Liczba fotoradarów za granicą – statystyki
Zanim odpowiemy na pytanie, co zrobić, jeżeli otrzyma się mandat z fotoradaru za granicą, najpierw należy odnieść się do statystyk fotoradarów. Tak więc w połowie 2023 roku przy polskich drogach znajduje się m.in.:
- 465 fotoradarów.
- 31 odcinkowych pomiarów prędkości.
Może wydawać się, że to duża liczba, jednak w wielu krajach na zachodzie i południu Europy jest ich znacznie więcej. Tak więc aż 5298 fotoradarów znajduje się we Włoszech. Ponad 3000 urządzeń jest w Wielkiej Brytanii (3794) oraz Niemczech (3699). Duża liczba urządzeń mierzących prędkość jest także we Francji (2370), w Hiszpanii (1238), Austrii (1148), Belgii (836) czy Szwajcarii (367). Oprócz tego w tych krajach nie brakuje urządzeń monitorujących skrzyżowania i rejestrujących przejazd na czerwonym świetle: Włochy (974), Wielka Brytania (578), Francja (498), Niemcy (361), Hiszpania (273), Austria (96), Szwajcaria (77), Belgia (14).
Mniej takich urządzeń – fotoradarów oraz systemów rejestrujących przejazd na czerwonym świetle – jest w Czechach, Chorwacji czy na Węgrzech, ale i tutaj trzeba uważać. Statystyki wyglądają następująco: Chorwacja (293), Węgry (251), Czechy (229), Rumunia (151), Słowenia (129), Słowacja (18).
Przeczytaj też: “Jak odebrać mandat z fotoradaru przez Internet?”
Czy trzeba płacić mandat z fotoradaru z zagranicy?
Wielu kierowcom wydaje się, że nie ma obowiązku zapłaty mandatu z fotoradaru otrzymanego za granicą. Niestety, jest zupełnie inaczej i należy zapłacić mandat. Trzeba mieć na uwadze, że służby za granicą mają dostęp do informacji znajdujących się w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dlatego prędzej lub później mandat z fotoradaru najprawdopodobniej trafi do skrzynki właściciela pojazdu, którym popełniono wykroczenie drogowe. Najczęściej mandat z fotoradaru za granicą trafia w okresie do 2 miesięcy od popełnienia wykroczenia. Brak opłacenia mandatu może skończyć się naliczaniem odsetek. Nie jest też wykluczone, że sprawa trafi do sądu.
Przeczytaj też: “Uchylenie mandatu karnego – gdzie się zgłosić, co napisać?”
FAQ – najczęściej zadawane pytania o mandat z fotoradaru za granicą
Czy trzeba opłacać mandat z fotoradaru wystawiony za granicą?
Tak, należy to zrobić. Wystawienie mandatu po złamaniu ograniczenia prędkości jest bardzo prawdopodobne, ponieważ zagraniczne służby mają dostęp do danych z systemu CEPiK.
W jakim okresie przychodzi mandat z zagranicy z fotoradaru?
Zwykle okres ten nie przekracza 2 miesięcy od dnia popełnienia wykroczenia.
Co grozi za brak zapłaty mandatu z fotoradaru otrzymanego za granicą?
Jest prawdopodobne, że odwlekanie zapłaty będzie skutkować naliczaniem odsetek. Jeżeli sprawa trafi do sądu, w najlepszym wypadku sprawca zostanie obciążony dodatkowo kosztami sądowymi.
Jedna odpowiedź
O ile mają dostęp do bazy właścicieli pojazdów to nie mają do bazy kto posiada prawo jazdy a kto nie bo gdyby tak było nie zadzwonili by do Świecka na granicę w celu weryfikacji jeali zapomnisz na przykład prawa jazdy.Prosze sprawdzać co z tego co piszecie ma pokrycie w rzeczywistosci