Mandat dla pasażera za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa
Jedna z częstszych sytuacji, kiedy należy się mandat dla pasażera, dotyczy braku zapiętych pasów bezpieczeństwa. Podstawą prawną jest tutaj art. 39 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jasno wskazuje on, że nie tylko kierowca, ale również każdy pasażer musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, o ile pojazd jest wyposażony w takie elementy. Warto wskazać w tym miejscu, że dotyczy to wszystkich pasażerów niezależnie od zajmowanego miejsca w samochodzie. Jest to o tyle istotne, że wciąż wielu pasażerów uważa, że zwłaszcza jadąc na tylnej kanapie auta, zapięcie pasów bezpieczeństwa nie jest konieczne. Nie jest to prawda.
Przeczytaj też: “Pasy bezpieczeństwa – historia, budowa, zasada działania”
Jednocześnie warto wskazać na wyjątki, które określa Kodeks drogowy o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. W przypadku pasażerów skupić się należy między innymi na dwóch przypadkach, tj.:
- osoby posiadające zaświadczenie lekarskie zawierające przeciwwskazania do zapinania pasów;
- kobiety w widocznej ciąży.
Mandat za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa:
- kierowca za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 100 złotych mandatu i 2 punkty karne;
- kierowca za przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – 100 złotych mandatu i 4 punkty karne;
- pasażer auta za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 100 złotych mandatu.
Mandat dla pasażera za zaśmiecanie
Indywidualnie pasażer może też dostać mandat za zaśmiecanie. Jeżeli więc na przykład wyrzuci przez okno butelkę, papierek czy niedopałek, grozi mu kara. W zależności od tego, jak taki czyn potraktuje funkcjonariusz, mandat wynosi od 50 do 200 zł.
Odpowiedzialność pasażera za pijanego kierowcę
Pasażer nie powinien dopuścić do tego, aby pijany kierowca wsiadł za kierownicą i pojawił się na drogach. Można powiedzieć, że w pewnych sytuacjach jest to jego obowiązek. Podstawą prawną jest tutaj art. 96 ust. 1 pkt 3 Kodeksu wykroczeń. Przepisy wskazują, że właściciel, posiadacz, użytkownik lub osoba prowadząca pojazd, która dopuszcza do prowadzenia kierowcę w stanie po użyciu alkoholu lub narkotyków, na przykład wypożyczając jej pojazd, podlega karze grzywny.
Konsekwencje mogą być surowsze, jeżeli pijany kierowca doprowadzi do wypadku. W takiej sytuacji pasażer może zostać obarczony częściową odpowiedzialnością finansową za skutki zdarzenia. Wówczas niemal na pewno konsekwencje finansowe będą znacznie bardziej odczuwalne dla pasażera. Dotyczy to zresztą nie tylko dopuszczenia do prowadzenia pojazdu przez pijanego kierowcę. Ma to miejsce również wówczas, kiedy pasażer użycza pojazdu bez wymaganych dokumentów dopuszczających do ruchu lub który nie ma wymaganych przez prawo urządzeń i przyrządów, czy kiedy kierowca nie ma stosownych uprawnień (możliwy mandat dla pasażera w wysokości 300 złotych).
Surowe konsekwencje może ponieść też pasażer jadący z pijanym kierowcą, jeżeli nawet nie jest on właścicielem pojazdu i nie wypożycza go takiej osobie. Jeżeli dojdzie do wypadku, ubezpieczyciel może obniżyć wartość odszkodowania z uwagi na to, jak zachował się poszkodowany pasażer. Jest to tzw. przyczynienie się poszkodowanego do wypadku. Rekompensata może być wówczas znacząco obniżona, a strata względem normalnego odszkodowania być niższa nawet o kilkadziesiąt procent.
Kara dla pasażera za spowodowanie wypadku
Zdarza się to bardzo rzadko, ale nie można wykluczyć, że pasażer może nawet zostać oskarżony o spowodowanie wypadku. O ile w powyższych przypadkach była mowa o wykroczeniach, jeżeli pasażer swoim zachowaniem doprowadził do wypadku, możemy mieć do czynienia z przestępstwem. Jeżeli wiąże się to z narażeniem innych na utratę życia lub uszczerbku na zdrowiu, pasażerowi grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Przy mniej poważnych sytuacjach pasażer zostanie ukarany mandatem.
FAQ – najczęstsze pytania o mandat dla pasażera
W jakich sytuacjach pasażer najczęściej otrzymuje mandat?
Indywidualnie pasażer najczęściej jest karany w dwóch sytuacjach – jeżeli ma niezapięte pasy bezpieczeństwa lub zaśmieca drogę.
Jak wysoki jest mandat dla pasażera za niezapięte pasy bezpieczeństwa?
Pasy bezpieczeństwa, z małymi wyjątkami, musi mieć zapięty każdy pasażer bez względu na zajmowane miejsce. Mandat dla pasażera za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa wynosi więc 100 złotych.
Ile wynosi mandat dla pasażera za zaśmiecanie drogi?
Mandat, jaki może otrzymać pasażer za zaśmiecanie, wynosi od 50 do 200 złotych.