Jak odblask zwiększa widoczność pieszego?
Zwłaszcza jesienią i zimą odblaski dla pieszych należy rozumieć jako obowiązkowe wyposażenie. Jak podkreśla policja, pieszy ubrany na ciemno, jest widoczny przez kierującego pojazdem dopiero z odległości 20-40 metrów, dlatego ma on niewiele czasu na reakcję. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza, jeżeli panują niesprzyjające warunki pogodowe – mgła, opady deszczu czy śniegu. Wówczas kierowca może w ogóle nie dostrzec pieszego.
Dlatego właśnie jesienią policjanci z wielu komend prowadzą kampanie informacyjno-edukacyjne promujące noszenie odblasków przez pieszych. Mundurowi rozdają ulotki i elementy odblaskowe. Kampania ma uświadomić, że noszenie odblasków nie jest wstydem, ale szansą na zwiększenie bezpieczeństwa po zmroku.
Jakikolwiek element odblaskowy zwiększa widoczność pieszego na drodze do ok. 150-300 m. To odległość kilkukrotnie większa niż osoby pozbawionej odblasków. Dla kierowcy to dłuższy czas na reakcję – hamowanie czy bezpieczne omijanie, dla pieszego – element, który może uratować zdrowie lub życie.
Przeczytaj też: “Mandaty na przejściach dla pieszych w 2023 roku”
Co grozi dla pieszego za brak odblasku?
Noszenie elementów odblaskowych ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. To element, o którym powinni pamiętać piesi i rowerzyści. Odblaski warto nosić ze względów bezpieczeństwa. Natomiast w określonych sytuacjach są one wymagane przepisami prawa.
Podstawą prawną jest tutaj Art. 11 ust. 4a i 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje on, że odblaski są obowiązkowe:
- po zmroku poza terenem zabudowanym;
- dla pieszych oraz osób prowadzących rower, skuter, wózek czy motocykl;
- dla osób po lewej stronie na początku i z tyłu kolumny (w przypadku kolumny pieszych).
Mandat za brak odblasku to maksymalnie 100 złotych. Kara jest niska, a zdarza się, że policjanci nakładają niższą grzywnę lub odstępują od ukarania mandatem. Groźba ukarania grzywną nie dotyczy pieszych poruszających się po drodze dla pieszych lub chodniku.
Przeczytaj też: “Potrącenie pieszego na pasach – jakie konsekwencje grożą kierowcy?”
Wyższą karę za brak odblasku można nałożyć na osoby wykonujące roboty bądź inne czynności na drodze. Co ważne, do takich osób zaliczyć można również kierowców opuszczających samochód poza terenem zabudowanym, na przykład w celu wyciągnięcia trójkąta ostrzegawczego po awarii auta. Wówczas mandat wynieść może do 150 złotych.
W określonych sytuacjach odblaski dla pieszych są więc obowiązkowe. Natomiast warto je nosić również w terenie zabudowanym. Zdarza się, że element odblaskowy jest wszywany w kurtkę czy plecak. Poza tym mogą to być breloczek do kluczy, a najlepiej opaska na rękaw.
Noszenie odblasków przez pieszych może uratować życie. Natomiast nawet wówczas należy stosować się do tzw. zasady ograniczonego zaufania. Dlatego przez jezdnię należy przechodzić w wyznaczonych miejscach i zawsze po upewnieniu się, że jest się widocznym dla kierowcy.
Przeczytaj też: “Przejścia sugerowane dla pieszych – czym są, jak się zachować?”
FAQ – najczęściej zadawane pytania o odblaski dla pieszych?
Dlaczego piesi powinni nosić odblaski?
Jest to zasadne ze względów bezpieczeństwa. Pieszy w ciemnych ubraniach bez elementu odblaskowego jest widoczny przez kierowcę z odległości ok. 20-40 m. Jeżeli ma odblask – z odległości 150-300 m. Kierujący ma wówczas zdecydowanie więcej czasu na wykonanie manewru omijania czy hamowanie.
Kiedy pieszy musi nosić elementy odblaskowe?
Jest to wymagane po zmroku poza terenem zabudowanym. Natomiast dla własnego bezpieczeństwa odblaski dla pieszych zalecane są również w obszarze zabudowanym.
Jaki mandat grozi pieszemu za brak odblasku poza terenem zabudowanym?
Maksymalna wysokość mandatu to 100 zł. Dotyczy to również osób prowadzących poboczem rower, skuter, wózek czy motocykl. Ukarany może zostać także kierowca, który opuści pojazd bez kamizelki lub innego elementu odblaskowego, za co grozi mandat w wysokości do 150 złotych.
grafiki: gov.pl
wideo: kanał “Odblaski ratują nocą!” w serwisie YouTube