Wielu zdaje sobie sprawę z tego, że za przewożenie większej liczby pasażerów niż dozwolona w homologacji auta kierowcy grozi mandat. To jednak nie wszystko. Na pewno nie obędzie się też bez punktów karnych, a zdarza się, że za takie przewinienie grozi nawet utrata prawa jazdy. Jak kształtują się przepisy drogowe na tej płaszczyźnie?
Mandat za przewożenie większej liczby pasażerów
Większość kierowców nie traktuje poważnie przepisów zabraniających przewożenia większej liczby osób od dopuszczanej w homologacji. Jeśli istnieje taka możliwość i oczywiście potrzeba, Polacy często łamią obowiązujące tu przepisy. To spory błąd, który zagraża przede wszystkim bezpieczeństwu pasażerów, choć nie tylko. Nie można zapomnieć tu o konsekwencjach finansowych. Tak oto prawo przewiduje, że za każdą nadprogramową osobę kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł. Zauważa się jednocześnie, że mandat taki nie może być wyższy niż 500 zł. Nie obejdzie się też bez punktów karnych. Za przewożenie większej liczby pasażerów taryfikator mandatów przewiduje punkty karne w następującej ilości:
* za 1 osobę ponad dopuszczalną liczbę pasażerów minus 1 punkt karny
* za 2 osoby minus 2 punkty karne
* za 3 osoby minus 3 punkty karne
* za 4 osoby minus 4 punkty karne
* za 5 osób minus 5 punktów karnych
* za 6 osób minus 6 punktów karnych
* za 7 osób minus 7 punktów karnych
* za 8 osób minus 8 punktów karnych
* za 9 osób minus 9 punktów karnych
* za 10 osób i więcej minus 10 punktów karnych
Kiedy stracimy prawo jazdy?
Punkty karne i mandat w wysokości kilkuset złotych to kara, bez której nie obejdzie się żaden kierowca łamiący prawo w tym obszarze. Jednak kierowca za przewożenie większej liczby pasażerów może też stracić prawo jazdy. Funkcjonariusz może zatrzymać taki dokument w sytuacji, kiedy rażąco naruszone zostają przepisy o przewożeniu pasażerów. W praktyce oznacza to utratę prawa jazdy na trzy miesiące, kiedy kierowca zostanie przyłapany na przewożeniu co najmniej trzech dodatkowych osób.
Z oczywistych względów przepisy nie są tu więc tak restrykcyjne, jak choćby za jazdę po alkoholu, ale również i w tym przypadku dokument uprawniający do poruszania się pojazdem może zostać odebrany. Oba wykroczenia porównać możecie, zaglądając do naszego artykułu pt. “Co grozi za jazdę na kacu?“.
Podsumowanie
Przewóz większej liczby pasażerów jest więc mało opłacalny. Nie można tu bowiem liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy, choć przecież w pewnych sytuacjach mogą oni odstąpić od ukarania kierowcy, a w tym zabrania mu prawa jazdy. O tym, w jakiej sytuacji prawo jazdy nie będzie zatrzymane, wspominaliśmy w artykule “Zmiany w przepisach dotyczących zatrzymywania prawa jazdy“. Z kolei same zmiany w kodeksie, nowelizacje ustaw i pomysły rządzących, które mogą mieć w najbliższym czasie wpływ na zmiany w prawie drogowym, zebraliśmy w felietonie “Zmiany w przepisach drogowych w roku 2018“.