Dwie wrzutki do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym
Zmiana dotycząca przedawnienia punktów karnych, podobnie jak przywrócenia kursów redukujących punkty karne, to dwie wrzutki do zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw z 26 maja 2023 roku. Przypomnijmy, że pierwotnie rządzący chcieli zmienić przepisy dotyczące opłaty ewidencyjnej oraz poprawy bezpieczeństwa pasażerów, którzy korzystają z usług firm transportowych posługujących się aplikacjami. Zapisy dotyczące punktów karnych dodano w ostatniej chwili.
Akurat z tej zmiany kierowcy mogą być zadowoleni. Przypomnijmy, że przepisy w obszarze punktów karnych mocno zaostrzono z dniem 17 września 2022 roku. Wówczas w życie weszły przepisy, które:
- podwyższyły maksymalną liczbę punktów karnych do 15 punktów (wcześniej 10 punktów karnych);
- zakończyły organizację kursów redukujących punkty karne w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (dawały możliwość usunięcia z konta 6 punktów karnych);
- wprowadziły usuwanie punktów karnych z konta kierowcy po 2 latach od opłacenia mandatu (wcześniej po roku od złamania przepisów);
- wprowadziły mandat w warunkach tzw. recydywy (podwójna stawka mandatu za ponowne popełnienie poważnego wykroczenia w ciągu 2 lat).
Przeczytaj też: “Nowy taryfikator punktów karnych. Zmiany od 17 września 2022 roku!”
Teraz częściowo rząd powraca do przepisów sprzed 17 września 2022 roku, ale tylko w dwóch obszarach, tj.:
- usuwania punktów karnych po roku;
- organizacji kursów redukujących punkty karne w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.
Przedawnienie punktów karnych po roku od dnia opłacenia mandatu
Fakt, że przedawnienie punktów karnych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców odbywa się ponownie po 12 miesiącach, należy uznać za zmianę w dobrym kierunku. Rządzący zauważają, że w ten sposób przychylili się do apelu branży transportowej. Jednak wydaje się, że to element walki o głosy kierowców.
Natomiast należy pamiętać o jednej kluczowej kwestii. Tak więc przedawnienie punktów karnych ma miejsce po roku od dnia opłacenia mandatu, a nie popełnienia wykroczenia. To istotna sprawa. Dlatego kierowca ukarany przez sąd może oczekiwać na rozpoczęcie biegu punktów karnych nawet wiele miesięcy czy lat, dopiero kiedy grzywna się uprawomocni.
Kursy redukujące punkty karne w ośrodkach WORD
Na razie nie wiadomo, jak po przywróceniu mają wyglądać kursy redukujące punkty karne w ośrodkach WORD. Wydaje się jednak, że w tym obszarze zmieni się niewiele. Przypomnijmy, że przed likwidacją takie zajęcia:
- trwały 6 godzin;
- miały formę wykładów stacjonarnych lub online (prelegenci, w tym policjanci edukowali w obszarze zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego);
- wymagały wcześniejszego zapisania się i opłacenia uczestnictwa;
- kasowały 6 najstarszych punktów karnych z konta kierowcy;
- były dostępne dla kierowców z prawem jazdy powyżej roku (kierowcy z prawem jazdy do roku, którzy mogą uzbierać 20 punktów karnych, nie mogli w nich uczestniczyć);
- były dostępne dla kierowców nie częściej niż raz na 6 miesięcy;
- kosztowały od 300 do 400 złotych.
Przeczytaj też: “Kurs redukujący punkty karne tylko do 17 września 2022!”
Jest mało realne, że cena kursów redukujących zostanie zachowana. Wzrost kosztów w tym obszarze jest raczej pewny. Możliwe, że pojawią się też inne zmiany. Natomiast w takiej sytuacji jest mało prawdopodobne, że dostępne będą obowiązkowe kursy po przekroczeniu 24 punktów karnych, które miały kasować wszystkie punkty. Przypomnijmy, że pierwotnie takie szkolenie miało być dostępne raz na 5 lat. Drugie przekroczenie 24 punktów karnych w okresie 5 lat miało oznaczać utratę uprawnień.
Przedawnienie punktów karnych i powrót kursów redukujących to zmiany, które powinny zacząć obowiązywać od 1 lipca 2023 roku. To samo dotyczy zniesienia opłat ewidencyjnych oraz zmian w obszarze usług firm transportowych posługujących się aplikacjami. Natomiast wydłużono vacatio legis dla przepisu o przedawnieniu punktów karnych. Tym samym przepis zacznie obowiązywać od 17 września 2023 roku.
Natomiast należy mieć na uwadze, że prawo nie działa wstecz. Dlatego otrzymanie punktów karnych jeszcze 16 września 2023 roku oznacza, że skasują się one dopiero po 24 miesiącach od opłacenia. Dotyczy to wszystkich mandatów wystawionych od dnia 17 września 2022 roku do 16 września 2023 roku. Kursy redukujące punkty powinny pojawić się już w lipcu, zwłaszcza że ośrodkom WORD powinno zależeć na tym dodatkowym przychodzie.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o przedawnienie punktów karnych
Jak przedawniają się punkty karne po nowelizacji?
Przedawnienie punktów karnych ma ponownie miejsce po 12 miesiącach, jednak od dnia opłacenia mandatu.
Kiedy przedawnienie punktów karnych po roku ponownie wchodzi w życie?
Przepis ten jest stosowany do mandatów wystawionych od 17 września 2023 roku.
Co z mandatami otrzymanymi do 16 września 2023 roku?
Niestety, dla mandatów otrzymanych do 16 września 2023 roku obowiązują stare zasady. Dlatego punkty karne z takich mandatów kasują się po 24 miesiącach od opłacenia grzywny.
5 Responses
Nie jest prawdą, że będą kasowane po 2 latach. Punkty będą kasowane po roku u wszystkich, bo zmiany obejmą także kierowców, którzy uzyskali punkty do 30 czerwca.
https://www.rp.pl/prawo-drogowe/art38536581-kierowcy-szybciej-pozbeda-sie-punktow-karnych
Niestety, chyba nie, to starszy artykuł, jeszcze przed opublikowaniem ustawy. Co gorsza, z tego, co można przeczytać, wydłużono vacatio legis dla przepisu o przedawnieniu punktów karnych. Tym samym przepis zacznie obowiązywać od 17 września 2023 roku. Otrzymanie punktów przed tą datą będzie skutkować utrzymywaniem ich na koncie kierowcy przez okres 24 miesięcy. Prawo nie działa wstecz… przynajmniej w tym przypadku.
” A informacje o punktach tak jak kiedyś mają znikać z centralnej ewidencji po roku, a nie po dwóch latach.
Łagodniejsze przepisy obejmą wszystkich kierowców. Także tych, którzy zebrali punkty karne po 17 września 2022 r., co początkowo nie było przesądzone i rodziło wątpliwości interpretacyjne.”
Nie zgodzę się. Artykuł został napisany 29.05 i był uzupełnieniem do wcześniejszego artykułu, gdzie została podana informacja, że nie będą one zerowane po roku. Najwidoczniej informacja ta nie została dokładnie sprawdzona przed opublikowaniem powyższego artykułu
Te 2 lata to dyskryminacja kierowców, którzy mieli ‘pecha’. Przecież to znowu bubel prawny. Z logiki powinno być to ujednolicone dla wszystkich. Nawet jak ktoś otrzymał pkt. 16.09.23 to powinny mu się skasować max 17.09.24 inaczej mamy do czynienia z kompletnym nieposzanowanie praw obywatelskich.
Dzień dobry . Skoro punkty karne kasują się po 2 latach do 17 września, czyli zakładając że ktoś dostanie mandat np. 15 września i opłaci je przykładowo 17 września do załapie się na nowe prawo ?