Kilometrówka – co to jest i czemu służy?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak wygląda w roku 2023 stawka kilometrówki, najpierw musimy odnieść się do tego, czym w ogóle jest tzw. kilometrówka. Tak więc w najprostszym tłumaczeniu kilometrówkę powinien prowadzić pracodawca, kiedy pracownik firmy w ramach służbowych obowiązków wykorzystuje do tego swój prywatny środek transportu. Zwykle jest to samochód osobowy, ale stawki kilometrówki uwzględniają także motocykle i motorowery.
Zwrot jest więc uzależniony od:
- rodzaju pojazdu (różne stawki dla samochodów osobowych o pojemności silnika do 0,9 l, samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 0,9 l, motocykli i motorowerów);
- liczby przejechanych kilometrów.
Zwrot kosztów pracownikowi następuje w formie miesięcznego ryczałtu. Natomiast wcześniej musi on złożyć pisemne oświadczenie, że w danym miesiącu używał prywatnego pojazdu do celów służbowych. Ważne, aby takie oświadczenie zawierało kluczowe dane i informacje, tj.:
- marka pojazdu;
- numer rejestracyjny pojazdu;
- pojemność silnika pojazdu;
- dane osobowe i adresowe pracownika;
- data i cel wyjazdu;
- opis trasy;
- liczba przejechanych kilometrów;
- kwota zwrotu.
Żeby obliczyć, jaką wysokość ma mieć zwrot, należy wykonać proste równanie matematyczne. Trzeba przemnożyć liczbę przejechanych kilometrów w miesiącu przez stawkę za kilometr właściwą dla rodzaju pojazdu. W przypadku aut osobowych należy również uwzględnić pojemność silnika.
Przeczytaj też: “Rejestracja samochodu na firmę w ramach JDG – czy to możliwe?”
Stare stawki kilometrówki
Warto zauważyć, że dotychczasowe stawki kilometrówki nie zmieniły się od 2007 roku. Nie jest więc tajemnicą, że przez tyle lat koszty użytkowania auta wzrosły. Do 16 stycznia 2023 roku stawki były na następującym poziomie:
- 0,1382 zł/kilometr – motorower;
- 0,2302 zł/kilometr – motocykl;
- 0,5214 zł/kilometr – samochód osobowy o pojemności silnika do 0,9 l;
- 0,8358 zł/kilometr – samochód osobowy o pojemności silnika powyżej 0,9 l.
Nowe stawki kilometrówki w 2023 roku
Z dniem 17 stycznia 2023 roku w życie wchodzi nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które zmienia dotychczasowe stawki kilometrówki. Okazuje się, że po zmianach stawki są wyższe nawet o kilkaset procent. W ujęciu procentowym największe różnice dotyczą motorowerów i motocykli, mniejsze – samochodów osobowych. Nowe stawki kilometrówki w 2023 roku wyglądają następująco:
- 0,42 zł/kilometr – motorower (+0,29 zł);
- 0,69 zł/kilometr – motocykl (+0,46 zł);
- 0,89 zł/kilometr – samochód osobowy o pojemności silnika do 0,9 l (+0,37 zł);
- 1,15 zł/kilometr – samochód osobowy o pojemności silnika powyżej 0,9 l (+0,32 zł).
Po nowelizacji przepisów stawki kilometrówki od 2023 roku są więc zdecydowanie wyższe.
FAQ – najczęstsze pytania o nowe stawki kilometrówki w 2023 roku
Czym jest tzw. kilometrówka i do czego służy?
Prowadzenie kilometrówki daje możliwość obliczenia kosztów, jakie ponosi pracownik, który w celach służbowych wykorzystuje swój prywatny środek transportu – motorower, motocykl czy samochód osobowy.
Ile wynoszą nowe stawki kilometrówki?
Od 17 stycznia 2023 roku stawki kilometrówki dla określonych pojazdów i pojemności silnika są następujące: 0,42 zł/km (motorower), 0,69 zł/km (motocykl), 0,89 zł/km (samochód osobowy o pojemności silnika do 0,9 l) i 1,15 zł/km (samochód osobowy o pojemności silnika powyżej 0,9 l).
Jak obliczyć wysokość zwrotu w ramach kilometrówki?
Jest to naprawdę proste. Wystarczy bowiem pomnożyć liczbę przejechanych kilometrów w danym miesiącu przez stawkę za jeden kilometr odpowiednią dla rodzaju pojazdu oraz pojemności silnika, jeżeli jest to auto osobowe.
Jedna odpowiedź
Czy Stowarzyszenia Zwykłe też mogą do swojej działalności zaliczyć kilometrówkę ?