Aplikacja mObywatel – co to jest?
W szerszej perspektywie czasu aplikacja mObywatel ma zastąpić papierowe dokumenty. Dzięki niej z domu możesz wyjść tylko z telefonem. Wszystkie najważniejsze dokumenty będziesz mieć bowiem w swoim smartfonie w wersji cyfrowej. Obecnie w aplikacji znajdziesz wiele różnych i przydatnych usług.
Jako osobie zmotoryzowanej polecamy Ci następujące usługi: mObywatel, mPrawo jazdy, Punkty karne oraz mPojazd. Co ważne, dokumenty cyfrowe nieco różnią od fizycznych pierwowzorów i nie stanowią ich w świetle prawa. Służą tylko wyświetlaniu kluczowych informacji. Jednocześnie możesz ich używać wszędzie tam, gdzie wymaga się potwierdzenia danych. Pamiętaj jednak, że nie wszędzie z nich skorzystasz. Na przykład dowód cyfrowy w usłudze mObywatel nie będzie wystarczający w banku czy u notariusza, ale w hotelu czy pociągu już tak.
Aplikację uzupełniają usługi: mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, Unijny Certyfikat Covid (paszport covidowy), Karta Dużej Rodziny (mKDR), Polak za granicą, eRecepta, Małopolska Karta Aglomeracyjna, Bilety kolejowe.
Jak korzystać z aplikacji mobilnej mObywatel?
Jeśli chcesz skorzystać z aplikacji, najpierw musisz ją pobrać na swój telefon. Oczywiście aplikacja jest publiczna i darmowa. Jest ona dostępna na smartfony z systemem Android (od 6.0) oraz iOS (od 12.4), do pobrania odpowiednio ze sklepu Google Play oraz App Store. Dzięki temu pobierzesz ją nawet na kilkuletnie telefony.
Po uruchomieniu aplikacji, na głównym ekranie wybierz “Dodaj swój pierwszy dokument”, po czym wskaż na usługę mObywatel. Jest ona niezbędna dla korzystania z apki oraz innych usług. Pamiętaj, że potrzebujesz też tzw. profilu zaufanego. Alternatywą jest logowanie na internetowe konto w jednym z banków z systemu mojeID.
Następnie wystarczy wybrać jedną z usług. Tak wygenerowany dokument powinien w pełni wystarczyć. Jeśli sytuacja wymaga weryfikacji danych osobowych, pomoże aplikacja mWeryfikator, z której korzysta osoba kontrolująca dane (np. funkcjonariusz). Skanuje on przez aplikację kod QR wyświetlany na ekranie i w taki sposób potwierdza Twoje dane.
Czy aplikacja mObywatel jest bezpieczna?
Oczywiście apka jest znakomicie zabezpieczona. Jako użytkownik dostajesz elektroniczny certyfikat bezpośrednio powiązany z Twoją osobą i telefonem. Apka jest też szyfrowana. Dostęp do aplikacji jest chroniony hasłem lub biometrią – twarzy bądź palca. Dobrze zabezpiecza to dane przed wyciekiem nawet po zgubieniu telefonu. Dodatkowo każda z usług aplikacji mObywatel ma swoje zabezpieczenia (np. wirtualny hologram w kształcie Godła Rzeczypospolitej Polskiej, animowana flaga, data ostatniej aktualizacji).
Pamiętaj też, że w każdej chwili możesz unieważnić swój certyfikat. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer +42 253 54 74. To specjalna infolinia dedykowana aplikacji.
Najpopularniejsze usługi aplikacji mObywtel
- mObywatel – dane z dowodu osobistego w formie cyfrowej. Zawiera dane z Rejestru PESEL (imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL) oraz Rejestru Dowodów Osobistych (zdjęcie, termin ważności, numer dowodu, informacja, kto wydał dowód osobisty).
- mPrawo Jazdy – cyfrowe odwzorowanie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Znajdziesz tam dane zgodne z tymi w klasycznym dokumencie, choć zdjęcie jest pobrane z usługi mObywatel. Pamiętaj, że od 5 grudnia 2020 roku nie musisz już wozić ze sobą blankietu prawa jazdy. Co więcej, nie musisz też mieć jego wersji cyfrowej, aczkolwiek warto rozważyć ten wariant. Cyfrowy dokument przyda Ci się podczas wypożyczania auta czy kolizji. Szerzej o tej usłudze przeczytasz w artykułach “Prawo jazdy w telefonie. Jak dodać prawko do smartfona?” oraz “Usługa mObywatel Prawo Jazdy, czyli prawko w telefonie – pytania i odpowiedzi“.
- Punkty Karne – moduł powiązany z usługą mPrawoJazdy. Dzięki tej usłudze możesz w każdej chwili sprawdzić, jaki jest stan Twoich punktów karnych.
- mPojazd – dane w formie cyfrowej z dowodu rejestracyjnego, polisy ubezpieczeniowej OC i karty pojazdu. Znajdziesz w niej m.in. dane pojazdu (marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego). To także informacje o obowiązkowej polisie OC (nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, seria i numer polisy, wariant i zakres ubezpieczenia). Aplikacja przypomni też o terminach ważności polisy OC oraz zbliżającego się przeglądu (na 30 dni przed terminem).
Jak widzisz, aplikacja mObywatel to wiele ciekawych i przydatnych usług, z których możesz i powinieneś korzystać. Dzięki niej sprawdzisz liczbę punktów karnych, informacje o polisie OC czy samym pojeździe. Zawsze masz też przy sobie e-prawo jazdy. Nic dziwnego, że apka szybko zyskuje na popularności. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji z początku czerwca 2021 r., na swoje smartfony pobrało ją już ponad 3 miliony użytkowników.