jedna odpowiedź
Czy można przechowywać opony w garażu podziemnym wg. przepisów ppoż ??