Przejazd na czerwonym świetle jako wykroczenie drogowe
Mandat za przejazd na czerwonym świetle nakłada się nie tylko, kiedy kierowca umyślnie wjechał za sygnalizator z czerwonym sygnałem. W takiej sytuacji można mówić o wyraźnym złamaniu przepisów, a więc nałożenie mandatu i dopisanie do konta punktów karnych jest zasadne. Kluczowym zapisem jest art. 92. § 1 Kodeksu wykroczeń. Jeszcze większe konsekwencje poniosą kierowcy, którzy przejeżdżają na czerwonym i doprowadzą do kolizji czy wypadku.
Jednak takie samo wykroczenie popełnia kierowca, który wjedzie na skrzyżowanie na żółtym świetle, ale nie opuści go, zanim sygnał zmieni się na czerwony. Można z dużą odpowiedzialnością stwierdzić, że to najczęściej spotykana sytuacja w kategorii łamania przepisów z tego obszaru. Tymczasem przepisy ruchu drogowego mówią jasno, że wjazd za sygnalizator na żółtym świetle jest warunkowo dozwolony, o ile uda się opuścić skrzyżowanie przed zmianą sygnału na czerwony.
Jednocześnie ukarane może być gwałtowne hamowanie przed sygnalizatorem przy żółtym sygnale. W takiej sytuacji kierowca nie zapłaci mandatu za przejazd na czerwonym świetle, ale może zostać ukarany za spowodowanie zagrożenia na drodze. Wszystko zależy od oceny sytuacji przez policję lub inny organ.
Sytuacji na pewno nie poprawia bardzo mała liczba tzw. sekundników, które odmierzają czas do zmiany światła. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest to rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo na skrzyżowaniach, które ułatwiłoby podejmowanie decyzji kierowcom zbliżającym się do świateł. Niestety, włodarze o wiele chętniej decydują się na systemy Red Light (rejestratory przejazdu na czerwonym świetle), które są zestawem zaawansowanych kamer rejestrujących wykroczenia, zwłaszcza przejazd na czerwonym świetle.
Przeczytaj też: “Sekundniki na światłach – czym są, jak z nich korzystać?”
Ile wynosi wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle – grzywna finansowa + punkty karne
Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej jest w Polsce surowo karane. Mandat za przejazd na czerwonym świetle wynosi:
- Grzywna finansowa – 500 złotych.
- Punkty karne – 15 punktów karnych.
To, czy wysokość mandatu za przejazd na czerwonym jest znacząca, każdy musi ocenić samodzielnie. W mojej ocenie kara finansowa nie jest bardzo dotkliwa, zwłaszcza wobec zmian w taryfikatorze i podwyższenia mandatów z początkiem 2022 roku. Oczywiście lepiej zostawić w kieszeni te 500 złotych, aniżeli otrzymać mandat. Krzywdzący dla wielu kierowców może być mandat za wjazd na skrzyżowanie na świetle żółtym, kiedy nie uda się go opuścić przed zmianą sygnału na czerwony.
Natomiast w mojej ocenie dużo bardziej dotkliwe jest ukaranie takiego kierowcy liczbą 15 punktów karnych. Wobec zmian w taryfikatorze punktów karnych, przy minimum 10 punktach na koncie kierowcy w chwili popełnienia wykroczenia, taka liczba oznacza utratę uprawnień i obowiązek odbycia egzaminu sprawdzającego. Jeżeli kierowca zda taki egzamin – odzyskuje uprawnienia, w innym wypadku – traci prawo jazdy. Proces ubiegania się o uprawnienia musi wówczas rozpocząć od początku, od kursu w szkole nauki jazdy.
Mandat za przejazd na czerwonym świetle będzie wyższy, jeżeli jego następstwem jest kolizja. Wówczas to już minimum 1500 złotych i przynajmniej 21 punktów karnych. Jeżeli natomiast policjanci stwierdzą rażące zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, sprawa jest kierowana do sądu. Ten orzec może grzywnę w wysokości nawet 30 000 złotych.
Przejazd na czerwonym świetle – mandat w wysokości 500 złotych
Rodzaj wykroczenia | Wysokość mandatu | Liczba punktów karnych |
Przejazd na czerwonym świetle | 500 złotych | 15 punktów karnych |
Przejazd na czerwonym świetle + spowodowanie kolizji | 1500 złotych | 21 punktów karnych |
Jeżeli wykroczenie zostało zarejestrowane przez kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle, właściciel pojazdu nie otrzymuje mandatu automatycznie. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) wysyła wówczas do właściciela stosowne pismo ze wskazaniem sprawcy wykroczenia. Nie musi on zostać ukarany mandatem. Może przyznać się do winy, wskazać innego kierowcę lub zasłonić się niepamięcią. W tym ostatnim przypadku naraża się jednak na grzywnę rzędu nawet 8000 złotych.
Przejazd na czerwonym świetle na przejeździe kolejowym z mandatem w wysokości 2000 złotych
Surowo karze się także przejazd na czerwonym świetle na przejeździe kolejowym. Grzywna wynieść może wówczas nawet 4000 złotych.
Rodzaj wykroczenia | Wysokość mandatu | Liczba punktów karnych |
Przejazd na czerwonym świetle na przejeździe kolejowym | 2000 złotych | 15 punktów karnych |
Przejazd na czerwonym świetle na przejeździe kolejowym w warunkach recydywy | 4000 złotych | 15 punktów karnych |
Przeczytaj też: “Zasada kąta prostego w przepisach drogowych – czego dotyczy, jak się zachować?”
Kiedy kierowca może przejechać na czerwonym świetle – wyjątki
Warto pamiętać również o wyjątkach, które pozwalają przejechać przez skrzyżowanie na czerwonym świetle bez ryzyka ukarania mandatem. Wyróżnić można trzy takie sytuacje:
- Zielona strzałka przy sygnalizatorze S-2 – dotyczy to czerwonego światła przy sygnalizatorze S-2. Jeżeli świeci się zielona strzałka, można wjechać na skrzyżowanie i skręcić we wskazanym kierunku (zwykle w prawo). Oczywiście należy zachować przy tym szczególną ostrożność. Na przykład trzeba upewnić się, czy pasami na drodze poprzecznej nie przechodzi pieszy.
- Kierowanie ruchem przez policjanta – polecenia i sygnały wydawane przez osoby kierujące ruchem mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną i znakami drogowymi. Oznacza to, że jeżeli taka osoba wydaje określone polecenie, można bezpiecznie przejechać przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.
- Umożliwienie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym – sytuacja, kiedy wjazd na czerwonym świetle umożliwi przejazd dla pojazdu uprzywilejowanego. Pojazd taki powinien korzystać z sygnałów dźwiękowych i świetlnych.
Przeczytaj też: “Zielona strzałka w prawo na czerwonym – za co i jaki mandat?”
Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej grozi więc surową karą. Mandat za przejazd na czerwonym świetle może przyczynić się nawet do utraty prawa jazdy. Dlatego warto uważnie obserwować sytuację na skrzyżowaniu. W przypadku zmiany światła z zielonego na żółte pozwoli to zatrzymać pojazd i pojechać, kiedy zapali się zielone światło. Przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle to bowiem realne zagrożenie dla zdrowia kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.
zdjęcie: pixabay.com (https://pixabay.com/photos/jam-communication-red-light-cars-2575843/
FAQ
Czy można wjechać na skrzyżowanie na żółtym świetle?
Tak, o ile kierowca zdąży zjechać ze skrzyżowania, zanim zapali się sygnał czerwony. Jeżeli tego nie zrobi, wykroczenie traktuje się jako przejazd na czerwonym świetle.
Ile wynosi mandat za przejazd na czerwonym świetle?
Mandat za przejazd na czerwonym świetle to grzywna w wysokości 500 złotych i dodatkowo aż 15 punktów karnych.
Ile wynosi mandat za przejazd na czerwonym świetle przez przejazd kolejowy?
To poważne wykroczenie skutkujące grzywną w wysokości 2000 złotych (4000 złotych w warunkach recydywy) i 15 punktami karnymi.
2 Responses
Wydaje mi się, że kary za przejazd na czerwonym świetle są naprawdę surowe. 500 złotych i aż 15 punktów karnych to sporo. Z drugiej strony, może to i dobrze, bo bezpieczeństwo na drogach jest najważniejsze. Ciekawe, co by się stało, gdyby te mandaty były jeszcze wyższe? Może wtedy więcej kierowców zwróciłoby uwagę na sygnalizację?
Jestem ciekaw, czy te okulary do jazdy nocą też wliczają się do przepisów? Czasami tyle się czeka na zielone, że można się zdenerwować. A te wysokie mandaty to też niezła przesada, lepiej być czujnym.